Senior- pamětník Pernes připomíná: Zákon o referendu je v Ústavě od roku 1993. Privatizace, rozpad Československa, současné hospodářství- stále stejní páni politici

06.11.2017 17:43

ROZHOVOR „Zákon o obecném referendu byl v 90. letech minulého století národu slíben, od roku 1993 je zakotvený v Ústavě a páni politici svůj úkol ani za 24 roků nesplnili,“ konstatoval předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. On sám, jak dál říká, je zastáncem přímé demokracie a vůbec se jí nebojí. Mít možnost promluvit do politiky pouze jednou za čtyři roky, a to účastí ve volbách, považuje za demokracii nedokonalou a velmi skromnou. „O volební výsledek hnutí ANO se ze 41 procent zasloužily osoby starší 60 let, tato realita zavazuje a chci doufat, že taková vláda, jakou si senioři přáli, skutečně vznikne,“ komentoval dále volební výsledek šéf českých důchodců.

Senior- pamětník Pernes připomíná: Zákon o referendu je v Ústavě od roku 1993. Privatizace, rozpad Československa, současné hospodářství- stále stejní páni politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes

Anketa

Který Zemanův protikandidát má největší šanci na úspěch?

27%
6%
5%
hlasovalo: 5364 lidí

Jak byste zhodnotil výsledek sněmovních voleb? Co vás překvapilo, co potěšilo a naopak co vás zklamalo? A jak volbu národa okomentovali někteří vaši vrstevníci?

Naštvaný národ jednoznačně projevil svoji vůli. A páni politici jsou povinni tuto vůli respektovat. Komentovat výsledky voleb předsedovi Rady seniorů ČR nepřísluší, senioři volili zejména hnutí ANO 2011. Je to závazek pro nově zvolenou Poslaneckou sněmovnu a také pro novou vládu. Na kolegiu RS ČR uskutečněném 25. října (nejvyšší orgán sjednoceného seniorského hnutí ČR) někteří páni předsedové seniorských organizací a krajských rad seniorů emotivně okomentovali propadák levicových stran. 

Vládu sestavuje Andrej Babiš, ale dopadne to bůhvíjak. ODS ho tvrdě odmítla, podobně se zachovali i Piráti, KDU-ČSL spíše nechce, ČSSD se bojí, TOP 09 a STAN zásadně s Babišem nechtějí. Do vlády se naopak těší Tomio Okanura, komunisté nevědí. Nyní Babiš mluví o menšinové vládě doplněné o experty. Pozorovatelé hádají, že by ho Zeman mohl nechat vládnout i bez důvěry. Jaké řešení byste si přál vy sám, a co by nejvíce pomohlo seniorům?

Rada seniorů ČR přijala v květnu na svém 3. sjezdu ambiciózní program, který, pokud bude realizován, výrazným způsobem zvýší skromnou kvalitu života českých seniorů. A k tomu potřebujeme vznik pro seniory vstřícné vlády. O volební výsledek hnutí ANO se ze 41 procent zasloužily osoby starší 60 let, tato realita zavazuje. Chci doufat, že taková vláda brzo vznikne. Partnerskými politickými stranami Rady seniorů ČR jsou ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a hnutí ANO 2011.

Andrej Babiš ve své knize vizí toho napsal spoustu. Chce zlepšit infrastrukturu, zavádět výrobu s přidanou hodnotou, optimalizovat státní finance, podpořit učňovské a technické školství, bojovat s korupcí, podporovat malé firmy a dokonce opět zvýšit malé penze našim seniorům... Věříte mu podobné úmysly, anebo bude za jeho vlády především profitovat jen firma Agrofert?

Ano, vše vyjmenované Česká republika potřebuje. A co udělá příští vláda, teprve uvidíme. Rada seniorů ČR ale bude určitě bojovat, aby činnost vlády navýšila skromné sociální postavení a úroveň  života seniorské populace. Osobně panu Babišovi věřím.

Objevují se návrhy na zavedení obecného referenda: častokrát s úmyslem dosáhnout vypsání referenda o setrvání v EU. Je možné, že Tomio Okamura k tomu nakonec dotlačí Andreje Babiše? Již teď proevropští aktivisté bijí na poplach, že je to začátek konce našeho členství v EU. Myslíte si, že to může až tak dopadnout? A vy sám jste zastáncem našeho členství v EU?

Ano, zákon o obecném referendu byl v 90. letech minulého století národu slíben. Od roku 1993 je v Ústavě a páni politici svůj úkol ani za 24 roků nesplnili! Osobně jsem zastáncem přímé demokracie a vůbec bych se jí nebál. Jít pouze jednou za čtyři roky k volbám je určitě demokracie nedokonalá a skromňoučká. Před léty jsem pro vstup České republiky do EU hlasoval, a ani dnes  názor neměním. 

Šéf hnutí Andrej Babiš a jeho „pravá ruka“ Jaroslav Faltýnek nabyli opět poslaneckou imunitu za situace, kdy jsou trestně stíháni kvůli kauze Čapí hnízdo. Poslanecká sněmovna v novém složení tak bude muset opět hlasovat o zbavení imunity v případě, jestli o to policie znovu požádá, což se může, ale i nemusí stát. Myslíte si, že orgány činné v trestním řízení zopakují svoji žádost, anebo se zaleknou nového vítěze voleb a zřejmě i příštího premiéra?

Omlouvám se, ale na tuto otázku neumím odpovědět. Rozhodující je asi kvalita práce policejního orgánu, zda disponuje dostatkem objektivních a nezpochybnitelných důkazů. O vině, či nevině ale v České republice rozhodují soudy, a dokud pravomocně nerozhodnou, tak není nic zcela jasné.

Blíží se výročí sametové revoluce, pojďme se tedy nad polistopadovým vývojem trochu zamyslet. Určitá část české společnosti stále poměřuje dnešní život s tím, jak se žilo před listopadem 89. Zejména lidé nad 50 let upozorňují na jevy jako je korupce, nemožnost vymoci právo či bezpečnost. Dle sociologů na ně spíše dolehly jevy jako nejistota v zaměstnání zejména kolem ekonomické krize, zadluženost, nízké mzdy či výdaje spojené s výchovou dětí. Co je příčinou toho, že mnozí lidé mimo Prahu nepovažují tento režim za svůj a ohlížejí se spíše do minulosti?

Příčinou jsou páni politici odpovědní za privatizaci a transformaci české ekonomiky, za protiústavní rozpad československého státu, za systémové nastavení současné struktury národního hospodářství a potažmo nízkých mezd a důchodů. Hlavní indikátor mezigenerační spravedlnosti, to znamená tzv. náhradový poměr, což je podíl důchodů ke mzdám, dosahoval v roce 1989 v brutto mzdách 50,4 procent, v roce 2016 poklesl na 46,4 procent a následně má dle propočtů Ministerstva práce dokonce propadnout na 39,4 procent. Z hlediska parity kupní síly penzí je Česká republika na 15. místě z 24 měřených zemí EU!

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Když chudí nemají chleba, tak ať...“ Zbořil k nadávkám na „dezoláty“

16:20 „Když chudí nemají chleba, tak ať...“ Zbořil k nadávkám na „dezoláty“

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Traktory v ulicích evropských měst jsou podle Zdeňka Zbořila protestem proti …