Sepsáno, spočítáno. Bobošíková rozkryla zlevnění českých potravin

14.05.2025 14:06 | Rozhovor

Češi mají právo na kvalitní jídlo bez přirážky státu. Lídryně hnutí STAČILO! ve Středočeském kraji Jana Bobošíková přichází s konkrétním plánem: zrušit DPH na základní potraviny českého původu. V rozhovoru pro Parlamentní listy vysvětluje, proč její návrh vrací důstojnost lidem, podporuje domácí výrobce a dává najevo, že chléb není luxus, ale právo.

Sepsáno, spočítáno. Bobošíková rozkryla zlevnění českých potravin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení volebního programu hnutí Stačilo! pro podzimní sněmovní volby

Paní Bobošíková, proč zrovna teď přicházíte s návrhem na nulovou DPH na potraviny?

Protože je to nezbytné. V České republice rostly ceny potravin třetím nejvyšším tempem v celé Evropské unii. Data Eurostatu mluví jasně: meziroční nárůst přes 6 %, zatímco unijní průměr je zhruba poloviční. Jenže to není statistika – to je realita, kterou lidé cítí den co den. Rodiny si nemohou dovolit kvalitní jídlo, senioři nahrazují čerstvé potraviny levnými náhražkami. Nulová DPH je férový způsob, jak lidem okamžitě ulevit, bez složitých systémů a bez dotací.

Co přesně navrhujete? Na co by se nulová DPH vztahovala?

Náš návrh je jasný: nulová DPH na základní potraviny českého původu, které splňují podmínky zdravé výživy. Nejde o plané sliby. Vymezujeme se zákonně – podle zákona o potravinách a podle vyhlášky o zdravé výživě. Chceme, aby lidé měli přístup k potravinám jako je chléb, máslo, mléko, vejce, jablka, brambory, vepřová pečeně nebo tvaroh, pokud jsou vyrobeny v České republice a splňují zdravotní parametry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ivan Bednárik, MBA byl položen dotaz

Doprava

V těch vašich plánech (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Ministr-Bednarik-Chceme-dat-obcanum-konkretni-vysledky-792823) postrádám zlepšení kvality silnic, dočkáme se někdy něčeho takového? Problém se jen umocňuje.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Proč ne?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 14.05.2025 16:45:49
Někomu to pomůže, lidé dosáhnou na kvalitní jídlo a stát i řetězce to utáhnou v pohodě. Penzisti už si to předplatili až do smrti, když jim stát zlotřile ukradl měsíčně tisícovku a ostatní si to předplatili taky v těch 230 miliardách do černé díry...

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…