Škoda, že Sobotka odešel, byl tak neschopný... Tomio Okamura rozjel těžkou kanonádu proti ČSSD. A vytasil ceny za ubytování migrantů

19. 6. 2017 11:22

„Změna ve vedení ČSSD je kosmetická výměna, která má těsně před volbami jen obalamutit voliče, že snad přijde něco jiného,“ tvrdí předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, podle něhož ale v podstatě o žádnou změnu nejde, jen o předvolební trik. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že po takovém množství skandálů a nesplněných slibů se diví, že sociální demokracii ještě vůbec někdo volí.

Škoda, že Sobotka odešel, byl tak neschopný... Tomio Okamura rozjel těžkou kanonádu proti ČSSD. A vytasil ceny za ubytování migrantů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

V ČSSD se dějí změny. Bohuslava Sobotku v čele strany střídá ministr vnitra Milan Chovanec, volebním lídrem bude ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jak vnímáte tyto změny? O Sobotkovi jsme spolu několikrát hovořili v minulých rozhovorech a kritikou jste se netajil…

Jako politickému konkurentovi je mi jeho odchodu líto, protože jeho neschopnost zadupávala ČSSD do země; ale protože nejsem sobecký, tak jako občan jsem rád, protože Sobotku nepřeju ani ČSSD, ani naší zemi. Našemu hnutí SPD bude ČSSD s novým předsedou těžším soupeřem, ČSSD převezme naše témata a část lidí jim opět uvěří. Navzdory historické skutečnosti, že vždy občany podrazili. Vzpomeňme na sliby kolem církevních restitucí, na něž nalákali tisíce voličů, a zapomněli na ně vteřinu po volbách. 

Jsou jeho nástupci, tedy Chovanec se Zaorálkem, patřičnými nástupci? 

Všichni, kdo se pohybujeme v Poslanecké sněmovně, víme, že to jsou nebližší spolupracovníci Sobotky. Není to žádná změna, jen předvolební trik. 

Anketa

Kam Zaorálek ve volbách vytáhne ČSSD?

4%
2%
10%
51%
33%
hlasovalo: 9738 lidí

Když to vyjádřím lidově, chcete tím říci, že jde jen o výměnu panáků, která nic nezmění? 

Nevím, jestli panáků, všehoschopnost Sobotky bych nepodceňoval. Chci říci, že je to kosmetická výměna, která má těsně před volbami jen obalamutit voliče v tom, že snad bude něco jiného. Znovu zdůrazňuji, že se jedná o nejbližší spolupracovníky Sobotky a pochopitelně velice blízké přátele, konkrétně Zaorálka. V podstatě to není absolutně žádná změna, jen předvolební trik. 

Co by podle vás měla sociální demokracie udělat, aby k potřebným změnám došlo? 

To je otázka na ČSSD. Po takovém množství skandálů a nesplněných slibů se divím, že ji ještě vůbec někdo volí. Za tu obrovskou dobu, co jsou ve vládních pozicích, se dá říci, že desetitisíce lidí z řad straníků a rodin straníků je závislých na tom, aby ČSSD byla vládní stranou a v Poslanecké sněmovně. Samozřejmě u takové strany, která má necelých dvacet tisíc straníků plus dalších mnoho tisíc lidí, to znamená, že skalních podporovatelů bude vždy přes pět procent. I senioři mají v případě ČSSD dojem, že něco zlepší, přestože vždy zklamala. Další jsou nepřizpůsobiví občané, kam nyní zamířil i Andrej Babiš s hnutím ANO. ČSSD vytrvale převádí politiku, která bere slušným pracujícím na maximum možného z výplat, ale dlouhodobě práceschopným, avšak nepracujícím nechává tučné sociální dávky. Podobný model pochopil i Babiš. Protože ČSSD i Babiš připravují o peníze ty, co pracují a co se chovají řádně. Tučné sociální dávky dávají nepřizpůsobivým, aby si zajistili hlasy. Tady vidíte koktejl hlasů, který ČSSD zaručuje výsledek. Co jim pomůže, je spíše otázka na ně. Pomohlo by zbavit se zákulisních kmotrů, přestat lhát voličům, které nalákají na drahé kampaně a plnění slibů. 

Kmotři jsou kapitola sama o sobě. V letošním roce jsem se třikrát veřejně ptal, zdali se Sobotka schází s lobbistou Radkem Pokorným. Ten je známou zákulisní postavou a také Jan Mládek (bývalý ministr průmyslu a obchodu, pozn.red.) veřejně řekl, že za jeho odvoláním nestojí Sobotka, nýbrž lobbista Radek Pokorný. Sobotkovi jsem sdělil, že stačí pouze odpověď ano–ne. Ale ani toho není schopen, a dokud ve vedení ČSSD zůstávají takoví lidé, lepší výsledek se nedostaví. 

