Senátor Veleba má informace z terénu: Venkov, tedy zbytek republiky mimo Prahu, bude volit Zemana. Drahoš má k běžným lidem daleko

18.06.2017 17:55

ROZHOVOR „Miloš Zeman je jediný politik, který dovede naplnit náměstí, sály, a všude, kde je, zanechává zřetelnou stopu,“ říká předseda SPO, senátor Jan Veleba. Pro ParlamentníListy.cz promluvil nejen o budoucích prezidentských volbách, ale i o České televizi a o tom, co se v poslední době děje v ČSSD, konkrétně o změnách ve vedení strany. „Vidím to jako poslední zoufalý pokus dnes už vnitřně rozložené strany zastavit svůj pád,“ říká senátor Veleba.

Senátor Veleba má informace z terénu: Venkov, tedy zbytek republiky mimo Prahu, bude volit Zemana. Drahoš má k běžným lidem daleko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba
reklama

Miloš Zeman navštívil v minulých dnech jižní Čechy, následovat budou i další kraje, v některých už naopak byl. Jak hodnotíte přístup lidí, voličů, k Miloši Zemanovi při těchto návštěvách?

Miloš Zeman je jediný politik, který dovede naplnit náměstí, sály, a všude, kde je, zanechává zřetelnou stopu. Skoro bych řekl, že zde máme situaci, že lidé takzvaně chodí na Zemana, přičemž velmi výrazně převažují kladné reakce.

Zemanovi odpůrci ho kritizují za to, že si vlastně podle nich tímto způsobem dělá kampaň pro příští prezidentské volby, a to za státní peníze. Jak vy toto vidíte?

Pan prezident především dělá svoji práci. Je hlava státu s obrovským mandátem vzešlým poprvé v našich moderních dějinách z přímé volby a je na něm, jak se rozhodne s ním naložit, respektive kam a jak často bude jezdit. To zaprvé. A zadruhé, Miloš Zeman vyjíždí do krajů od samého počátku výkonu své funkce, bez jakýchkoliv výkyvů a je jednoznačně prezidentem, který má nejtěsnější kontakt s občany naší země.

A jak vidíte v současné době šance Miloše Zemana na znovuzvolení? V posledních týdnech se mluvilo o tom, že jeho preference klesly...

Ono se také mluvilo a vydatně psalo, že vítězem Sobotkou svévolně vyvolané vládní krize (demise, nedemise) je právě Sobotka a poraženými jsou prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš. A jak to s oním „vítězem“ vzápětí dopadlo, to všichni víme.

Momentální preference, které ale i tak má Miloš Zeman velmi vysoké, nejsou vůbec rozhodující a navíc je do prezidentských voleb hodně daleko. Když se vrátím k těm, abych tak řekl, hmatatelným preferencím, tedy k tisícům a tisícům lidí, kteří lemují cesty pana prezidenta po naší zemi, jsem přesvědčen, že jeho šance na znovuzvolení jsou velmi reálné.

Je podle vás nějaký protikandidát, který ho opravdu ohrožuje? Co třeba pan Drahoš? Jeho podpora prý vzrůstá. Nebude právě jeho volit „venkov“, tedy silná voličská základna Miloše Zemana?

Těžko říct, kdo bude volit pana Drahoše a hlavně kolik to bude voličů. Venkov, rozumím zbytek republiky mimo Prahu (ale i tam má pan prezident své příznivce), bude podle mne volit zejména Miloše Zemana. Pan Drahoš je člověk z uzavřeného až skleníkového akademického prostředí a k běžným lidem, kteří jsou rozhodující voličskou základnou v případě přímé volby, má při vší úctě k němu velmi daleko. Třeba takové dnes už jednoznačné téma, přijímání migrantů. Pan Drahoš se před několika měsíci vyjádřil jednoznačně, byl pro, ale výrazně většinový názor občanů je přesně opačný.

