Sobotka prý křičel na vlastní poslance. Jeden z nich nám prozradil, co se dělo na klubu

25.07.2014 18:36

ROZHOVOR Poslanec ČSSD Adam Rykala popsal ParlamentnímListům.cz mimo jiné dění na poslaneckém klubu strany, kde měl podle vyjádření opozičních politiků křičet na vlastní poslance premiér Bohuslav Sobotka. Někteří z nich totiž rozpoutali ve sněmovně pozdvižení tím, že hlasovali pro návrh spolustraníka Milana Urbana na snížení spotřební daně z pohonných hmot, což nadzvedlo i ministra financí Andreje Babiše. Následně byl návrh v opravném hlasování proti vůli opozice zamítnut.

Sobotka prý křičel na vlastní poslance. Jeden z nich nám prozradil, co se dělo na klubu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Příchod premiéra Bohuslava Sobotky na jednání sněmovny
reklama

Výsledek nového hlasování o pozměňovacím návrhu stranického kolegy Urbana na snížení spotřební daně na naftu a benzín už je znám. Co tomu říkáte?

Respektuji rozhodnutí klubu sociální demokracie. Dopadlo to tak, jak mělo.

Čekal jste, že to tak dopadne?

Ano, ano, čekal.

Předseda ČSSD Sobotka říká, že jste ve středu nebyli přesně informováni, o čem hlasujete. Nemáte tak trochu pocit, že z vás tímto výrokem dělá nesvéprávné jedince?

Já musím odmítnout jeho tvrzení, že jsem nevěděl, o čem hlasuji. Přesně jsem věděl, jaký návrh kolega Urban překládá. Pokud by byl ten návrh uzákoněn, tak by lidé a firmy měli levnější benzín a naftu. Vím, že pan Babiš s tímto návrhem nesouhlasí jako ministr financí, protože argumentuje tím, že by ve státní kase chybělo 14 miliard korun. Na druhou stranu, pokud se podívám na naše sousedy, tak třeba na Slovensku snížili daň o 20 procent a výběr daně se následně zvedl o 26 procent. To znamená, že by bylo ideální, kdyby pan Babiš, a dobře, že se ta diskuze otevřela, jako ministr financí vypracoval kvalitní analýzu a navrhl takovou výši daně benzínu a nafty, aby zároveň dosáhl svých příjmů, ale aby také dokázal ušetřit peníze českým podnikatelům a občanům.

Je pravda, že pan Sobotka na poslaneckém klubu v této souvislosti křičel, že hrozí pád vlády a podobně?

Na tom klubu jsem byl, ale toto jsem nezaznamenal. Ale zaznamenal jsem samozřejmě to, že pokud by byla pravda to, co tvrdí pan Babiš a chybělo by v rozpočtu 14 miliard, že bychom nemohli prosazovat například některé naše programové priority, jako je zvýšení důchodů, nebo jako jsou další věci z rozpočtu, které se nacházejí na té výdajové straně. Na druhou stranu, opravdu bych požádal pana Babiše, aby předložil kvalitní analýzu a ne jenom výpočet, který si můžeme udělat trojčlenkou.

Nová vládní koalice funguje už půl roku. Jak zatím hodnotíte to vládnutí sociální demokracie s panem Babišem? Jak se ČSSD podle vás daří prosazovat svůj program? A také, jak jsou podle vás a vašich zkušeností s tímto spokojeni voliči sociální demokracie?

Voliči ve volbách takto rozhodli. To znamená, že sociální demokracie získala pouze 20,5 procenta hlasů a pan Babiš získal 18,5 procenta hlasů. Dneska je v těch průzkumech pan Babiš a jeho hnutí na prvních místech. My prosazujeme naše programové priority, musíme se však s panem Babišem a lidovci shodnout. Není to jednoduché vládnutí a ideální by bylo, kdyby volby dopadly jinak. Na druhou stranu si myslím, že se nám většinu z našeho volebního programu daří prosazovat.

Obsáhlý archiv výzkumů na ParlamentníchListech.cz:

Takže to nevnímáte tak, že ČSSD výrazně hnutí ANO ustupuje, jak se občas objevuje od různých politologů a podobně?

Já to vnímám tak, že je to koaliční vládnutí a že musíme v některých věcech hnutí ANO ustupovat. Na druhou stranu Andrej Babiš musí ustupovat nám, když chceme zvyšovat důchody či chceme zvýšit minimální mzdu.

Opozice, konkrétně hnutí Úsvit a KSČM, iniciovala schůzi ohledně církevních restitucí, ale ČSSD přispěla k tomu, že program mimořádné schůze nebyl schválen. Jak se na to díváte ve světle toho, že církevní restituce byly jedním z taháků ČSSD před volbami? Jak se díváte na to, co se ČSSD snažila po volbách s restitucemi udělat, i ve světle toho, že do čela boje zařadila paní Gajdůškovou, která podle některých sociálních demokratů nebyla zárukou toho, že se něco podaří změnit?

