Seniory lákají moderní technologie, říká radní Lachnit. A nabízí cestu, jak jim je zpřístupnit

28.06.2016 10:07

Mezi nejoblíbenější součást prázdninového programu Léto s Komunitním centrem Prádelna na pražském Smíchově patří již opakovaně jednodenní poznávací výlety pro seniory. Nejinak je tomu i letos, a proto jsme se zeptali radního Městské části Praha 5 JUDr. Petra Lachnita, jak to aktuálně probíhá.

Seniory lákají moderní technologie, říká radní Lachnit. A nabízí cestu, jak jim je zpřístupnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Lachnit
Kdy Léto s Komunitním centrem Prádelna začíná?
 
Předposlední červnový týden jsem předal všem absolventům Kurzů práce s PC a digitální technikou pořádaných Komunitním centrem Prádelna z řad seniorů vysvědčení o absolvování a zároveň jsem jim představil letní program Komunitního centra Prádelna na pražském Smíchově. Jelikož komunitní centrum se stalo mezi seniory z Prahy 5 velmi oblíbeným a navštěvovaným, zájem o aktivity během prázdninových měsíců bývá veliký. Kromě programu přímo v prostorách komunitního centra nabízí „Léto s Komunitním centrem Prádelna“ také celodenní poznávací výlety pro seniory mimo Prahu. Tyto výjezdy patří mezi nejoblíbenější a senioři, především z tzv. klubu SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna, kteří se po celý rok aktivně zapojují do činnosti komunitního centra, si je již zařadili do svých prázdninových plánů. 
 
Kolik senioři za výlet zaplatí ?
 
Tradičně se v rámci co nejmenších nákladů dopravují veřejnou dopravou, letos výhradně vlakem, což je vzhledem k vysokému počtu účastníků výhodnější. Senioři platí pouze symbolický příspěvek ve výši 30,- Kč a zbytek jim uhradí Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, jehož součástí je kromě jiného právě Komunitní centrum Prádelna.
 
Kam bude směřovat první letošní výlet?
 
První letošní výlet se uskuteční ve středu 13. července a cílem bude Benešov. Město v Posázaví je známé zejména díky blízkému romantickému zámku Konopiště. Z městských památek patří mezi nejznámější torzo presbytáře gotického klášterního kostela minoritů na Karlově, vyhledávané bývá Muzeum umění a designu, zaměřené na tvorbu 20. století a současnost. Smíchovští senioři mají rezervovaná místa v ekovláčku, který je proveze takřka všemi významnými místy Benešova a doveze až k zámku Konopiště. Prohlédnout si tak budou moci např. Císařský salónek z doby Františka Ferdinanda d´Este, pivovar Ferdinand s tradicí vaření piva již od roku 1595, městské hřbitovy, tvořené novým a starým hřbitovem a historicky zajímavým židovským hřbitovem, vrch Karlov se zříceninou kláštera a kostelem se zvonicí, secesní budovu sokolovny apod.
 
Dalším bodem programu v Benešově poté bude návštěva prostoru plného experimentů světla a hudby – Experimenta. Tak se jmenuje nově otevřený podzemní prostor přímo pod budovou radnice v centru města, který je vyplněn především interaktivními instalacemi, kde si návštěvníci hrají se světlem a zvukem. Ty jsou založeny na fyzikálních procesech. Jinde se na exponáty můžete pouze dívat, zde používáte při prohlídce nejen oči, ale především i ruce. Zde instalace musíte rozhýbat, roztočit, mačkat, a pak se dějí ty správné věci. Veškeré instalace vytvořil na míru přímo benešovskému podzemí Jiří Suchánek, umělec známý i v zahraničí a tvořící díla např. pro Moravský kras či Hvězdárnu a planetárium města Brna.
 
V čem vidíte přínos těchto akcí a důvod zájmu o ně?
 
Ze zkušenosti vím, že mnozí senioři se mají zájem dále vzdělávat, objevovat nové, experimentovat, a ocení moderní technologie a interaktivní přístup. Proto jsme tento letní výlet koncipovali jako kombinaci tradičního poznání historie a památek a moderní formy poznávání pomocí audiovizuální světelné instalace s prostorovou ilustrací např. podstaty světla a jeho rozkladu v barevné spektrum. Věřím, že v aktivních lidech se hravost a zvídavost věkem neztrácí, konečně SENzační SENioři z Komunitního centra Prádelna mne o tom pravidelně přesvědčují, tudíž předpokládám, že exkurze do prostoru Experimenty je určitě zaujme.
 
Dlouhodobě se potvrzuje, že největším problémem seniorů v evropských vyspělých zemích není ani tak finanční nouze nebo zdravotní problémy, byť ani v tomto směru není situace vždy jednoduchá, ale pocit osamělosti a absence kontaktů s okolím. To bývá také důvodem, proč se senioři nechávají zlákat na podvodné zájezdy a podobné akce tzv. „šmejdů“, kde jim bývá nuceno nepotřebné zboží za přemrštěné ceny. Na druhou stranu zájem seniorů o program Komunitního centra Prádelna potvrzuje, že náš cíl – poskytnout seniorům nejen z Prahy 5 multifunkční komunikační prostor pro setkávání, vzdělávání, kulturní i sportovní vyžití – našel odezvu. Navíc senioři zapojení do klubu SENSEN v Komunitním centru Prádelna představují ukázkový příklad moderních, sebevědomých seniorů, kteří mají spoustu zájmů, chtějí rozšiřovat své znalosti a poznávat vše nové. Právě poznávací zájezdy jsou atraktivní formou naplňující tyto jejich potřeby, a proto je zájem o ně tak velký. Jsem rád, že je můžeme seniorům z Prahy 5 díky projektu SENSEN poskytnout i letos a věřím, že smysluplná péče o „naše“ seniory bude na Praze 5 pokračovat i v budoucnosti.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Režisér Magnusek: Přestaňte svádět lidské charaktery na komunismus. Při sametové revoluci byla jedna generace zneužita, čas ukáže

19:52 Režisér Magnusek: Přestaňte svádět lidské charaktery na komunismus. Při sametové revoluci byla jedna generace zneužita, čas ukáže

ROZHOVOR „Prezident Miloš Zeman má jiný pohled na věc, než jaký měl třeba jeho předpředchůdce, ale n…