Senátor Doubrava: Němci nás vedou do horšího nebezpečí, než byly ty dvě světové války. A na Krymu říkají, že...

20.09.2015 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Podle senátora Jaroslava Doubravy obyvatelé Krymu odmítají jakékoli myšlenky návratu k Ukrajině. Pokud jde o uprchlickou krizi, po německých krocích dostal podle Doubravy Schengen těžký kopanec do žaludku a Evropě hrozí zánik. To vše zmiňuje senátor, který se dostal na seznam osob, které mají zákaz vstupu na území Ukrajiny, v půlnočním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Senátor Doubrava: Němci nás vedou do horšího nebezpečí, než byly ty dvě světové války. A na Krymu říkají, že...
Foto: hns
Popisek: Jaroslav Doubrava v půlnočním rozhovoru
reklama

Co obvykle děláte v sobotu před půlnocí?

Čtu si nebo sedím s manželkou a pokouším se nepředstírat, že mě zajímá program televize, to je totiž čas, kdy je to hrůza a děs. Jsou ale diváci, které to zajímá, a k nim bohužel patří i moje manželka.

Ukrajinský prezident podepsal výnos nových sankcí proti Rusku a jeho součástí je i seznam osob, které mají zákaz vstupu na území Ukrajiny. Na tento seznam politiků jste byl zařazen i vy. Co na to říkáte?

Z toho mě hlava nebolí a musím říct, že je pro mě v podstatě ctí, že jsem byl zařazen na seznam, kde jsou mnozí lidé, kterých si vážím. Ukazuje to, jakým hlupákem jsou Porošenko nebo jeho poradci. Co si myslet o tom, že takový krok označí za protiruské sankce.

Důvodem, proč jste se na seznamu objevil, byla vaše nedávná cesta na Krym. Co bylo jejím cílem a co jste tam zjistil?

Moje cesta na Krym měla dva cíle. Jednak jsem se zúčastnil kozáckého folklórního festivalu, protože i v České republice se zabývám spoluprací s různými folklórními festivaly a protože mám velmi rád sborové zpěvy vojenských písní. Na Krymu šlo o jejich opravdu nádhernou ukázku. Kromě toho jsem se také jel přesvědčit, jestli jsou pravdivé zprávy o tisícihlavých davech nespokojených lidí žádajících o připojení k Ukrajině. Chtěl jsem se s nimi setkat, ale nenašel jsem je. Naopak v reakci na to, že Porošenko vyhlásil ustavení komise pro vrácení Krymu Ukrajině, zejména mladí lidé říkali, že to naprosto odmítají, a pokud by to mělo nastat, bránili by se tomu i se zbraní v ruce. Proto si myslím, že Krym je definitivně ruský.

Jaká je obecně na Krymu situace?

Ze dne na den nelze situaci změnit, nicméně nejčastější odpovědí na otázku po hodnocení současnosti Krymu jsou slova obyvatel, že doteď živořili, ale nyní konečně začínají žít. Když jsem byl doma, slyšel jsem například zvěsti, že je na Krymu kritický nedostatek pitné vody, ale při pobytu tam nic takového jsem neviděl. Je ale pravda, že jsem se pohyboval jen ve městech.

Jak se obyvatelé Krymu dívají na Západ? Přišel jste tam ze země, která jej také reprezentuje…

Komplexní pohled na to, jak vnímají na Krymu Západ, nemám, nás jako Čechy ale kupodivu berou jako bratry Čechoslováky a dívají se na nás trochu jinak. Velmi tvrdě ale odsuzují Spojené státy, které viní z toho, že krizi na Ukrajině rozpoutaly, a velmi kategoricky s tím nesouhlasí. Pokud jde o pohled na Evropskou unii, odsuzují zejména sankce.

Máte přehled o tom, jaká je situace v separatistických oblastech východní Ukrajiny, kde se chystají volby?

