Senátor ODS tvrdě udeřil: Policie řeže slušné lidi a cikáni se smějí

30.08.2013 4:31

ROZHOVOR Podle senátora ODS Jaroslava Zemana je policie nespravedlivě agresivní vůči těm, kteří protestují proti romské kriminalitě. Bezpečnost státu podle něho neohrožují obyčejní lidé, nýbrž ti Romové, kteří se chovají asociálně a kriminálně. Vyzval občany, aby se politiků ptali, zda budou s romskou otázkou něco dělat.

Senátor ODS tvrdě udeřil: Policie řeže slušné lidi a cikáni se smějí
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor Jaroslav Zeman

Co říkáte posledním demonstracím včetně Českých Budějovic, kde policie poměrně ostře zasáhla proti lidem protestujícím proti kriminalitě Romů?

Já jako Severočech jsem to viděl vloni na Šluknovsku, kdy nakonec cikánská komunita byla v klidu a v bezpečí a policisté seřezali normální lidi, kteří chodí do práce a živí cikánskou komunitu. Za to, že slušní lidé živí cikánskou komunitu, byli seřezáni. Tam mě mrzelo, že do té oblasti nepřijel tehdejší premiér Nečas a ani neprojevil jakoukoli účast či pochopení pro občany, kteří jsou sužováni cikánskou kriminalitou. V těch Budějovicích to možná nebylo tak brutální, jako to bylo na tom Šluknovsku, kdy normální lidi dostali hodně nařezáno. Je smutné, že policie řeže slušné lidi a cikáni, kteří je přepadají a jsou živi z jejich práce, se smějí. Je to spravedlnost naruby.

A co s tím mohou udělat občané?

Voliči si za to trochu můžou sami. Budou volby a občané by se měli ptát svých volených zástupců či kandidátů, co budou dělat s cikánskou otázkou. Čili radím voličům: Ptejte se, ptejte se, ptejte a vyžadujte po těch, kteří chtějí být v Parlamentu, ať s tím něco dělají.

Vy jste kritizoval Petra Nečase, že se této problematice vyhýbal. Myslíte si, že ODS jako celek řeší a řešila tuto otázku dostatečně jak programově, tak ve vládě a v Parlamentu? Byla sedm let u moci. Nemělo by být právo a pořádek a rovná práva i povinnosti pro všechny tématem konzervativní pravicové strany?

Jako ódéesák musím bohužel říct, že ODS toto téma neumí uchopit. Neumí řešit tento problém. Neumí se k tomu postavit čelem. To je velká škoda. Ale bohužel žádná politická parlamentní strana to nemá ve svém programu. I za komunistů se učilo ve škole, že bez práce nejsou koláče a kdo nepracuje, ať nejí. Nyní bohužel ani levice, ani pravice se k tomu neumí postavit čelem a ze státních peněz si v podstatě platí jakýsi klid na své vládnutí. Těžko začlenitelné skupině dávají peníze a sociální dávky a tím si kupují klid, aby mohli v klidu vládnout. Řešení problému se tím pouze odsouvá a zametá pod koberec. Jako občan říkám, že se tomu neumí nikdo postavit.

Vy jako starosta Albrechtic na severu i jako občan, jakou cítíte náladu mezi lidmi?

Je to klid před bouří. Já jsem z Tanvaldska. V Tanvaldu je ze 7300 obyvatel minimálně 500 cikánů, kteří tam přišli v posledních letech. Je to taková obrovská státní krádež, kdy stát neumí spravedlivě vyplácet sociální dávky, kdy cikánská populace bydlí mnohdy lépe než ti, co chodí do práce. Stát proplácí cikánům nájem ve výši devět, deset, jedenáct, dvanáct tisíc. Na to si normální lidi nesáhnou a takové bydlení si nemohou dovolit. To je svět naruby. Čili vidím, jak to u nás doutná. Na severu je cikánů hodně a situace se nezlepšuje.

Před časem vyšla zpráva BIS k romské otázce...

BISka to vidí špatně. Žádné protiromské nálady ve společnosti neexistují, to je omyl BIS. Je jen averze normálních lidí na zneužívače sociálních dávek, nemakačenka a na takzvané nepřizpůsobivé. Což je pochopitelně normální v každé době. BIS měla napsat, že cikánská populace začíná být nebezpečím pro českou společnost. Svým způsobem chování začíná ohrožovat principy demokratického státu. A rozhodně to není obráceně, že by normální lidé byli hrozbou pro bezpečnost státu.

Jak se díváte na to, jak soudí justice v případech, kdy Romové napadnou Čechy a naopak, kdy Češi napadnou Romy? Existuje rovný metr pro všechny?

Určitě byla velká disproporce v posuzování vítkovského útoku, kdy byly výjimečné tresty přes 20 let, ale v podstatě za stejný zločin v Novém Boru, který provedli cikáni, byla maximální sazba 16 let. Jeden trest tam byl na tři roky. Za dobré chování je pustí po pár letech, zatímco ti z Vítkova nemají šanci dostat se z vězení dříve. Ještě jsem viděl reakce cikánských příbuzných těch odsouzených, kteří řvali a vyhrožovali.

Budete se snažit ve volbách, aby ODS toto téma tedy více akcentovala?

Doufám, že senátoři ODS se více zapojí do kampaně. Ale prostě občané musí říci politikům, ať si nechají planých keců a řeší tento obrovský problém. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

7:09 Povinné očkování. Nesouhlas od lékařů, ale raději mlčí. Dernerová prozradila, jak to je

V pátek? Senátorka, lékařka Alena Dernerová žádá po Ústavu zdravotnických informací a statistiky kon…