Smích Jaroslava Plesla: Fero Fenič, Tomáš Klus, Slovenka Čaputová... A vážněji o Babišovi

12. 3. 2019 11:42

Slova filmaře Fera Feniče o „počurávajícím se“ prezidentu Zemanovi? Fenič by podle šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla „měl i s celým svým cirkusem odtáhnout zpět na východní Slovensko“, protože „zemře velmi, velmi nespokojený. A podle všeho zemře jako počurávající se stařík, což ho evidentně děsí nejvíce“. Tak se alespoň Plesl vyjádřil v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz, se kterými probral i kauzu Jaroslava Faltýnka, prezidentské volby na Slovensku, demonstrace na podporu Tibetu či nadcházející Brexit.

Smích Jaroslava Plesla: Fero Fenič, Tomáš Klus, Slovenka Čaputová... A vážněji o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

Před dvaceti lety vstoupila ČR do NATO. Jak členství s odstupem dvou dekád hodnotit, je pro nás přínosem? Měli bychom v rámci Aliance být aktivnější – například v Afghánistánu?

Jsme malá země, musíme být v nějakém vojenském paktu. A z těch, které se nabízejí, je NATO nejlepší. Ovšem z hlediska havlovského pojetí morálky je to samozřejmě tragédie, protože jakýkoli vojenský pakt je z tohoto pohledu zlo. Hippies nemají armádu rádi. Ostatně i proto Václav Havel navrhoval NATO rozpustit. Někdy si představuji, co by bylo, kdyby se mu to bývalo povedlo prosadit. A pak se směju dlouhé minuty.

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 24149 lidí

Na Slovensku již tento víkend proběhne první kolo prezidentských voleb. V průzkumu společnosti JAKO ze září 2018 měla Zuzana Čaputová 7 procent, únorový průzkum jí ale přisuzuje 53 procent. Co stojí za tak výrazným sjednocením voličů za Čaputovou? Kdybyste ji měl přirovnat k některému z českých kandidátů v loňské prezidentské volbě, kdo by to byl?

Ten průzkum s třiapadesáti procenty mě rozesmál tak, že jsem se málem udusil. To musel dělat opravdový amatér. Takhle hloupou propagandu by snad nepustili ani komunisti. Jinak paní Čaputová je sympatická dáma, ale nemá žádné prezidentské kvality. Nulové zkušenosti s mezinárodní politikou, nulové zkušenosti s vysokou politikou obecně. Je to nadšený amatér. Takže taková paní Drahošová.

Zuzana Čaputová před několika dny přijela do Prahy, kde se sešla s čestným předsedou a poslancem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Natočili spolu video, na kterém Schwarzenberg říká: „Myslím, že už dozrál čas, aby byla zvolena žena. Ženy mají přece jen trošku lepší, pozitivnější myšlení. Kdyby byla na Slovensku zvolená prezidentka, tak by to byla změna nejen pro Slovensko, ale zároveň i pro celou střední Evropu.“ Souhlasíte?

Když bude na Slovensku zvolena Zuzana Čaputová, nebude to znamenat žádnou změnu pro nikoho. Protože Zuzana Čaputová je Andrej Kiska v ženském vydání. A to vědí i ti, kdo zinscenovali setkání Čaputová–Schwarzenberg.

Fotogalerie: - Orlová, Karvinsko

Nekonečná stavba orlovského náměstí
Staré náměstí v Orlové
V ulicích Orlové
Centrum města
Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj pracoviště Or...
Okrajová část Orlové

Nový průzkum společnosti Kantar přisoudil hnutí ANO 31 procent, Pirátům 17,5 procent a ODS 12 procent. Co stojí za „trvanlivostí“ hnutí ANO? A lze hodnotit výsledek ODS jako neúspěch? Kde my strana mohla být, kdyby ji řídil třeba Václav Klaus mladší?

Za trvanlivostí hutí ANO stojí především neschopnost Fialy, Kalouska a Pospíšila. Dále je za tím neschopnost Kalouska, Pospíšila a Fialy. A nelze pominout ani na to, že za trvanlivostí hnutí ANO je totální neschopnost Pospíšila, Fialy a Kalouska. Václav Klaus mladší dělá obrovskou chybu, že toho nevyužívá. Nevím, na co čeká.

Ukázala návštěva Andreje Babiše v Bílém domě dobře nastavené vzájemné vztahy? Bylo dobře, že Babiš navštívil i CIA? Lze brát návštěvu v Bílém domě jako poctu?

Každá návštěva vysoce postaveného českého politika v Bílém domě je dobrá věc. To ostatně uznávají i zavilí Babišovi odpůrci, kteří se neumějí vyrovnat především s jeho návštěvou Langley. Samozřejmě, svět není černobílý, jak se mnoho lidí domnívá. A tato návštěva to jednoznačně ukázala i těm nejčernobíleji uvažujícím politologickým amatérům.

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 13949 lidí

Zatímco byl Babiš v zahraničí, doma hnutí ANO stíhaly skandály. Nejprve staré video předsedy Sněmovny Vondráčka tančícího na sněmovním mobiliáři, poté policisté u místopředsedy ANO Faltýnka. Miroslava Němcová vyzvala Vondráčka k rezignaci, měl by odstoupit? Byl by pro Babiše konec Faltýnka problémem?

