Seniory lákají moderní technologie, říká radní Lachnit. A nabízí cestu, jak jim je zpřístupnit

28.06.2016 10:07

Mezi nejoblíbenější součást prázdninového programu Léto s Komunitním centrem Prádelna na pražském Smíchově patří již opakovaně jednodenní poznávací výlety pro seniory. Nejinak je tomu i letos, a proto jsme se zeptali radního Městské části Praha 5 JUDr. Petra Lachnita, jak to aktuálně probíhá.

Seniory lákají moderní technologie, říká radní Lachnit. A nabízí cestu, jak jim je zpřístupnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Lachnit

Kdy Léto s Komunitním centrem Prádelna začíná?
 
Předposlední červnový týden jsem předal všem absolventům Kurzů práce s PC a digitální technikou pořádaných Komunitním centrem Prádelna z řad seniorů vysvědčení o absolvování a zároveň jsem jim představil letní program Komunitního centra Prádelna na pražském Smíchově. Jelikož komunitní centrum se stalo mezi seniory z Prahy 5 velmi oblíbeným a navštěvovaným, zájem o aktivity během prázdninových měsíců bývá veliký. Kromě programu přímo v prostorách komunitního centra nabízí „Léto s Komunitním centrem Prádelna“ také celodenní poznávací výlety pro seniory mimo Prahu. Tyto výjezdy patří mezi nejoblíbenější a senioři, především z tzv. klubu SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna, kteří se po celý rok aktivně zapojují do činnosti komunitního centra, si je již zařadili do svých prázdninových plánů. 
 
Kolik senioři za výlet zaplatí ?
 
Tradičně se v rámci co nejmenších nákladů dopravují veřejnou dopravou, letos výhradně vlakem, což je vzhledem k vysokému počtu účastníků výhodnější. Senioři platí pouze symbolický příspěvek ve výši 30,- Kč a zbytek jim uhradí Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, jehož součástí je kromě jiného právě Komunitní centrum Prádelna.
 
Kam bude směřovat první letošní výlet?
 
První letošní výlet se uskuteční ve středu 13. července a cílem bude Benešov. Město v Posázaví je známé zejména díky blízkému romantickému zámku Konopiště. Z městských památek patří mezi nejznámější torzo presbytáře gotického klášterního kostela minoritů na Karlově, vyhledávané bývá Muzeum umění a designu, zaměřené na tvorbu 20. století a současnost. Smíchovští senioři mají rezervovaná místa v ekovláčku, který je proveze takřka všemi významnými místy Benešova a doveze až k zámku Konopiště. Prohlédnout si tak budou moci např. Císařský salónek z doby Františka Ferdinanda d´Este, pivovar Ferdinand s tradicí vaření piva již od roku 1595, městské hřbitovy, tvořené novým a starým hřbitovem a historicky zajímavým židovským hřbitovem, vrch Karlov se zříceninou kláštera a kostelem se zvonicí, secesní budovu sokolovny apod.
 
Dalším bodem programu v Benešově poté bude návštěva prostoru plného experimentů světla a hudby – Experimenta. Tak se jmenuje nově otevřený podzemní prostor přímo pod budovou radnice v centru města, který je vyplněn především interaktivními instalacemi, kde si návštěvníci hrají se světlem a zvukem. Ty jsou založeny na fyzikálních procesech. Jinde se na exponáty můžete pouze dívat, zde používáte při prohlídce nejen oči, ale především i ruce. Zde instalace musíte rozhýbat, roztočit, mačkat, a pak se dějí ty správné věci. Veškeré instalace vytvořil na míru přímo benešovskému podzemí Jiří Suchánek, umělec známý i v zahraničí a tvořící díla např. pro Moravský kras či Hvězdárnu a planetárium města Brna.
 
V čem vidíte přínos těchto akcí a důvod zájmu o ně?
 
Ze zkušenosti vím, že mnozí senioři se mají zájem dále vzdělávat, objevovat nové, experimentovat, a ocení moderní technologie a interaktivní přístup. Proto jsme tento letní výlet koncipovali jako kombinaci tradičního poznání historie a památek a moderní formy poznávání pomocí audiovizuální světelné instalace s prostorovou ilustrací např. podstaty světla a jeho rozkladu v barevné spektrum. Věřím, že v aktivních lidech se hravost a zvídavost věkem neztrácí, konečně SENzační SENioři z Komunitního centra Prádelna mne o tom pravidelně přesvědčují, tudíž předpokládám, že exkurze do prostoru Experimenty je určitě zaujme.
 
Dlouhodobě se potvrzuje, že největším problémem seniorů v evropských vyspělých zemích není ani tak finanční nouze nebo zdravotní problémy, byť ani v tomto směru není situace vždy jednoduchá, ale pocit osamělosti a absence kontaktů s okolím. To bývá také důvodem, proč se senioři nechávají zlákat na podvodné zájezdy a podobné akce tzv. „šmejdů“, kde jim bývá nuceno nepotřebné zboží za přemrštěné ceny. Na druhou stranu zájem seniorů o program Komunitního centra Prádelna potvrzuje, že náš cíl – poskytnout seniorům nejen z Prahy 5 multifunkční komunikační prostor pro setkávání, vzdělávání, kulturní i sportovní vyžití – našel odezvu. Navíc senioři zapojení do klubu SENSEN v Komunitním centru Prádelna představují ukázkový příklad moderních, sebevědomých seniorů, kteří mají spoustu zájmů, chtějí rozšiřovat své znalosti a poznávat vše nové. Právě poznávací zájezdy jsou atraktivní formou naplňující tyto jejich potřeby, a proto je zájem o ně tak velký. Jsem rád, že je můžeme seniorům z Prahy 5 díky projektu SENSEN poskytnout i letos a věřím, že smysluplná péče o „naše“ seniory bude na Praze 5 pokračovat i v budoucnosti.
 
 

reklama

autor: Barbora Richterová

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…