Pokud vím, je tam vcelku klid a snaha zachovávat příměří. Přesto tam panují obavy, že Ukrajina v oblasti Donbasu připravuje další těžké zbraně a konflikt bude pokračovat dál. Lidé si tam hlavně přejí, aby už to skončilo a mohli začít napravovat škody. To ale bude velmi složité.

Můžete odhadnout, jak se tam situace bude vyvíjet dál?

Východní oblasti přišly kupodivu s řešením, podle kterého by mohly zůstat s Ukrajinou, pokud by byla zachována vysoká míra jejich autonomie, a myslím, že tak by to bylo dobře. Obávám se ale, že společná cesta už nebude možná.

Téma Ukrajiny z našich médií téměř zmizelo s uprchlickou krizí. Jak hodnotíte situaci vrcholící imigrační vlny?

Už před hodně dlouhou dobou jsem poukazoval na nutnost ochrany našich hranic a obracel jsem se kvůli tomu dokonce na našeho ministra vnitra. Pokud Itálie a Řecko nejsou schopny dostát svým závazkům ohledně ochrany vnější hranice schengenského prostoru, přestože na to dostávají finanční prostředky, musejí se starat jiní. Přestože ochrana hranic jednoho státu celou situaci nezachrání, společnou cestou by měly jít všechny země. Obávám se ale, že v Bruselu není vůle, aby se řešení k ochraně hranic a omezení přílivu imigrantů našlo. Je to s podivem a myslím, že je to obrovská chyba, nedovedu si vysvětlit, proč to vedení Evropské unie nechce vidět. Myslím, že tady hrají velkou roli i naše sdělovací prostředky, protože se nedomnívám, že nás informují objektivně, ale že se spíš snaží manipulovat veřejné mínění ve prospěch imigrantů. To určitě není dobře – podívejme se, jak je to dlouho, co v Řecku byl zajištěn transport s údajnou humanitární pomocí a byly v něm zbraně.

O čem svědčí nedávné kroky Německa, které kvůli masivní invazi uprchlíků do Evropy dočasně zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem? Tento krok přitom přišel pár dní poté, co kancléřka Merkelová nabídla poskytnutí azylu pro osm set tisíc běženců.

Role Německa je podivná a já tvrdím, že Němci přivedli Evropu už dvakrát do neštěstí a teď to dělají znova, i když jinými prostředky. A možná nás vedou do horšího nebezpečí, než byly ty dvě světové války. Evropa bude imigraci zvládat jen velmi těžko a i zprávy z Německa už jsou jiné, než jak se oficiálně předkládá. Ani to vítání imigrantů tam už není takové, jak se nám je snaží ukazovat naše média.

Evropský parlament přijal usnesení o povinných kvótách na přijímání uprchlíků. Co podle vás obecně kvóty znamenají?

Kvóty jsou holý nesmysl a nedovedu si představit, jak by bylo možné ty lidi, kterým se poskytne oficiálně pobyt v schengenském prostoru, udržet v jednom místě. Jestliže dostanou povolení k pobytu, nikdo je nemůže zastavit, a jestli chtěli do Německa, stejně tam půjdou.

Jak vidíte budoucnost Schengenu? Jde dnes o začátek jeho konce?

Současná opatření jej neruší, ale každopádně Schengen dostal těžký kopanec do žaludku. Pokud jsou totiž v ochraně jeho vnějších hranic dva slabé články, ukazuje se, že se o ochranu hranic bude muset postarat každá země sama jako třeba Maďarsko.

Obstojí v současné imigrační krizi Evropa jako celek?

Celá vlna byla vyvolaná Amerikou, tak aby oslabila Evropskou unii, v níž Spojené státy vidí konkurenta. To znamená, že pokud EU velmi rychle nepřijme opatření, aby zamezila dalšímu přílivu imigrantů, může nastat nejen konec kultury, ale Evropy jako takové.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Daniel
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat

20:49 Boj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat

ROZHOVOR Jak Česká televize obstála v koronakrizi? A měly by se navýšit koncesionářské poplatky? Nej…