Senátní kandidát Raška (ANO): Nesmyslné nápady ministryně Marksové zatěžují státní finance

20.09.2016 10:12

Prioritou pro mě bude dosáhnout toho, aby lidé pracující v těžkých hutních provozech měli stejný nárok na odchod do důchodu, jako mají v současné době horníci. Rád bych také vyvolal debatu o změně systému vyplácení sociálních dávek, slibuje Ivo Raška (ANO). Zamýšlí se také nad problémy našeho zdravotnictví. Proč je přesvědčen, že situace není tak dramatická a největším problémem není nedostatek financí?

Senátní kandidát Raška (ANO): Nesmyslné nápady ministryně Marksové zatěžují státní finance
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát do Senátu Ivo Raška (ANO)

Na volebních billboardech slibujete mimo jiné zdravé Česko. Na co podle vás nejvíce trpí a jaký lék byste na jeho uzdravení naordinoval? 

Vzhledem k mému povolání se může zdát, že se to dotýká pouze našeho zdravotnictví. Je to ale jen jedna z mnoha částí, které se pod tímto sloganem skrývají.

Mám na mysli celkový stav naší země, která podle mého názoru potřebuje „uzdravit“. Od sametové revoluce jsme sice udělali velký krok směrem k demokracii, ale každý si demokracii představuje trochu jinak. Pořád totiž platí pořekadlo: „Co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi.“ Vidíme to na stavu soudnictví, chaosu v policii, předražených veřejných zakázkách, beztrestném tunelování firem atd. Jen v MSK se potýkáme s chybami politiků, kteří umožnili prodej OKD hluboko pod skutečnou cenou, nesplněním slibů nájemníkům v bytech OKD, nesmyslným zadlužováním kraje. Proto jsem zvolil slogan „Zdravé Česko“, který doplňuje „Chceme lepší Česko“.

I slogan „Chceme lepší Česko“ je dosti obecný. Co si pod tím představit? A v čem konkrétně naopak nastala pozitivní změna po nástupu ANO, jak hnutí slibovalo?

Hnutí ANO, za které kandiduji do senátu, to říká docela jasně a srozumitelně. Nechceme Česko, které vedou politici, jež řídí mafie, nechceme korupci, která se stává průvodním jevem veřejných zakázek a kterou jsme si zvykli tolerovat a mlčky přehlížet. Chceme policii, která dostojí svému heslu „Pomáhat a chránit“, chceme dostupné a kvalitní zdravotnictví, chceme zabránit rozhazování státních financí na nesmyslné projekty. Mám například na mysli nápady paní ministryně Marksové – týden placené otcovské dovolené nebo že z našich daní bude stát platit dlužné výživné za rodiče neplatiče. Jednoznačným výsledkem tohoto snažení by měl být vyrovnaný státní rozpočet. Ano, věřím, že bude líp.

Jaké jsou vaše osobní cíle? Čeho budete chtít v senátu dosáhnout, tak abyste své působení v politice považoval za úspěšné?

Nemám ve zvyku slibovat něco, o čem předem vím, že nemůžu splnit. Prioritou pro mě bude dosáhnout toho, aby lidé pracující v těžkých hutních provozech měli stejný nárok na odchod do důchodu, jako mají v současné době horníci. Jsem přesvědčen, že tento slib daný voličům mohu splnit s podporou silného politického subjektu, kterým ANO zcela jistě je.

Rád bych vyvolal debatu o změně systému vyplácení sociálních dávek s cílem zamezení jejich zneužívání. Mou ideou je zavedení jednoho výdejního místa na všechny druhy sociálních dávek a podpor.

Dalším takovým slibem, který mohu splnit, je, že pokud budu zvolen senátorem, zůstanu i nadále lékařem svých pacientů, že obě činnosti zvládnu ku prospěchu voličů i pacientů.

Praktičtí lékaři nakonec neuzavřou 21. září ordinace. Protestem chtěli upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady, malé kompetence a nezájem absolventů lékařských fakult o obor. Není to poprvé, co si berou lékaři pacienty jako své rukojmí. Máte pro jejich jednání pochopení?

