Na Facebooku píšete o tom, že jste měl přednášky v Bavorsku. Jakému tématu jste se věnoval a s jakými poznatky jste z besed odcházel?
Besedy a přednášky byly hlavně na téma Evropské unie a Brexitu. Němce samozřejmě zajímá, co bude s EU po odchodu Británie, zajímají je názory sousedů. Můj dojem z diskusí s odborníky, ale i s veřejností je, že Němci v evropské integraci pokračovat chtějí. Jsou na ni zvyklí, protože jim přinesla mír a prosperitu. Je logické, že po odchodu Velké Británie se Německo stane hlavní silou evropské integrace.
Byla řeč také o přistěhovalecké politice? A když to zobecním, jaká je vůbec po této stránce situace v dalších západoevropských zemích?
Pokud jde o přistěhovaleckou politiku, na rozdíl od situace před nějakými patnácti měsíci, ani v Bavorsku to není téma. Přístup spolkové vlády i vlád jednotlivých zemí k přistěhovalecké politice se změnil. Uvědomují si, že pokud chtějí zachovat Schengen, volnou hranici, musí si hlídat hranici vnější. Není to dnes hlavní téma.
Pokud se o migrantech v Německu mluví, tak v souvislosti s jejich navrácením. Spolková vláda jasně řekla, že očekává, že letos nějakých 300 tisíc migrantů, kteří nedostali nebo nedostanou azyl, bude vyhoštěno. Posílají domů například Afghánce a řadě lidí z celého politického spektra se to nelíbí, protože říkají, že Afghánistán není bezpečná země, tito uprchlíci pro nás žádné nebezpečí nepředstavují a my je vyhostíme zpátky do země, která není bezpečná a kde jim hrozí újma nejen na zdraví, ale i na životě. Pokud dnes nějaká debata v Německu existuje, tak z tohoto pohledu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá