Podle unijního prezidenta Hermana Van Rompuye „budoucnost Ukrajiny spočívá v Evropě“. Prospělo by Ukrajině partnerství s Evropskou unií?
Ukrajina patří do Evropy. Evropská unie svoji nabídku právě proto Ukrajině poskytla. Byl jsem na Ukrajině, v Kyjevě, na náměstí Nezávislosti několik dní před Vánocemi a pochopil jsem, že Ukrajinci mají v podstatě dvě základní pohnutky k tomu, aby už týdny na tomto náměstí demonstrovali a žádali vstup do Evropy. Ta první pohnutka je odpor možnosti, že by se stali znovu součástí jakéhosi nově vznikajícího Sovětského svazu, který má zatím pracovní název Euroasijský svaz. Je to pracovní název, který používá Vladimir Vladimirovič Putin. A zatím zárodek tohoto státu sestává ze tří zemí: Bělorusko, Ruská federace a Kazachstán. Putin by samozřejmě nutně potřeboval, aby se součástí tohoto nového svazu stala i Ukrajina.
Ukrajinci mají své zkušenosti ze Sovětským svazem. Nezapomeňte na to, a mnoho se na tom náměstí o tom mluvilo, že v roce 1932 Moskva nechala vyhladovět Ukrajinu. Tehdy tam kvůli hladomoru zemřelo asi deset milionů lidí. A Ukrajinci si to dones velice dobře pamatují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka