Slavný mediální expert profesor Jirák: Média pořád jedou linii proti Zemanovi. A pokud jde o tu „ruskou propagandu“...

27.03.2016 13:59 | Zprávy

ROZHOVOR Veřejnoprávní média drží protizemanovskou linii a je patrná mírná nechuť vůči vicepremiérovi Andreji Babišovi. Profesor Jan Jirák, spoluzakladatel oboru mediální studia u nás a momentálně vedoucí Katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě si všímá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nejen informování o českých politických elitách, ale popsal i fáze přístupu k migrační krizi. Vyjádřil se k vlivům, které mohou na česká média působit: „Zachovávat co nejliberálnější komunikační prostor je vyšší hodnota, za kterou stojí za to riskovat i případné působení nějaké propagandy.“

Slavný mediální expert profesor Jirák: Média pořád jedou linii proti Zemanovi. A pokud jde o tu „ruskou propagandu“...
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Novináři na tiskové konferenci, ilustrační foto

Podle některých analytiků začíná na sociálních sítích slábnout téma uprchlíků a migrační krize. Pozorujete takový trend? Pokud ano, čemu to připsat?

Téma začíná slábnout hlavně v tradičních velkých médiích. Myslím si, že důvodem je i to, že se mnoho neděje. Nové impulsy, které přicházejí, patří do roviny politického vyjednávání; a to není tak atraktivní. Jako bychom si na toto téma trochu zvykli. Takový je asi hlavní důvod. Myslím si, že nové variace, které se k tématu daly použít, už jsou proprané. Téma se občas aktivuje tím, že se používá jako nástroj komentování naší vnitřní politiky a aktualizuje se jako něco, čím se dá měřit postoj našich politiků. Samo o sobě už nemá tu razanci jako na začátku. 

Během průběhu informování o krizi nastaly možná určité posuny v tom, co a jakým způsobem se psalo a co ne. Lze to rozdělit na několik fází?

Neurčím vám je přesně časově, ale v zásadě první byla fáze obav. Česká média informovala o tom, co negativního může uprchlická vlna přinést, a byla trochu katastrofická. Zhruba po zveřejnění známého fota utonulého chlapečka přibylo hlasů, které byly humanizující a ve prospěch pomoci. Přispělo k tomu i tradiční protizemanovské naladění velké části českých médií. Teroristické události trend pak trošku vychýlily. Třetí fáze je, že se začínají uprchlíci vnímat diferencovaně podle zemí původu a podle toho, jaká je v jejich zemi konkrétně situace. Jak se vnímá situace jako složitější, zájem se zmenšuje. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…