Šichtařová: Ten problém je úplně jinde! Vládo, lidé chtějí vědět toto

15.11.2020 17:20 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Korespondenční hlasy z principu nemohou být poctivé. Neboli, prosazuje je jen ten, kdo chce volby plánovitě manipulovat. Tak reaguje Markéta Šichtařová na výsledky prezidentských voleb v USA a na záměr některých politických sil zavést je i u nás. Za úplné nepochopení podstaty nynější situace považuje volání po rozdávání peněz. Tvrdí, že lidé nebudou utrácet, dokud se budou bát budoucnosti. A té se logicky bojí, protože nikdo jim neřekl, jak dlouho budou zavřené obchody, jak dlouho bude paralyzované jejich podnikání, ani jak dlouho budou chodit s nefunkčním hadrem přes obličej.

Šichtařová: Ten problém je úplně jinde! Vládo, lidé chtějí vědět toto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Končící prezident Donald Trump se snažil otočit USA k patriotismu a udržet jejich pozici nejvýznamnější mocnosti světa. Ale zatímco republikáni jsou spíše pro podporu domácích firem, u demokratů je více cítit tíhnutí k různým ekologickým omezením po vzoru Evropy. Jaké změny lze očekávat od světové velmoci za úřadování Joe Bidena? A kam až sahá Vaše představivost pro případ, že by ho během funkčního období nahradila viceprezidentka Kamala Harrisová, která je názorově výrazně více levicově orientovaná?

Donald Trump nebyl ideální prezident. Ostatně volební systém aktuálně produkuje kandidáty, kteří mají k ideálu hodně daleko. Ale musí se mu nechat, že na rozdíl od Bidena byl mnohem víc tržní. Biden je sice v našich médiích vykreslován jako středový, ale to je jen proto, že dnes je za pravici vnímáno to, co ještě před dvaceti třiceti lety bylo považováno za středolevé. Takže pokud by měl volné pole působnosti, bylo by to pro USA ekonomicky ničivé; systematicky by docházelo k likvidaci americké konkurenceschopnosti, ekonomické efektivity a USA by se čím dál víc vydávaly sebevražednou liberálně-levicovou evropskou cestou.

Nicméně takový vývoj nepředpokládám. Bidenovým demokratům se nepodařilo ovládnout Senát. Takže jeho protekcionistická, regulační, rádoby-ekologická a další opatření nebude snadné protlačit. Nakonec nejspíš výsledek jeho vládnutí nebude po legislativní stránce díky rozložení Kongresu zase tolik odlišný od Trumpovy éry.

Představovat si, že by Bidena nahradila Kamala Harrisová, vážně nechci. Chci zůstat optimista. Nechci si představovat, že v USA končí kapitalismus a svoboda. Na druhou stranu s USA to už párkrát vypadalo dost beznadějně – vzpomeňme třeba na občanskou válku Severu a Jihu. Ve své podstatě šlo o ideologicky podobný konflikt jako dneska: Liberálové proti konzervativcům. A nakonec se stejně zase otřepaly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…