Jak vnímáte zahájení řízení proti České republice kvůli tomu, že neplní kvóty ohledně přijímání uprchlíků stanovených Evropskou unií? 

Navrhuji referendum o vystoupení z Evropské unie. Samozřejmě, že to připomíná rok 1938 a diktát fašistického Německa. My celou dobu navrhujeme jediné systémové řešení, které existuje, vystoupení z Evropské unie, protože na základě Lisabonské smlouvy a našeho členství musíme poslouchat diktát Evropské unie. Lidé to stále nechápou a myslí si, že existuje úniková cesta. Jenže my dříve či později musíme přijmout euro a poslouchat Brusel. Jinak nám dají sankce. 

Řekněme si upřímně, vláda předvádí neuvěřitelné předvolební divadlo. Všichni víme, že vládní europoslanci, konkrétně z ČSSD hlasovali pro povinné kvóty členských zemí, to bylo v roce 2015. Právě proto nám nyní Evropská komise vytýká, proč najednou před volbami vláda podrazila Evropskou unii a Komisi, když její vlastní poslanci hlasovali pro kvóty. To, co nyní vláda předvádí, je, jako by chtěla zaplatit pokutu, ale mimo kvóty už nějaké uprchlíky přijímáme. Jedinou možností, jak uniknout diktátu, je vystoupení z Evropské unie. Už několikrát jsem referendum navrhoval, ale Sobotka s Babišem to vždy zamítli. Proto mluvím o komedii. Všimněte si, co řekl Chovanec v rozhovoru pro Právo, že do voleb Česká republika žádného uprchlíka na základě kvót nepřijme. Nikoliv navždy, ale jen do voleb. 

Podle mě se Juncker pouze domluvil se Sobotkou, aby pomohl ČSSD před volbami, protože jim klesají preference. Proto dělají vládní komedii, jako že jsou proti kvótám, protože jim teče do bot. Je to pomoc Junckera Sobotkovi. 

Domluvili se? A přesto dostaneme pokutu?  

Otázka je, zda tu pokutu dostaneme. Česká republika žádné reálné kroky proti kvótám nepodnikla, takže to považuji za podivné. Víme, že česká vláda bere migranty mimo kvóty, to už jsem říkal minule. Mechanismus naplnit příkaz Evropské unie aplikujeme jinak a stejně přijímáme muslimské migranty. 

Jak slyším, souhlasíte tedy s výzvou Václava Klause na opuštění Evropské unie…

S tím souhlasím, ale říkám to už dva roky. To ODS hlasovala pro Lisabonskou smlouvu a všichni si pamatujeme, že Klaus byl od začátku kritikem, nicméně ODS podpořila Lisabonskou smlouvu. Naposledy jsem to vytýkal v uvozovkách poslaneckému klubu ODS a oni potvrdili, že to považují za chybu. Teď se to některým představitelům jakoby nelíbí, ale podpořili ji. Když jsme už před dvěma lety navrhovali referendum, poslanci se nám smáli, někteří dokonce pískali. Navrhujeme ho dál, teď už je smích přešel. 

Schválně jsme si nechali vytáhnout číslo, kolik stojí provoz jednoho migračního zařízení – areálu Balková – které provozuje vláda v České republice. Učinila tak naše krajská zastupitelka za Plzeňský kraj Jana Levová. Měsíčně stojí ubytování migrantů 325 tisíc korun, bezpečnost jeden a čtvrt milionu, zdravotní materiál stojí 300 tisíc. Stavební a další úpravy stály 12 milionů a to nepočítáme ani náklady na ostrahu. Kvůli jedinému zařízení vytvořili na osmdesát pět služebních míst policie. Jenom jejich platy nás stojí desítky milionů korun ročně.  To znamená, že v průměru stojí český rozpočet na jednoho migranta 677 tisíc korun za rok, což je 56 tisíc za měsíc, a to nepočítáme mzdy policistů. Naše hnutí SPD se ptá, kdo z našich občanů je podporován státem částkou 56 tisíc korun měsíčně s nehrazeným léčením. Proto prosazujeme nulovou toleranci nezákonné migrace. Podívejte, co předvádí vláda. Navrhovali jsme, aby překročení hranic bylo trestným činem, nikoliv jen přestupkem, a to s tvrdými odrazujícími sankcemi. 

Lákadlem nezákonných migrantů jsou trvalé pobyty. Za první čtvrtletí letošního roku zatkli policisté na tisíc čtyři sta nezákonných migrantů. Ale ti jsou jen špičkou ledovce těch, kdo se z islámských zemí u nás volně pohybují.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník

11:13 Zločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník

ROZHOVOR Slova prezidenta Miloše Zemana, že uvažuje o tom, že by v případě znovuotevření trestního s…