Situace, kdy byly přijímány statisíce uprchlíků, se opakovat nebude. Libor Rouček se vrátil z Bavorska a popisuje, co se tam děje

26.02.2017 8:27 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Pokud se o migrantech v Německu mluví, tak v souvislosti s jejich navrácením,“ říká bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který přidává i další své postřehy z přednášek v Německu a ve Francii: „Němci v evropské integraci pokračovat chtějí. Jsou na ni zvyklí, protože jim přinesla mír a prosperitu. Je logické, že po odchodu Velké Británie se Německo stane hlavní silou evropské integrace.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vysvětlil, proč je jeho favoritem ve francouzských prezidentských volbách Emmanuel Macron, bývalý ministr financí v Hollandově vládě.

Situace, kdy byly přijímány statisíce uprchlíků, se opakovat nebude. Libor Rouček se vrátil z Bavorska a popisuje, co se tam děje
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Na Facebooku píšete o tom, že jste měl přednášky v Bavorsku. Jakému tématu jste se věnoval a s jakými poznatky jste z besed odcházel?

Besedy a přednášky byly hlavně na téma Evropské unie a Brexitu. Němce samozřejmě zajímá, co bude s EU po odchodu Británie, zajímají je názory sousedů. Můj dojem z diskusí s odborníky, ale i s veřejností je, že Němci v evropské integraci pokračovat chtějí. Jsou na ni zvyklí, protože jim přinesla mír a prosperitu. Je logické, že po odchodu Velké Británie se Německo stane hlavní silou evropské integrace.

Byla řeč také o přistěhovalecké politice? A když to zobecním, jaká je vůbec po této stránce situace v dalších západoevropských zemích?

Pokud jde o přistěhovaleckou politiku, na rozdíl od situace před nějakými patnácti měsíci, ani v Bavorsku to není téma. Přístup spolkové vlády i vlád jednotlivých zemí k přistěhovalecké politice se změnil. Uvědomují si, že pokud chtějí zachovat Schengen, volnou hranici, musí si hlídat hranici vnější. Není to dnes hlavní téma.

Pokud se o migrantech v Německu mluví, tak v souvislosti s jejich navrácením. Spolková vláda jasně řekla, že očekává, že letos nějakých 300 tisíc migrantů, kteří nedostali nebo nedostanou azyl, bude vyhoštěno. Posílají domů například Afghánce a řadě lidí z celého politického spektra se to nelíbí, protože říkají, že Afghánistán není bezpečná země, tito uprchlíci pro nás žádné nebezpečí nepředstavují a my je vyhostíme zpátky do země, která není bezpečná a kde jim hrozí újma nejen na zdraví, ale i na životě. Pokud dnes nějaká debata v Německu existuje, tak z tohoto pohledu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…