Senioři získají. Všechno ale podraží, pro některé nastává těžká doba, varuje ekonom Křeček. EU dostala na frak od USA

29.05.2021 16:19 | Rozhovor

Ti, kteří pracují v odvětvích postižených covidem, ještě nemají vyhráno. Podle ekonoma Štěpána Křečka ze společnosti BHS bude těmto lidem klesat příjem a zároveň budou sledovat rostoucí ceny potravin a dalších základních potřeb. „V podstatě všechny služby podraží,“ říká dále Křeček. To platí i o energiích, se kterými přitom chudí zacházejí šetrněji než bohatí. Politici se budou bát škrtů před volbami, což rozpočet zatíží o další desítky miliard. Vydělat na volbách mohou především senioři.

Senioři získají. Všechno ale podraží, pro některé nastává těžká doba, varuje ekonom Křeček. EU dostala na frak od USA
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Panují obavy, že inflace například u potravin bude v blízké budoucnosti vysoká. Mnoho rodin má kvůli covidu již nyní finanční potíže. Hrozí v této souvislosti, že mnozí přestanou být schopni řádně splácet své závazky, protože jim zdraží pokrytí základních potřeb? Jak tuto věc řešit?

Problém může nastat u lidí, kterým v poslední době nevzrostly, či dokonce klesly příjmy. Jedná se hlavně o osoby navázané na nejpostiženější odvětví v ekonomice, která se kvůli pandemii v podstatě úplně zastavila. Tito lidé budou sledovat, jak se většina zboží a služeb bude zdražovat, přitom jejich příjmy budou nižší než před koronavirovou krizí.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14599 lidí

Voda podražila meziročně zhruba o čtyři koruny za kubík, elektřina je dodavateli na energetických burzách kupována i s 40% přirážkou. Budou si rodiny muset více hlídat i svou spotřebu energií, tepla a vody?

Pro bohaté rodiny jsou výdaje na energie vůči ostatním výdajům stále v podstatě zanedbatelné a jejich růst nepovede k potřebě jakkoliv měnit chování. Méně majetné rodiny jsou samozřejmě v úplně jiné situaci. Lze dokonce říci, že chudí lidé se v průměru chovají více ekologicky než bohatí lidé. Není to však otázka volby, ale nutnosti.

Co dalšího podle vás obyčejným lidem podraží? Co návštěva restaurace, kadeřníka?

V podstatě všechny služby podraží. Výjimku budou tvořit telekomunikace. U zboží pak rovněž budeme svědky zdražování téměř všeho. Namátkou můžeme jmenovat automobily, pohonné hmoty, chemické látky, plasty, kovy, alkoholické nápoje, tabákové výrobky či vybrané potraviny. Zapomenout pak nesmíme ani na nájmy a nemovitosti. 

Hospodaření státu bylo na konci dubna v deficitu 192 miliard korun, jde o nejhorší výsledek v historii České republiky. Lze plnou výši tohoto výsledku odůvodnit či omluvit tím, v jaké situaci se celý svět nachází?

Schodek by mohl být o desítky miliard nižší. Jenže politici se bojí do státního rozpočtu říznout, protože budou volby. Následující měsíce proto budeme svědky rozhazovačného hospodaření, kdy si politici budou za státní peníze nakupovat přízeň voličů. Party skončí nejdříve po volbách. Nicméně ani po volbách se mnohým politikům nebude chtít šetřit.

Máme půl roku do voleb, můžeme podle vás i v této rozpočtové situaci očekávat, že vláda bude v příštích měsících některým skupinám obyvatel přilepšovat?

Určitě. Nejdůležitější voličskou skupinou jsou důchodci, takže ti získají nejvíce. U ostatních skupin obyvatel může dojít jen na slibování, které se nemusí odrazit v realitě. Důchodci si však mohou být téměř jistí, že se jim důchod zvýší nad rámec povinné valorizace.

Anketa

Odvádí Hana Lipovská dobrou práci coby členka Rady ČT? (Ptáme se od 26. 5. 2021)

95%
hlasovalo: 19157 lidí

Podle analytiků Raiffeisenbank je česká ekonomika odolná a již během druhého kvartálu roku 2021 se navrátí k růstu, předcovidovou úroveň pak dožene již příští rok. Existují pro to podle vás dostatečné předpoklady?

Ano, jelikož ve druhém kvartále 2020 jsme zažili obří propad ekonomiky, nemělo by být obtížné ve druhém kvartále 2021 vykázat meziroční růst. V roce 2022 bychom se pak mohli dostat nad úroveň před příchodem koronaviru, protože ekonomika by již neměla být svírána restrikcemi a bude nadopována stimulačními opatřeními.

Mnoha průmyslovým podnikům v Evropě komplikují situaci nestále dodávky dílů, dochází kvůli tomu i k opakovanému odstavení výroby, třeba jako v automobilce Škoda. Bude tento problém podle vás přetrvávat i v dalších měsících? Mohl by výhledově přispět k přesouvání části výroby klíčových komponent zpět do Evropy?

Bude se jednat o krátkodobý problém, který může vyvolat diskusi o tom, jak by podniky měly mít velké zásoby. Přesouvání výroby zpět do Evropy očekávám jen v oborech, kde bude možné nahrazovat lidskou práci stroji. Nelze však očekávat, že by drazí Evropani připravili o práci levné Asiaty. To by ekonomicky nevycházelo.

Analytici Raiffeisenbank vidí budoucnost eurozóny temně. Podle nich bude jen stěží dohánět fiskálním impulzem stimulovanou ekonomiku USA. Souhlasíte?

V tuto chvíli to opravdu vypadá, že si Spojené státy poradily s koronavirovou krizí lépe než Evropská unie. Investoři si toho všímají a pravděpodobně budou nadále preferovat americké akcie před těmi evropskými. Bohužel pandemie je další krizí, kde nám to Američané natřeli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejíst maso, nelétat letadly, snižovat emise? Všechno špatně. Víte, kdo to vymýšlí... Světově uznávaný vědec srazil Brusel i Gretu

19:20 Nejíst maso, nelétat letadly, snižovat emise? Všechno špatně. Víte, kdo to vymýšlí... Světově uznávaný vědec srazil Brusel i Gretu

Povodně, krupobití, tornáda – to všechno je příroda a bezpočtukrát to na naší planetě bylo a také bu…