Skončí to triumfem udavačů. Neuvěřitelné absurdity dohledu nad financováním kampaní, v kostce a neodolatelném podání Jaroslava Kubery

03.09.2017 9:16

ROZHOVOR Nic se nezmění. Naopak, situace se zhorší právě díky udavačství. Negativní kampaň se dnes už tak dostala do povědomí, že ta pozitivní se skoro nedá dělat. Tohle je prognóza místopředsedy senátu Jaroslava Kubery, jenž v horní komoře parlamentu uspořádal seminář o prvních zkušenostech s fungováním Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí.

Skončí to triumfem udavačů. Neuvěřitelné absurdity dohledu nad financováním kampaní, v kostce a neodolatelném podání Jaroslava Kubery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera

Anketa

Chcete, aby plénum Poslanecké sněmovny vydalo Babiše k trestnímu stíhání?

37%
63%
hlasovalo: 19740 lidí

Jak hodnotíte vlastně zákon o politických stranách, na jehož podkladě vznikl Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH), jenž bude prověřovat všechny podněty ohledně porušování vedení a financování předvolebních kampaní?

Nehlasoval jsem pro něj. Věděl jsem, jak to dopadne, protože tady se zákony nedělají proto, aby se situace zlepšila, ale proto, aby si někdo odškrtl, že něco splnil. Podle toho zákony vypadají. Vinu nenese prioritně ÚDHPSH, ale ti, kteří zákony připravili a odsouhlasili. V týdnu se uskutečnil v senátu na to konto seminář, z něhož jsme odešli ještě více znejistěni, než jsme byli předtím. Je vidět, že ÚDHPSH sám tápe, protože zákony jsou tak špatně napsané, že neví, jestli se mohou dát dva plakátky A4 vedle sebe, nebo nemohou.

Těch otázek je spousta. Jednou se říká, že i dobrovolnictví se musí započítávat. Nicméně i občanská společnost by naopak měla propagovat, aby kampaně byly založeny na dobrovolnictví. Dobrovolníci přece za svoji práci nic nechtějí, protože podporují svůj kandidující subjekt. Je to úplně obráceně. Tam se musí i studentka, která zdarma rozdává letáky, fiktivně započítat, jako kdyby se to zaplatilo. Nevím, asi osmdesát korun na hodinu?

Jediné, co mě potěšilo, je, že si nemusím jako člověk, který není rozhodnutý, jestli bude kandidovat na prezidenta, zakládat transparentní účet. Tam došlo ke shodě, že dokud se člověk definitivně nerozhodne, tak nemusí. Osobně nevím, co bych v tuto chvíli s takovým účtem dělal.

Nicméně otázek je mnohem více, než bylo odpovědí, což je smutné. Nad tím by se ale hlavně měli zamyslet zákonodárci, kteří skáčou na špek komusi, kdo si chce udělat čárku, že vyhověl paradoxně občanské společnosti. Tento boj proti nešvarům totiž přináší ještě více nešvarů. Celý proces voleb bude založen na udavačství. ÚDHPSH se šesti lidmi a jedním automobilem absolutně nebude schopen zkontrolovat tisíce billboardů, nota bene třeba Facebook, kde jsou tisíce příspěvků. Budou z toho jen soudní spory, protože strany se nespokojí se správním řízením ÚDHPSH, takže budou opět zatíženy soudy. Hlavní je, že to společnost ještě více rozdělí, než aby se stmelila. A to je na tom to nejhorší.

ÚDHPSH srovnáváte s novým odborem střetu zájmů na ministerstvu spravedlnosti, který má sedmnáct lidí a bude spravovat Centrální registr oznámení, jenž bude schraňovat majetková přiznání politiků, státních zástupců i úředníků...

Prvního září se Centrální registr oznámení spustí. Na to konto bude pětatřicet tisíc lidí v Česku dělat takzvané doznání. Parafrázuji knihu Artura Londona. V něm se, jak nedávno napsaly noviny, budou svlékat do naha, abychom všichni věděli, co měli předtím a potom. Kolem toho je samozřejmě zase spousta nejasností. Jak to hodnotit, co hodnotit, proč do toho může kdekdo nahlížet a tak dále. Účelem bylo, aby politici byli před veřejností transparentní, ale není důvod, aby do toho měly všechny další orgány právo nahlížet. S tím se právě blížíme k Orwellovi, kdy nám dají mezi palec a ukazováček čipy. Vypadalo to jako velká fantazie. Začali jsme u psů a skončíme u lidí. Některé severské státy už v tom jsou velmi daleko. Tam už si to někteří lidé dokonce nechají dávat dobrovolně.