Miloš Zeman navštívil tento týden i britskou královnu. Právě v souvislosti s touto návštěvou se strhla další „přestřelka“ mezi Hradem – konkrétně mluvčím Ovčáčkem a Českou televizí. Zástupce šéfredaktora České televize totiž uveřejnil na Twitteru odkaz na e-shop, na kterém je prý možné koupit brož, jakou Miloš Zeman přivezl právě královně, s tím, že stála čtyři tisíce korun. Jiří Ovčáček označil redaktora za idiota. Co si o tom myslíte?

Na vaši dlouhou otázku odpovím velmi jednoduše. Jestliže zástupce šéfredaktora ČT věnuje čas vyhledávání cen broží na e-shopu, tak to svědčí o jeho úrovni a úrovni ČT. Anebo že by to byla reakce na to, že prezident vystupuje pravidelně na TV Barrandov? Pokud ano, a já si myslím, že to tak je, tak já bych použil na místě pana Ovčáčka přesnější výraz. Označil bych pana Lutonského za muže, který není na svém místě a který je nekompetentní. Nicméně v tomto případě platí, že „proti gustu žádný dišputát“ a ČT je tam, kde je, její sledovanost trvale klesá a o plnění její veřejnoprávní funkce by to bylo na samostatný rozhovor.

Když odhlédneme od tohoto konfliktu, jak celkově hodnotíte prezidentovu návštěvu Velké Británie, při které se mluvilo například o Brexitu a o Češích, kteří v Anglii studují, žijí...?

Co se týká pana prezidenta, tak podal excelentní výkon. Do tak krátké jednodenní návštěvy se mu podařilo vtěsnat čtyři témata – Češi v Anglii po Brexitu, ocenění posledních žijících Čechů, kteří se zúčastnili bitvy o Británii, sporný výrok soudu, respektive osvobozující rozsudek vraha našeho občana v Londýně, a kontext rodiny prezidenta. Zkrátka prezident jako vždy překvapil a ještě víc královna Alžběta II. Audience, jejíž součástí je kromě manželky prezidenta i dcera, určitě není audiencí třetí kategorie, jak se pokoušeli velice přesvědčivě a detailně na Českém rozhlase vysvětlit bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda nebo Michael Žantovský. Jsem zvědav, jak to budou hodnotit teď.

Fotogalerie: - Na audienci u královny

Prezident Zeman na audienci u britské královny Alž...
Prezident Zeman na audienci u britské královny Alž...
Prezident Zeman na audienci u britské královny Alž...
Prezident Zeman na audienci u britské královny Alž...
Jeden z darů Miloše Zemana britské královně Alžbět...
Jeden z darů Miloše Zemana britské královně Alžbět...

Když se podíváme celkově na naši politickou scénu. Jak vidíte to, co se v současné době děje v ČSSD, konkrétně hlavně změny ve vedení strany?

Vidím to jako poslední zoufalý pokus dnes už vnitřně rozložené strany zastavit svůj pád. Sociální demokracie se bohužel vrací tam, odkud ji po revoluci vytáhl právě Miloš Zeman. A může to být také současně osobní hra Bohuslava Sobotky, tedy pokus o záchranu zdravé kůže. Prvním jeho krokem bylo vyvolání vládní krize a destabilizace vlády. Následovala odluka od manželky, která ale také bude znamenat uspořádání majetku a krátce poté vycouvání z volební zodpovědnosti. Při jeho známé touze po moci, kterou bez ohledu na trvale nedobré volební výsledky krůček po krůčku realizoval, tyto veletoče doslova v předvečer parlamentních voleb nejsou normální a je za nimi skryt hlubší problém.

Pomůže podle vás ČSSD odchod Bohuslava Sobotky z čela strany?