Osobně nejsem pro to, řešit problémy stávkou a už vůbec ne v medicíně. Neznám do detailů úhrady pro praktické lékaře, z tohoto důvodu je mi těžko se k tomu vyjadřovat. Jako odborný lékař mohu říci, vycházejíc ze svých zkušeností, že jsou praktičtí lékaři, kteří dokážou vyřešit mnoho problémů svých pacientů, ale bohužel najdou se i tací, kteří se snaží přehodit problémy na jiné a moc toho nevyřeší. To je ale asi problém ve všech oborech a je to spíše o lidech než o kompetencích.

Vy sám pracujete v oboru urologie. Co nejvíce potřebuje toto odvětví?

Myslím si, že úroveň urologie je v naší zemi vysoká. Problémy jsou spíše ve vztahu k pojišťovnám. Pojišťovny mají tendenci omezovat výkony, aniž sledují například množství komplikací daného pracoviště, dobu hospitalizace ve vztahu k dané diagnóze atd.

A jaké systémové změny ve zdravotnictví jsou z vašeho pohledu nezbytné?

Z mého pohledu mohu říci, že situace v našem zdravotnictví není tak dramatická, jak ji líčí pan Kubek a někteří novináři. Problémy zdravotnictví nejsou ve finančních prostředcích, jsou v jejich plýtvání. Chybně je nastaven i systém financování, který nebere ohled na preference a potřeby pacientů a místo kvality péče hradí pouze její množství.

Nemocnice shodně kritizují úhradovou vyhlášku z dílny ministerstva zdravotnictví, která je příčinou neefektivity českého zdravotnictví a mimo jiné umožňuje různé platby za stejné výkony. Úhradová vyhláška nejenže podporuje netransparentní nakládání s veřejnými penězi, ale podporuje i nespravedlivý systém odměňování nemocnic, na což doplácejí hlavně pacienti. Dalším problémem zdravotnictví je nedostatek zdravotních sester, který je dán nesmyslnými požadavky na jejich další vzdělávání, které se nyní pokouší ministerstvo zdravotnictví zjednodušit. V celém systému chybí větší míra transparentnosti, měli bychom urychleně zavést systém centrálních nákupů zdravotnického materiálu a už konečně zavést systém DRG, který zajistí všem nemocnicím stejné podmínky. Tedy že léčba stejné diagnózy bude hrazena stejně napříč nemocnicemi.

S jakými regionálními tématy chcete oslovit voliče na Frýdecko-Místecku?

Třinecko je specifické svým těžkým průmyslem, hutěmi. Práce v hutích, zvlášť v těch nejtěžších hutnických profesích, je velmi namáhavá. Jak jsem již řekl, mým hlavním tématem je změna zákona o důchodech, která spočívá především v právu pracujících v těžkých hutních provozech odejít do řádného důchodu ve stejném věku, který platí pro horníky.

Samozřejmě se u nás potýkáme s kvalitou ovzduší, i když i tady mohu říci, že došlo ke značnému zlepšení, železárny vynakládají nemalé prostředky na zkvalitnění životního prostředí. Máme problém s nedostatkem pitné vody, a snad se už konečně dočkáme dokončení obchvatu F-M a Třince.

Co byste na závěr vzkázal těm voličům, kteří senát považují za zbytečný a nechtějí nebo zvažují jít k volbám?

Na setkáních s občany vysvětluji, o čem senát je, jaké jsou jeho pravomoci, co může jejich senátor pro ně samotné udělat a proč je senát jako pojistka demokracie v našem parlamentním systému nezbytný. O tom, že je senát prospěšný, svědčí i čísla, která dokumentují, v kolika případech Poslanecká sněmovna přijala návrhy zákonů ve znění pozměňovacích návrhů senátorů. Nízká obliba senátu tkví podle mého názoru ve špatné informovanosti a propagaci práce senátorů. Z mého pohledu oceňuji i vyšší míru kultivovanosti jednání senátu oproti Poslanecké sněmovně.                            

Co se týká účasti občanů na volbách, možná by pomohlo i například zavedení možnosti volit prostřednictvím internetu. V dnešní době si myslím, že by se dala vytvořit dostatečná ochrana proti zneužití.

Na závěr chci vzkázat voličům, že neúčastí ve volbách nic nezlepšíme. A myslím si, že se nedají všichni politici házet do jednoho pytle, že je skupina lidí, kteří to myslí s naší zemí dobře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…