Ti, kteří přikládají v samoobsluze ke čtečce telefon a platí, by si měli uvědomit, co je čeká. Až se propojí EET s dalšími databázemi, tak o nich stát bude vědět už úplně všechno. Osobně si myslím, že stát nemá právo vědět o svých lidech úplně všechno.

Jak skončí prověřování podnětů ohledně porušování financování předvolebních kampaní? Jaká je vaše prognóza?

ÚDHPSH má tak málo pracovníků, že bude spoléhat pouze na udavače. Ti budou dvojího druhu. Jednak půjde o boj politických stran, které se budou udávat navzájem. Pak to budou občané, kteří výrazně fandí jedné politické straně a ty ostatní nemají rádi. Udavačství má v Čechách hluboké tradice. To je podle mě naprosto špatně.

K tomu se přidává úplně zbytečná sprostota. Včera jsem na internetu četl diskusi o novém telefonu. Nešlo o to, mně se líbí, mně se nelíbí, je drahý, je levný. Byla strašně sprostá. Při podobných technických věcech přece sprostota být vůbec nemusí. Jedna paní se zeptala mladých, kteří tomu rozumějí, že jí něco nejde na počítači, jestli jí nemohou pomoci. To, čeho se dočkala, byla celá plejáda nadávek. Tak to chodí, my si na to zvykáme a já si na to nechci zvyknout.

Volem či prdelí si často uleví i zákonodárci. Není to spíš nebubřelostí a ztrátou skromnosti některých lidí?

Je to celkovou atmosférou ve společnosti. Z pozice primátora Teplic to vím. Občas mi lidé napíšou dost sprostý e-mail. Když tomu člověku pak zatelefonujete anebo se s ním osobně setkáte, tak mluvíte s někým úplně jiným. Když mi jednou napsal pilot airbasu, tak jsem si myslel, že je z úplně jiné sociální skupiny. Týkalo se to Evropské unie. Po čase mi dal za pravdu a zkamarádili jsme se. Když jsem s ním začal komunikovat osobně, hrubost se vytratila. Internet má obrovskou nevýhodu ve své anonymitě. Je to špatně, protože by se měl i internet nějak kultivovat.

Mnozí si stěžují na to, jak občas mluví prezident, ale on nemluví o moc hůře než žákyně čtvrté třídy. Tam jsou slova, která někdy použil, tak běžná, že je to něco jako ten Banik... Vůbec jsem netušil, že se to tak říká, když jsem to poprvé slyšel od pana Kalouska ve sněmovně. Prý už je to brané jako normál. Za mlada jsme říkali „vole, vole“ a taky to nebrali jako sprosté slovo. Mimochodem, typické je to ve Spojených státech, kde se třeba při udělování hudebních cen Grammy používá nespočet sprostých výrazů. Američané mě ale poučili, že to tak neberou. Nejspíš bychom tyto věci měli přehodnotit.

Je dokázáno, že na naštvání a špatnou náladu je třeba tolik energie jako na dobrou náladu, takže je zbytečné se rozčilovat. Bude to těžké, ale je to nezbytné.

Když se vrátíme k finacování předvolebních kampaní... Jak podle vás tedy volby ze systémového hlediska dopadnou?

Ono to není tak, že když někdo bude výrazně porušovat zákon, bude se měnit výsledek voleb. To je všechno jen taková hra. On může dostat pokutu, což je u nás hlavní smysl. Pokutovat je v národní oblibě. Nejlépe pokuta padesát tisíc člověku, který jezdí bez papírů a je na sociálních dávkách. Ten určitě zaplatí. Zálohované výživné také určitě na tatíncích vymůžeme? Samozřejmě že ne. Je to hra.

Nic se nezmění. Naopak, situace se zhorší právě díky udavačství. Negativní kampaň se dnes už tak dostala do povědomí, že ta pozitivní se skoro nedá dělat. Dřív vyhrávaly strany pozitivní kampaní, dnes s ní skoro s jistotou nevyhrají. A to je zase úplně špatně. ÚDHPSH tedy udělá shrnující zprávu, napíše, co kdo porušil, někdo dostane pokutu, a tím to skončilo. Na volby to žádný vliv mít nebude. Jen soudy se potáhnou.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expremiér s hrůzou sleduje Hlavní nádraží: Získáme prý desítky tisíc mladých Ukrajinců na práci. Spíš stovky Romů!

20:10 Expremiér s hrůzou sleduje Hlavní nádraží: Získáme prý desítky tisíc mladých Ukrajinců na práci. Spíš stovky Romů!

„Dokonalý Sherwood! Důsledek nekoordinované a řekl bych přespříliš velkorysé vítačské politiky,“ řík…