Taneční a pěvecké kreace pana Vondráčka jsou skandál možná tak pro Mirku Premiérku. To je opravdu pseudoproblém. Ale kauza Kapsch je vážná věc a jsem zvědav, zda je pan Faltýnek opravdu politicky mrtvý muž, jak tvrdí deník Právo, nebo bude společnost vydávající deník Právo časem platit panu Faltýnkovi tučné odškodné. Těch informací je málo. Každopádně pokud Faltýnek padne, bude to pro Babišův politický tým značná ztráta.

„Bojím se o Česko. Čechy jsem si idealizoval. Z pohledu toho východoslovenského Slováka, Praha pro mě byla symbol kultury. Domníval jsem se, že český národ je vzdělanější než slovenský. Pohled na český národ mi změnili sami Češi, když vidím, jak se vyvíjejí. Neváží si svobody, chybí respekt k lidskému životu…“ uvedl Fero Fenič.  „Vzdělaný národ si nezvolí počůrávajícího se staříka,“ vyjádřil se jasně s tím, že se rozmýšlí, zda v této zemi chce zůstat. Lze se s takovým hodnocením ztotožnit?

Problém pana Feniče je obrovský. Zjevně pohrdá zemí, z níž vzešel, pohrdá svými slovenskými krajany, které snad považuje za nevzdělané. A teď zjistil, že pohrdá i Čechy. Asi by měl i s celým svým cirkusem odtáhnout zpět na východní Slovensko a doufat, že tam, ve svém rodném kraji, v sobě objeví nějakou novou identitu, s níž bude konečně schopen se identifikovat. Je to nešťastný člověk, který svou frustraci z bídného stavu své duše obrací proti svému okolí. Zemře velmi, velmi nespokojený. A podle všeho zemře jako počůrávající se stařík, což ho evidentně děsí nejvíce. Do Miloše Zemana si zjevně promítá své niterné úzkosti z blížící se smrti a neumí se s nimi vyrovnat.

Fotogalerie: - Pochod žlutých vest

Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...
Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...
Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...
Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...
Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...
Po celé Francii opět probíhaly demonstrace žlutých...

Fero Fenič konsternovaně sdělil, že lidé, kteří podepsali před lety petici za přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla, čelí v dnešní době takovým útokům, že svůj podpis chtějí zakrýt. Svědčí to o neblahém trendu směřování české společnosti?

Ne. Svědčí to jen o hysterii pana Feniče.

Česko si připomíná výročí čínské okupace Tibetu. Na přibližně 750 radnicích zavlály tibetské vlajky. Do ulic na podporu Tibetu společně vyšli zpěvák Tomáš Klus a politici Hana Marvanová s Martinem Bursíkem. Je důležité připomínat si okupaci Tibetu? Měli bychom dát Číně najevo náš nesouhlas? A pomáhají tyto protesty reálně něčemu?

Měli bychom se především ptát, jak se žije lidem v Tibetu, ale i jinde na světě. A dávat najevo nesouhlas, pokud se jim dějí nějaká příkoří. Například jsem nikde nezaznamenal, že by se v Praze konaly protesty před indickou ambasádou, když Indie před pár týdny zakázala shromáždění příznivců dalajlamy v Dillí u příležitosti 60. výročí zahájení neúspěšného tibetského povstání proti Číňanům. Ono je jednoduché mávat vlajkou v Praze, ale už trošku složitější je zkoumat problémy hlouběji, včetně všech příčin a důsledků. Chápu, že pro jednoduché lidi, jako je Hana Marvanová nebo pan Klus, jsou schůdné jen ty jednoduché cesty, ale věci jsou bohužel často složité nad rámec jejich intelektuální výbavy. Je mi líto. A to platí i o Tibetu, Indii a Číně.

Co se stane s Británií v případě Brexitu, ke kterému má dojít již koncem tohoto měsíce? Na sociálních sítích se tímto tématem často rád bavíte. Dojdou naplnění katastrofické scénáře? Přežijí britští občané bez Evropské unie?

Očekávám, že 29. března se Velká Británie propadne do Atlantiku a zachová se jen ta část Irska, kde se platí eurem. Euro je jak známo nepotopitelné, tudíž udrží nad vodou i „euroiry“. Brity nezachrání nic, protože libra je stáhne ke dnu. Co nespolkne slaná voda, to zničí požár vulkanického původu, který vytryskne z hlubin země, až se otevřou brány pekelné, kam propadnou ti, kterým Venezuela, Kuba a další proti Británii bohaté a perspektivní země nestihnou vydat vystěhovalecké pasy. Velká Británie definitivně skončila. Říkají to od rána do večera v České televizi, tak to musí být pravda. Nebo ne? Přece by nás za naše peníze nekrmili žádnými nesmysly…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. může růst. Bude partnerem Babiše? Politolog Jelínek i o tom, zda Kalousek přežije útok Pirátů

16:35 Klaus ml. může růst. Bude partnerem Babiše? Politolog Jelínek i o tom, zda Kalousek přežije útok Pirátů

ROZHOVOR Babiš nejlépe komunikuje s voliči, zato ČSSD a KSČM udělaly spoustu chyb a ztratily levicov…