Nepomůže, už je příliš pozdě. Voliči nejsou hloupí a jistě si vzpomenou na rozjásaný březnový sjezd ČSSD, na kterém byly vytěsněny zbytky opozice, na kterém nebylo dovoleno některým kritickým členům vystoupit. To všechno proto, aby mohl být veřejnosti prezentován obraz jednotné strany s jednotným vedením. Vydrželo to všechno tři měsíce, během nichž stačili ještě odstavit dnes už snad jediného možného a věrohodného oponenta exhejtmana Jiřího Zimolu, a dnes nám stejná parta předkládá další variantu růžových zítřků, tedy slibů o platech, půjčkách, daních. Tomu snad uvěří jenom blázen.

Anketa

Je vám líto Bohuslava Sobotky?

4%
96%
hlasovalo: 16009 lidí

Vy jste se ve svém vyjádření na toto téma, které vydaly i ParlamentníListy.cz, vyjádřil i ohledně SPO a toho, co tato strana voličům nabízí. V posledních volbách ale SPO příliš neuspěla. Myslíte si, že má Strana Práv Občanů nyní větší šanci?

Já nemohu hodnotit minulé parlamentní volby, tehdy jsem u toho nebyl. Od té doby se mnoho změnilo, na politické scéně i v naší straně. Nyní jsou ve všech krajích naši lidé v terénu a sbírají podpisy na petiční akci „Zeman znovu“. Účastním se toho i sám a mohu říct, že je zde cosi nazrálého. Lidé jsou znechuceni, nevěří současné politické elitě, ale stále hledají a přicházejí se o tom bavit a my jim nasloucháme a diskutujeme s nimi. Toto je poznatek z terénu ze všech krajů. A my jsme dnes v situaci, kdy jim máme co nabídnout. Jsme v situaci, kdy máme 16 krajských zastupitelů v celkem devíti krajích. Máme kvalitní program Pevné české kořeny a jsem si jist, že pokud si volební kampaň odpracujeme, tak je zde letos šance obrovská a záleží jenom na nás, jestli ji využijeme. A že náš program má něco do sebe, o tom svědčí to, že si z něho právě nyní vypůjčil předseda Poslanecké sněmovny pan Hamáček naši základní ekonomickou tezi, že je třeba snížit odvody zahraničních firem mimo Českou republiku. Prý se na to ČSSD podívá. Jenom nevím, proč tak doposud neučinila, nebo jestli to nebude jako u církevních restitucí. Na jejich revizi nalákala mnoho voličů, aby pak nehnula ani prstem.

Jak už jste řekl, SPO s Milošem Zemanem očividně stále úzce spolupracuje….

Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman svoji pozici obhájí a bude zvolen znovu. V tom případě bude potřebovat v Poslanecké sněmovně spojence, především ty na levé straně politického spektra, a to může být právě naše SPO. Chci tím říct, že hlas Straně Práv Občanů je také hlasem prezidentovi Miloši Zemanovi.

Když se vrátíme k ČSSD, velké emoce vzbudilo vyjádření Milana Štěcha ohledně zvýšení odvodů pro OSVČ, kteří by se pak podle něj nechali raději zaměstnat. Po těchto slovech se na něj i na ČSSD snesla obrovská vlna kritiky. Co vy si o tomto vyjádření myslíte?

Mě pan Štěch zklamal a prokázal tímto bohužel svoji malou odbornou kompetenci. Živnostníků a malých podnikatelů je téměř milion a je to velmi složitá a ze strany státu doposud nedobře řešená problematika a smést ji ze stolu touto jednoduchou teorií zpoza politických nablýskaných výšin, tak to je opravdu zcela mimo mísu. A navíc Milan Štěch je už druhý čelný politik ČSSD, který zaútočil na živnostníky, a je tedy třeba i v tomto kontextu vnímat předvolební sliby. Ale opakuji, jsem zklamán postoji předsedy Senátu, a nejenom v tomto punktu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod

16:16 Václav Cílek: Málo se mluví o ruské vakcíně Sputnik! Znám lékaře, kteří odmítají očkování. Zde je důvod

ROZHOVOR Geolog, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek se domnívá, že „trpíme nadprodukcí eli…