Sexuolog Zvěřina: Babišovo ANO je jako Věci Veřejné, jedny vyhrané volby moc neznamenají

13.07.2014 10:18

ROZHOVOR Jednasedmdesátiletý sexuolog Jaroslav Zveřina je věrným členem ODS, zároveň zastupitelem Jihočeského kraje i města Tábor. Někdejší poslanec a europoslanec se pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje k rušení zdravotních poplatků, ke kauze Nagygate nebo proč by pustil Věru Jourovou blíž do Unie.

Sexuolog Zvěřina: Babišovo ANO je jako Věci Veřejné, jedny vyhrané volby moc neznamenají
Foto: Radek Kraus
Popisek: Jaroslav Zvěřina
reklama

Řada bývalých členů ODS zakládá nové strany nebo vstupuje do existujících. Vy máte trpělivost a věříte v obrodu v režii pana Fialy, nebo jde o setrvačnost člověka, který není politickým převlékačem kabátů?

Řekl bych, že je to setrvačnost. Já ani ještě nevím, zda budu kandidovat do komunálních voleb – za ODS určitě ne.

Jak to?

Mě o to nikdo z  organizace ani nepožádal.

V komunální politice jste ale přeci matador…

V rámci obrody ODS mě převolili – nejsem už ani předsedou místního, ani oblastního sdružení ODS. Měl jsem takový pocit, že jsem tu ODSku pohřbil já (smích).

V minulosti jste působil i ve vysoké politice, jednak jako poslanec a do roku 2009 i jako europoslanec. Co říkáte na dohady kolem jména českého eurokomisaře či eurokomisařky?

No tak to je takový český folklór: co jsem já politiku dělal, tak tady se politici nikdy nebyli schopni se domluvit, takže mě ta aktuální situace v této věci ani nijak nepřekvapuje. Spíš by mě překvapilo, kdyby se domluvili.

Kdo by se osobně zamlouval vám jako vhodný kandidátka/ka?

Já bych měl úplně jiný návrh, ale ten nebudu publikovat, protože na mně houby záleží. Úplně ideální tam není nikdo. Roithová to vzdala, tu bych bral zrovna jako velmi vhodnou kandidátku. Některá jména, například toho úředníka, vůbec neznám – myslím si ale, že by mělo jít o člověka trochu politicky aktivního.

Anketa

Který pražský primátor byl nejhorší?

hlasovalo: 4358 lidí

Jedno z čerstvých jmen, která se skloňují, je například Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj…

Proč ne, ano, někdo takový, kdo politiku aspoň trochu dělá, byl zvolen a není to jen takový evropský bafuňář.

Paní Jourová je osobností za hnutí ANO, které jste vloni přirovnal k Věcem veřejným s tím rozdílem, že ANO má jen víc peněz. Změnil se nějak váš pohled na subjekt Andreje Babiše?

Myslím, že je to stále pravda. Není to nic proti hnutí ANO. Oni se snaží nějak formovat, ale je to nakvap sestavená garnitura lidí. Bude jim trvat dlouho, než to trošku učešou. Jedny volby zas tak moc neznamenají. To se teprve uvidí. Zatím vůbec nevíme, na čem oni jsou schopni se shodnout.

Zabrousíme-li tématicky do vám profesně nejbližšího rezortu – zdravotnictví, co říkáte například na ručení regulačních poplatků?

Pouze to dokládá skutečnost, že byly zavedeny jaksi politickou silou a že šlo o cestu do slepé uličky.  Protože když se nyní zruší, tak celé roky, kdy se vybíraly, byly jakýmsi ´hraním si na vojáky´. Důležité je, aby se u nás takto závažné změny v systémech, jako je zdravotnictví, sociální pojištění a podobně, dělaly s nějakým elementárním konsenzem napříč politickými stranami, jinak z tohoto kolotoče nevyjdeme. I to je ten náš český foklór – jedna garnitura to zavede, druhá zruší. Vždyť ´socané´ na tématu zdravotnických poplatků vyhráli krajské volby. Jak je vidět, šlo o zbytečně vynaloženou energii, tedy tu naši politickou.

Fotogalerie: - Andrej Kiska na Hradě

Prezident ČR Miloš Zeman přijal prezidenta SR Andr...
Velvyslankyně ČR na Slovensku Livia Klausová
Miloš Zeman s chotí
Čekání na příjezd slovenského prezidenta
Prezident ČR Miloš Zeman přijal prezidenta SR Andr...
Prezident ČR Miloš Zeman přijal prezidenta SR Andr...

Jak vlastně hodnotíte současný chod Ministerstva zdravotnictví? Vzpomínáte na nějakého ministra tohoto rezortu, který skutečně něčím výrazně prospěl?

S láskou na žádného (smích).

Po roce se hodnotí verdikty v kauze „Nagygate“. Stálo to, jak to dnes vypadá, podle vašeho mínění za pád vlády?

Inu, někomu to za pád vlády určitě stálo. Jinak by se to neudělalo. Právě o ten pád vlády šlo, ne o nějaké honění blbin, jak se následně uvádělo – ty by se daly řešit úplně jinak, ne se samopalem. Ani policisté si nechtějí připustit, že celá věc skutečně nebyla ničím jiným než násilným svržením vlády. To je jako jít s kladivem na komára, to nejde takhle řešit věci.

Vy jako sexuolog jste nesledoval rozbory o tom, že za tím tak trochu stály hormony?

To se jen zneužilo proto, aby celý případ působil atraktivněji a aby lidé měli trochu na co koukat. Vůbec o to ale nešlo. Hlavní byly politické motivy, které jsou úplně jinde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Bartoš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

18:50 „Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Naši zemědělci za posledních třicet let doplatili na EU snad nejvíc…