Senátor Ivo Valenta: Protikuřácký zákon? Konec společenského života na vsích!

09.12.2016 21:50

ROZHOVOR Dnes byl v Poslanecké sněmovně přijat tzv. protikuřácký zákon, který podle provozovatelů hospod a restaurací, ale také řady politiků, obsahuje mnoho sporých bodů. Kromě toho, že si v hospodách nově nebude moci nikdo zapálit, hospodský ponese zodpovědnost také za vstup podnapilých osob do své provozovny – a to až pod hrozbou ukončení činnosti. Kritikem zákona je také senátor Ivo Valenta, který k němu v Senátu předloží vlastní pozměňovací návrh.

Senátor Ivo Valenta: Protikuřácký zákon? Konec společenského života na vsích!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta na setkání se starosty Slovácka v Babicích na Uherskohradišťsku

 

Jak se díváte na hlavní bod „protikuřáckého zákona“, tedy tolik diskutovaný zákaz kouření v restauracích?

Je to jen další ze série nesmyslných zákonů, který nám bere kus svobody. Provozovatelům restaurací a hospod zasahuje do soukromého vlastnictví. Přesněji omezuje jejich právo na to, aby si se svým soukromým vlastnictvím nakládali dle svého uvážení. Jedná se tedy o další omezování svobody podnikání. Vždyť je až tragikomické, že si například hospodský, respektive  majitel sám nemůže zapálit ve svém vlastním podniku.

Já sám jsem nekuřák a kuřáckým restauracím se vyhýbám. V současné době ale přece všichni máme možnost volby. Trh už tohle dávno řeší sám. Vznikají nekuřácké restaurace, bary a hospody a každý si tak může vybrat, kde stráví čas tak, jak je mu to příjemné.

Poslanec Benda k tomuto dal pozměňovací návrh, podle něhož by mohly vznikat tzv. „kuřácké boxy“ – ve sněmovně ale dnes neprošel.

Návrh pana Bendy, aby přibližně čtvrtina prostor restaurace mohla být vymezena kuřákům, je velmi rozumným kompromisem. Sám zvažuji předložení obdobného pozměňovacího návrhu a doufám, že mezi kolegy ze Senátu k jeho prosazení najdu dostatečnou podporu.

Není možné, aby se stát choval takto pokrytecky. Spotřební daně z cigaret, na kterých ročně vybere cca 50 miliard, mu, lidově řečeno, nesmrdí. Kouření v hospodách ale zakáže. Jakou to má logiku? Ať tedy zakáže kouření úplně! To ale s ohledem na peníze, které mu na spotřební dani do kasy plynou, pokrytecky neudělá.

Zákon ale neřeší pouze kouření. Zabývá se také zákazem vstupu podnapilých osob do hospod a restauračních zařízení.

A to už je úplná absurdita! Je zcela nepochopitelné, že tím, kdo ponese zodpovědnost za to, že se někdo neuhlídá a jak se říká, „přebere“, nebude tento štamgast, ale sám hospodský. A nebavíme se teď o tom, že by hospodský naléval podnapilým – potrestán má být totiž už za to, že osoby pod vlivem alkoholu do jeho provozovny vstoupí. Zákon už ale neříká, jak to má přesně poznat – má snad u vchodových dveří sedět vrátný, který dá každému příchozímu klientovi dýchnout? Hospodští nově ponesou zodpovědnost také za to, že se v jejich hospodě budou vyskytovat podnapilí mladiství bez ohledu na to, kdo jim alkohol podal. Copak je normální, aby živnostníci suplovali roli rodičů těchto dětí nebo pykali za dospělé, svéprávné osoby? Vždyť jim za to, že do jejich podniku vejde člověk, který má popito, hrozí až zákaz činnosti!

Fotogalerie: - Protikuřácký zákon a vítězný doutník

Hlasování o tzv. protikuřáckém zákonu ve sněmovně
Jaroslava Jermanová, Vojtěch Filip a Bohuslav Sobo...
Hlasování o tzv. protikuřáckém zákonu ve sněmovně
Předkladatel tzv. protikuřáckého zákona ministr zd...
Ministr vnitra Milan Chovanec
Martin Komárek

Původně návrh zákona obsahoval i ustanovení, podle kterého by v restauracích měl být nabízen alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. To nakonec ale schváleno nebylo. Není to alespoň nějaký ústupek?

To není žádná výhra, protože šlo jen o jednu z absurdit v řadě. Obecně samozřejmě souhlasím s tím, aby si abstinenti mohli dát v restauraci levný nápoj. Ale že by stát měl určovat ceny nebo jejich vzájemné poměry, to zde bylo za socialismu, kdy bylo shora diktováno, co má kolik stát. V kapitalistické společnosti je takováto regulace cen nemyslitelná. V dnešní době navíc řada podniků už zákazníkům v tomto směru vychází vstříc – nabízí například levnější točené limonády, ovocné střiky, nebo třeba obyčejnou vodu zdarma. A je opět na zákaznících, aby si vybrali, kam půjdou a kterému živnostníkovi nechají tržbu.

Mohou podle Vás tato regulační opatření ohrozit i některé menší vesnické hospody?

Rozhodně ano. Vždyť přicházejí další a další komplikace pro drobné živnostníky. Na 700 hospod už k dnešku skončilo v souvislosti s EET. Těm, které nám zbydou a bojují o přežití, teď budeme dávat další omezení a házet klacky pod nohy? Například v malých vesnicích ani není představitelné, aby si lidé u piva nemohli dát cigaretu. Když jim kouření zakážeme, stejně si cestu najdou – z hospody se stane soukromý klub, který se přesune někam do garáže a lidé se tu budou s cigaretou u piva nebo vína scházet dál. Tam, kde k podobnému obcházení zákona nedojde, si lidé koupí pivo domů a společenský život v obcích a vzájemné vztahy mezi lidmi, tu budou upadat. Opravdu to chceme?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

16:25 Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...

ROZHOVOR „Čekám neskutečnou mediální masáž, která se bude všem snažit namluvit, jak se tady žilo zle…