NATO i Rusko kolem svých hranic stupňují vojenské aktivity. Hovoří se o pokračování studené války či směřování ke třetí světové. S jakými pocity pozorujete tento vývoj?
Je to velmi nebezpečný vývoj, který iniciují Američané. Chtějí dostat Rusko na kolena, což se jim nepodaří. Bohužel nebezpečí současné situace vidím v tom, že se Rusko vyrovnává USA pouze v jaderných zbraních a raketách. Jakýkoliv omyl nějakého generála tedy může vést k tomu, že začnou po nebi létat rakety s jadernými hlavicemi. V posledních týdnech jsem v ruských materiálech vícekrát četl, že po zkušenostech z druhé světové války Rusko už nechce připustit, aby se válka vedla na jeho území. Bude od samého začátku vést ofenzivní válku, takže se pokusí přenést válku na území protivníka, což znamemená do USA a Evropy.
Sešli jsme se na konferenci Evropská bezpečnost a Rusko, na kterou kvůli zdravotním problémům nedorazil Michail Gorbačov. Šéfové ruských komunistů a nacionalistů se v rozhovorech pro ParlamentníListy.cz vyjádřili, že by měl být za rozpad Sovětského svazu odsouzen jako zrádce. Jak vy vnímáte tohoto státníka?
Michail Gorbačov viděl potřebu zásadním způsobem změnit tehdejší systém, protože opravdu zaostával. Opravdu potřeboval glasnosť, tedy otevřenost, a uskorenije, tedy urychlení. Nicméně, a to zazlívám celé marxistické inteligenci toho období, ustrnul v marxismu a neviděl například sílu nacionalismu. Tedy i Gorbačov se pustil do perestrojky (přestavby) a myslel si, že to půjde podle marxismu, ale nešlo. Svět už postoupil, což vedlo k rozpadu SSSR. A vyústilo to do takových problémů, které nás dnes dohánějí. To však nebyl jen problém Gorbačova v Sovětském svazu, ale i Dubčeka v Československu a tak dále. Osvobození Ruska od komunismu bylo nevyhnutelné.
Ostatně to byl problém i celé politické generace z roku 1968. Vždyť Zdeněk Mlynář vystupoval jako velký znalec politiky, ale celá intelektuální skupina okolo Dubčeka měla tehdy předvídat, že Rusové nemohou Československo jen tak pustit. Měli připravit nějaké kompromisní kroky či alternativní řešení, kdyby Sovětský svaz neustoupil. Nic takového neudělali, protože si mysleli, že je Československo pupek světa a Brežněv před námi padne na zadek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Rusko , USA , volby , Čarnogurský
autor: Jan Rychetský
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky
0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Kdo věří politikům, je idiot. Podle toho bychom měli přistupovat i k ujišťo…
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou