Co říkáte teroristickému útoku v Barceloně, kdy bylo zabito zhruba 13 lidí a je mnoho zraněných? Dalšímu teroristickému útoku měla španělská police zabránit.
Lze očekávat, že když je tam významná skupina těžce zraněných, že další lidé budou, bohužel, umírat v nemocnicích a další budou mít celoživotní následky. Ale řekl bych k tomu, že více než samotný útok je signifikantní ta reakce, která následovala.
V jakém směru?
Všimněte si, že už si lidé ani nepřebarvují profilové fotky na Facebooku, už se ani nějak zvlášť nevyjadřuje soustrast. Začalo to být akceptováno jako součást každodenního života: „Tak nám zabili pár lidí a v tom nějaké děti.“ Jako by se nic tak strašného nestalo. Média a lidi to akceptovali jako běžnou věc.
Karel Schwarzenberg již dříve říkal něco ve smyslu, že si na to budeme muset zvykat a že to je ve svobodné společnosti normální a nedá se tomu úplně vyhnout. Takže si myslíte, že diskurs bude nastaven tak, ať si lidé prostě zvyknou?
Tady jsme narazili na tu děsivou lež, kterou řekl Karel Schwarzenberg, a to, že terorismus tady byl vždycky. Ve skutečnosti v evropských dějinách za posledních tisíc let nebylo žádné období, kdy by evropské společnosti čelily terorismu, byť vzdáleně srovnatelnému s tím, co se děje v posledních dvou letech. Takový terorismus tady nikdy nebyl. I v době, kdy řádila IRA nebo Rudé brigády, tak ty počty obětí byly řádově menší, počty bojovníků byly řádově menší. Víme, že v Evropě dnes je nějakých 100 tisíc vycvičených islámských bojovníků. Navíc úřady dříve velice rázně postupovaly proti těm různým anarchistickým skupinám, dnes jim zásadně nechávají volnou ruku.
A nejhorší je, že když se podíváme na vývoj posledních čtyř let, tak vidíme, že se to velice rychle stupňuje. Ani ne tak, že by se zvyšovaly počty obětí jednotlivých útoků, ale jak dramaticky narůstají počty útoků ze strany muslimů. Teď už je to prakticky denně. Když je nějaký útok, kde jsou dva či tři mrtví, tak už se o tom ani pořádně nepíše v novinách. Už to není po měsících, ani po týdnech, ale po dnech či dokonce po hodinách. V Anglii bylo za prvních šest měsíců letošního roku jenom v samotném Londýně 1500 útoků kyselinou. Nabírá to tak obrovskou míru, jakou to nemělo nikdy v dějinách. Takže jestli pan Schwarzenberg říká, že toto je součástí života ve svobodné společnosti, tak docela obyčejně lže. V žádné svobodné společnosti v dějinách nic podobného nebylo. Ale ta vzestupná křivka se samozřejmě nezastaví. Jestliže to dnes máme po dnech, tak to bude po hodinách. A bude to po hodinách v každé zemi. Do roka, do dvou lze počítat, že počet útoků bude několikanásobně vyšší než teď.
Lze očekávat, že se to stane i v České republice?
Samozřejmě. Nicméně obecně platí, že teroristické útoky jsou tam, kde jsou islámské komunity. To nutně neznamená, že by každý v té muslimské komunitě musel být přímo terorista, ale znamená to, že ta islámská komunita jako celek je schopna těm útočníkům poskytovat infrastrukturu, krytí, logistiku, podporu a tak dále. Byť máme otevřené hranice, ti lidé sem pronikají, jsou zde nějaké jednotlivé kriminální činy, tak islámská komunita v České republice pořád ještě není tolik silná, aby dokázala poskytnou základnu pro velký útok. Nicméně víme, že se radikalizuje, víme, že roste, přibývá počet mešit. Čekáme, až dosáhne velikosti, kdy bude schopna vykonávat ty útoky, které pak budou pravidelné a pak i nezastavitelné. To může být i otázka měsíců.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík