Senátor Jaromír Štětina hovoří o údajných skrytých záměrech české levice

23.07.2013 6:42

ROZHOVOR Politická práce je větším rizikem, než by měla být. Pokud bude pokračovat lačnost po krvi zákonodárců, zůstanou v politické aréně jen neschopní odpadlíci. O tom je přesvědčen senátor Jaromír Štětina, podle něhož jde o skryté záměry komunistů.

Senátor Jaromír Štětina hovoří o údajných skrytých záměrech české levice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaromír Štětina na tiskové konferenci

Na svém profilu na Facebooku jste se vyjádřil v tom smyslu, že způsob práce státního zástupce Ivo Ištvana je pro vás ukázkou generování nenávisti vůči politikům. Odsuzujete obecně jeho práci, kdy se snaží odhalit potencionální trestnou činnost ze strany politika či jeho blízkých lidí?

Tento způsob boje pana Ištvana zdá se mi poněkud nešťastným.

A jak by tedy daný případ měl být vyšetřován?

To je všechno, co vám k tomu mohu momentálně říci - způsob boje pana Ištvana zdá se mi poněkud nešťastným.

Dobře, zeptám se obecně. Když mluvíte o generování nenávisti vůči politikům jako o počátku třídního boje, čeho přesně se obáváte, že nastane?

Domnívám se, že žijeme ve fázi zastřeného třídního boje, jak ho definoval Vladimír Iljič Lenin. Lenin to popsal ve Státu a revoluci dobře: Komunisté chtějí odstranit stát a to dokážou tím, že se státu zmocní. Zášť je k tomu dobrým prostředkem. Nejen politiky odstřelovat, ale už předem bránit tomu, aby v ní chtěli být lidé kvalitní.

Ano, i na internetu jste spekuloval o tom, že rozpoutání nenávistných nálad může být u některých politiků (od bloku KSČSSD) záměrem…

Reagoval jsem na článek pana Bucherta (jde o článek  Viliama Bucherta s názvem 'Volání lidu a médií po krvi politiků se mění v destrukci země', pozn. red.), který velmi prozíravě řekl, že útoky státních zástupců a orgánů činných v trestním řízení na politiky všeobecně mohou znamenat, že kvalitní adepti politické práce se do té práce nebudou hrnout, když budou vystavováni takovým rizikům a bude to znamenat znehodnocení celé politické scény. Kvalitní člověk nepůjde do práce, kde je vystaven plivancům a kriminalizaci. Buchert výstižně říká: Jen blázen bude chtít vstoupit do politiky a riskovat, ze ho pomluví, strčí za mříže, existenčně zničí.

Znamená to, že se jako politik tedy rovněž cítíte dehonestován, pokud vás všechny hází veřejnost do jednoho pytle?

Já tohle vůbec neberu osobně. Ale něco vám doporučím. Co se týče dehonestace a nenávisti, otevřte si moje stránky, vlevo nahoře mám rubriku, která se jmenuje 'Něco hezkého z pošty'. Tam té špíny a nenávisti uvidíte, že se vám zastaví dech (Mezi vzkazy zde lidé píší senátorovi „štětinovská svině, přejeme ti jen to nejhorší“, „jsi bezpáteřní svině“, „nakopu vám prdel“, „tebe by měli pověsit za koule“, „jsi říťolez amíků“ a podobně. Pozn. red.).

Lidé si dnes i díky sociálním sítím a boomu komunikačních prostředků možná dovolí více vulgarity vůči politikům, byť se jich třeba týká presumpce neviny. Myslíte si ale, že je to ze strany veřejnosti vždycky „mimo mísu“ nebo jen prostě neumí svou nespokojenost vyjádřit jinak? Máme stavět barikády?

Já si myslím, že jak urážky, tak lití špíny nepatří do demokratické společnosti. Ovšem tato taktika boje s politickým protivníkem je účinná. Jejím vedlejším efektem bude zhrubnutí a demoralizování politické scény. Generování nenávisti je jednou z podstat třídního boje: Ukazuje se, ze dehonestační útoky jsou efektivnější než stavba barikád. Vlny nenávisti jsou dlouhodobě vytvářeny především blokem KSČSSD, výroky některých jeho představitelů, texty jeho médií.

Není to prostě důsledek toho, že internet a internetová média naši demokratickou svobodu projevu natolik otevřely, že se stírají hranice mezi svobodou projevu a urážkou, za kterou by člověk morálně měl nést následky?

Toto trpělivé snášení nenávisti, to je velká cena, kterou my všichni platíme za svobodu tisku. Je to ale to nejcennější, co máme, a není možné na ni sáhnout jen proto, že zaznamenáme nějaké vulgární nebo dokonce násilné výroky.

Svobodu tisku do určité míry „nemá rád“ současný prezident, jehož jednání, hranice kompetencí a dohod jsou v těchto týdnech rovněž aktuálním tématem. Jaký vy máte nyní postoj k Miloši Zemanovi?

Já jsem prezidenta Zemana nevolil. Byl jsem jeden z pouhých dvanácti senátorů, kteří byli proti přímé volbě!

Co napsal na Facebooku senátor Štětina k článku Viliama Bucherta:

Vlny nenávisti jsou dlouhodobě vytvářeny především blokem KSČSSD, výroky některých jeho představitelů, texty jeho médií. Generování nenávisti je jednou z podstat třídního boje. Ukazuje se, že dehonestační útoky jsou efektivnější než stavba barikád. Buchert výstižně říká: Jen blázen bude chtít vstoupit do politiky a riskovat, že ho pomluví, strčí za mříže, existenčně zničí. Tato taktika boje s politickým protivníkem je účinná. Jejím vedlejším efektem bude zhrubnutí a demoralizování politické scény. Lenin to popsal ve Státu a revoluci dobře: Komunisté chtějí odstranit stát a toho dokážou tím, že se státu zmocní. Zášť je k tomu dobrým prostředkem. Nejen politiky odstřelovat, ale už předem bránit tomu, aby v ní chtěli být lidi kvalitní. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

22:06 Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

„Budu aktivně podporovat veškeré kroky směřující k rehabilitaci živnostenského a podnikatelského sta…