Myslím si, že bychom měli na půdě Poslanecké sněmovny hledat takovou většinu, která by ty církevní restituce, jak byly přijaty, respektive zákon, zrušila. Co se týče vaší otázky – je to opět ukázkou toho, že volby dopadly tak, jak dopadly. My máme ve sněmovně padesát poslanců. Ani s hnutím Úsvit a s komunisty nemáme na půdě Poslanecké sněmovny většinu. Kdybychom ve volbách získali padesát procent hlasů, tak vám garantuji, že církevní restituce už jsou dávno zrušeny. Bohužel, volby dopadly, jak dopadly. Lidé si zvolili stranu lidovou, která zásadně nesouhlasí se zrušením církevních restitucí, stále sedí ve sněmovně TOP 09 a ODS, jež ty církevní restituce protlačily způsobem, jakým je protlačily. A kdybychom měli tu většinu, kdybychom měli těch 101 hlasů ve sněmovně, tak už je to dávno zrušeno.

Vy jste zmínil i to, jak po volbách roste podpora hnutí ANO a že v těch průzkumech je před ČSSD. Myslíte si, že neškodí ČSSD kroky jejích představitelů, mám tím na mysli například to, s čím přichází ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ty nejrůznější kvóty, pozitivní diskriminace apod. Je toto vůbec zájmem voličů ČSSD, je to pro ně prioritou? Neodrazuje je to spíše?

Pan Dienstbier je ministr pro lidská práva, má právo takové výroky říkat jako ministr. Pro mě je důležité, že sociální demokracie je ve vládě, to znamená, že kromě tady těchto věcí, které prezentuje pan ministr, se snaží o to, aby rostla zaměstnanost – podporujeme průmyslové zóny, podporujeme růst ekonomiky. A to je pro mě mnohem důležitější a myslím si, že i pro naše voliče – než řešení kvót a než řešení nějaké romské otázky. To jsou témata, která by měla sociální demokracie představovat převážně. Samozřejmě je to i o novinářích, komu dávají jaký prostor, ale pro mě je mnohem důležitější než řešení těchto věcí, tak řešení otázek, které pálí občany České republiky. A to je nezaměstnanost a vůbec to, jak se lidem v České republice žije.

Když se bavíte s voliči, cítíte, že tam například rezonují témata typu pozitivní diskriminace, nebo ty kvóty a podobně?

Myslím si, že co se týče kvót, tak to voliče moc nezajímá. My se snažíme na kandidátní listiny umístit i ženy, ale nemělo by to být o tom, že na kandidátce jsou ženy, mladí, senioři jenom proto, že jsou ženy, mladí, senioři, ale proto, že mají za sebou nějakou práci, nebo jsou například známí v tom obvodě, kde kandidují. Myslím si, že samozřejmě výroky, týkající se podpory Romů, nám nepomáhají. Já jsem z regionu, kde je vysoká nezaměstnanost, kde řešíme problémy s ubytovnami, řešíme problémy sociálně vyloučených lokalit a jistě nám výroky pana Dienstbiera mezi lidmi nepomáhají. Na druhou stranu máme i ministryni práce a sociálních věcí a máme další ministry, kteří řeší problém ubytoven, a myslím si, že toto jsou pro nás mnohem důležitější a urgentní témata, která jsou na prvních stránkách novin.

Pomalu se blíží komunální volby, myslíte si, že v nich je ohrožena pozice sociální demokracie jako největší síly na té komunální úrovni, nebo si myslíte, že ČSSD má šanci svou pozici obhájit? Pokud ne, kde případně vidíte největší příčiny a soupeře pro to, že se to sociální demokracii nemusí povést?

Největším naším konkurentem jsou nezávislí kandidáti, kteří vždy dominují v těch komunálních volbách, takže je logické, že konkurence bude nejvyšší u nezávislých kandidátů, úspěšných ve volbách. Nicméně co se týče voleb, tak pokud to srovnám s rokem 2010, tak je jiná situace. My jsme v té době byli opoziční stranou, v tuto chvíli jsme koaliční. Určitě se promítne i to, že lidé chodí volit proti těm koaličním stranám, které jsou zrovna ve vládě. Budeme mít mnohem větší konkurenci. Já vím, že ve větších městech bude předkládat kandidátku i ANO, které chce ovládnout celé dění v celé ČR, od ministerstev až po úřady, aby pan Babiš mohl řídit zemi. Na druhou stranu si myslím, že ti lidé chodí a volí i v těch komunálních volbách podle toho, jací lidé jsou na kandidátních listinách, jestli je znají. A konkrétně u nás v Ostravě mohu uvést příklady, kdy se spekuluje o tom, ač kandidátky ANO nejsou oficiálně známé, že sem budou dosazení lidé panem Babišem, kteří zde ani nežijí, ale změní si sem před volbami bydliště a budou tady kandidovat. Lidé ale podle mého názoru budou spíš volit ty kandidáty, jež znají, kteří už pro ně v té komunální politice dělají a znají ty problémy. Proto se těch voleb až tak moc nebojím, ale předpokládám, že ten zisk nebude takový jako v roce 2010, kdy jsme v té době byli v opozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budeme v p*deli, až se zjistí pravda.“ Šlachta se zasmál a rozstřelil novináře

9:01 „Budeme v p*deli, až se zjistí pravda.“ Šlachta se zasmál a rozstřelil novináře

„Kritiky se neobávám, znamená to, že s námi mají problém,“ tvrdí lídr hnutí Přísaha – občanské hnutí…