Šichtařová slyšela ministra a přeběhla jí husina. Jako před komunistickou měnovou reformou

29.01.2023 16:02 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Zastání proti ministru zemědělství Zdeňku Nekulovi se v kauze vysokých cen cukru dostalo údajným vydřiduchům obchodníkům u Markéty Šichtařové. Ta upozorňuje, jak disproporce mezi nabídkou a poptávkou v roce 1953 stejně jako dnes křivila ceny, jak umělé fixování cen tehdy a stropování dnes je křiví ještě víc, jak se na tom přiživují politici a jak málokdo chápe skutečné zdroje a kořeny onoho ekonomického problému. Neopomene přitom dodat, že cukrovarnictví je jedním z mála potravinářských sektorů, kde si musí výrobci nakupovat emisní povolenky.

Šichtařová slyšela ministra a přeběhla jí husina. Jako před komunistickou měnovou reformou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Začátkem týdne zveřejnil Eurostat, že Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. V loňském třetím čtvrtletí totiž v meziročním sledování navýšila poměr tohoto ukazatele z 40,4 % HDP na 45,2 % HDP, o 4,7 procentního bodu. Všechny ostatní země EU své zadlužení v poměru k HDP naopak snižovaly. Jaké to může mít vysvětlení?

Není to nic složitého. Některé země v některých obdobích začnou své ekonomiky zahrnovat „levnými penězi“ – buď že vlády začnou rozdávat velmi mnoho sociálních dávek, nebo že vlády začnou příliš přerozdělovat, nebo že centrální banka začne tisknout peníze… a tak dál.

A pokud se tohle děje po určitý čas a v příliš velkém měřítku, daná země si na to prostě zvykne – klidně si dosaďte feťáka a jeho potřebu drogy. Pokud vám lékař předepíše jednorázově na váš problém návykový lék, vy ho podle předpisu užíváte a pak vysadíte – obyčejně se závislost neobjeví. Ale pokud lék nepotřebujete, a přesto jej užíváte a ještě navíc dlouhodobě, to, co je míněno jako lék, se ve skutečnosti stane drogou a vy si rychle vytvoříte závislost.

To se přesně stalo s penězi, které se začaly sypat do oběhu v průběhu covidu u nás. Teď už všichni budou jenom řvát, že potřebují ještě víc dávek, ještě víc dotací, ještě víc levných úvěrů, ještě víc daní, ještě víc veřejných výdajů – společnost je teď takhle prostě nastavená.

Ještě nedávno vcelku převažoval optimismus, že za letošní rok nebude inflace v Česku dvouciferná. Stanjurovo ministerstvo financí v prognóze z loňského listopadu ještě počítalo pro rok 2023 s inflací ve výši 9,5 %. V tomto týdnu zveřejnilo svoji novou prognózu a podle ní má inflace celoročně činit 10,4 %. Co mohlo zhoršení prognózy způsobit? A jaké expertní odhady (ČNB, Komerční banka, ING, MMF, MF či jiné) se zpravidla nejvíce přiblíží dosažené realitě?

Skoro se mi chce říci se smíchem: Přeci naše odhady v mé společnosti Next Finance! Ale vážně: Odhad je vždy jen odhadem bez ohledu na to, jak rozsáhlý analytický aparát máte k dispozici. Po téhle stránce nejrozsáhlejší analytický aparát má k dispozici Česká národní banka a její odhady také vycházejí většinou o něco lépe než odhady Ministerstva financí, ale i ona se mýlí, odhad prostě není popisem budoucnosti, jen pokusem o maximální možné přiblížení se budoucnosti… A nelze odhadnout každou nečekanou událost, která nakonec odhad posune. Prostě inflace v Česku klesá pomaleji, než by si – nejen – státní instituce přály.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…