Sekretář Evropské federace novinářů Gutiérrez: Největším problémem dnešní žurnalistiky je...

26.08.2015 17:55 | Zprávy

ROZHOVOR Je dobré, aby byznysmeni a vrcholní politici vlastnili média? Jak v nich pak může existovat pluralita názorů? I odpovědi na další otázky, které se týkají médií veřejné služby, etiky novináře a nebezpečnosti tohoto povolání přinášejí ParlamentníListy.cz v exkluzivním rozhovoru s generálním sekretářem Evropské federace novinářů, profesorem žurnalistiky na Université Libre v Bruselu Ricardem Gutiérrezem. Ten přijel do České republiky kvůli vyhodnocení výzkumu aktuální situace mezi novináři v ČR, kterou zorganizoval Odborový svaz novinářů a pracovníků médií ČR ve spolupráci s EFJ.

Sekretář Evropské federace novinářů Gutiérrez: Největším problémem dnešní žurnalistiky je...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Předseda Odborového svazu novinářů a pracovníků médií Zdeněk Kučera (vlevo) a generální sekretář Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez (vpravo)

Práce novináře může být i nebezpečná. Máte přehled, kolik jich v poslední době bylo zraněno nebo přišlo o život?

V tuto chvíli spolupracujeme s platformou, která byla zřízena Radou Evropy a která sleduje bezpečnost novinářů a můžeme jí hlásit ty nejzávažnější případy porušování práv novinářů v Evropě. Platforma byla spuštěna v dubnu a do této chvíle máme hlášeno asi 60 případů, kdy došlo k závažnému porušení práv novinářů. Existují webové stránky, kde jsou tyto informace snáze dostupné. Jsou tam popsány jednotlivé situace a evidovali jsme i dva případy vražd. Jedna z nich byla v Polsku. Novináři bývají obtěžováni nebo uvězněni. V tuto chvíli je ve vězení 40 novinářů, nejvíce v Turecku a Ázerbajdžánu.

Sleduje se, kolik novinářů požádalo o pomoc policii nebo jsou například pod její ochranou? Jen v Paříži se jedná denně o několik novinářů. Sledujete i toto?

Tyto informace nemáme, protože velice často je třeba, aby se o tom nevědělo, takže právě proto se k těmto informacím nedostaneme.

V souvislosti s utečeneckou krizí nebo třeba i s událostmi na Ukrajině se u nás hovoří o odpovědnosti médií. Je podle vás přípustné něco „taktně“ zamlčet, „nevyvolávat paniku“ nebo plošně informovat, i když ty informace bolí a nejsou stávajícímu establishmentu vhod?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

4:44 Fiala dal z vaší kapsy 18 250 korun na Ukrajince. Biliony dají na Green Deal. A vy se divíte? Ševčík o tom, proč chybí peníze

Každý z nás, i nemluvňata, dává na Ukrajince 18 250 korun. Němci dávají o 69 % méně, upozorňuje vyso…