Sociálně nepřizpůsobiví občané, domky plné bezdomovců, bordel. To bude najednou peněz… Baví mě, jak před volbami všichni slibují naprosto stejné nesmysly. Exnáměstek primátora hovoří

26.09.2018 20:30

ROZHOVOR „Podívejte se na rozpočty. Doslova nám vyjedli vše, co tam bylo. Posledních osm let se utrácelo víc a víc, poslední koalice tomu dala korunu. Vzpomeňte si na prvních deset let tohoto století; podle mne bylo líp a za mnohem méně peněz. Otevírali a opravovali jsme hřiště, školy, školky, parky, zeleň nebo třeba naučnou stezku v Thomayerových sadech. Připravil jsem projekt, který měl šetřit peníze a naopak něco vydělat – torzo vidíte na Palmovce, ani za osm let se nedostalo dál než na betonový skelet a původní záměr se rozplynul,“ říká o hospodaření Prahy 8 bývalý náměstek primátora a exstarosta Prahy 8 Josef Nosek, který kandiduje v komunálních volbách na Osmičce a do Senátu.

Sociálně nepřizpůsobiví občané, domky plné bezdomovců, bordel. To bude najednou peněz… Baví mě, jak před volbami všichni slibují naprosto stejné nesmysly. Exnáměstek primátora hovoří
Foto: Archiv JN
Popisek: Josef Nosek

Anketa

Zvažujete, že v senátních či komunálních volbách odevzdáte hlas alespoň jednomu kandidátovi ČSSD?

5%
95%
hlasovalo: 8464 lidí

Jak chcete pracovat pro svůj obvod Praha 8 a pro občany ČR v Senátu?

Doufám, že dobře. Většina senátorů pracuje ještě jinde, to není na každodenních osm či deset hodin práce. Naopak výhodné je spojení senátora s komunální politikou. Vezměte si třeba senátora Kuberu, který je zároveň primátorem Teplic. Jeden z mála rozumných zákonů pro občany na obecní úrovni je chodníkový zákon – jestliže je chodník města, tak se taky o něj má starat. Do té doby platilo pravidlo z Rakouska-Uherska že se o chodník v zimě stará občan, který má tu smůlu, že tam bydlí.

Senátor může navrhovat zákony, a věřte mi, že zákonů užitečných pro obce je málo. Všude na světě je normální, že obec může alespoň částečně ovlivnit, co se kde děje. Proč je možné na jedné ulici otevřít několik zastaváren a nikdo nic nemůže udělat? Proč si může někdo postavit dům v chráněné krajinné oblasti a nikdo nic nezmůže? To jsou zákony pro obce.

Senát se ale netýká jen komunální a místní politiky. Jaký máte postoj třeba k EU či přijímání migrantů, EET nebo výši daní?

Jsem sice jen komunální, ale založením konzervativní politik. Takže EU, když už tady je, tak ano, ale zastavit čím dál větší zásahy do jednotlivých zemí. 

S migranty zacházet podle Bible – je lepší naučit hladovějícího chytat ryby než mu rybu věnovat. Pomoci jim postavit jejich země na nohy, pomáhat s technologiemi, ale nevidím důvod je brát k nám.

EET otravuje lidi, takže ne. A daně nastavit tak, aby je platili i ti, kdo mají na dobré právníky a účetní. Ne nesmyslnou milionářskou daní, ale zjednodušením pravidel a zrušení výjimek. To bude najednou peněz. A těch úředníků, co bude volných... Takže to asi neprojde...

Jak hodnotíte programy konkurentů? Je něco, co vás zaujalo či pobavilo?

Děsí mě výkřiky, které jsou tak nesmyslné jako „Podpoříme družstva“.

Proč vás to děsí?

Protože nemůžete ze zákona pomoci soukromým vlastníkům domů víc než komukoli jinému, jinak vás zavřou. 

A co dál?

Baví mě, jak všichni slibují naprosto stejné nesmysly. Třeba „podpoříme výstavbu parkovacích domů“. Ale už neříkají kde a za co. Místa je málo a stavět pod zemí je strašně drahé, tudy cesta nevede.

Nebo „chceme dostavět okruh“. To chtějí všichni, jenže to blokují občanská sdružení a starosta malé obce Suchdol. Peníze na to jsou, vše je připravené, trasa je jasná, ale pořád dokola se odvolává a soudí pár lidí. Stačí si založit občanské sdružení a mít právníka. Tam je potřeba právě změna zákona, prostě omezit nekonečné blokování podobných staveb.

No a jak byste to tedy vyřešil s tím parkováním?

Blbě. Ještě se dá něco dělat se Středočechy, kteří zahazují auta poblíž MHD a pak jedou do práce. Měl jsem dohodu se železnicemi a Středočeským krajem, že postavíme několik velkých P+R parkovišť poblíž velkých vlakových zastávek ještě ve Středočeském kraji. Ten, kdo tam zaparkuje, pojede dál na normální lístek pražské MHD.

Na sídlištích sem tam lze změnit parkovací režim, někde se ještě dá něco vymyslet, ale to je do značné míry na lidech. Když najdete místo, kde se dá třeba ubrat kus chodníku a stát kolmo, nebo třeba posunou kontejnery, zaparkovat vedle objektu, kde se stejně parkuje, ale dostáváte lístečky, tak zkuste zavolat odbor dopravy na městské části. A když se vám povede se trefit na příčetného referenta, tak se to někdy může zrealizovat. Někdy ne, je to také o policajtech a o tom, komu ten pozemek patří, ale občas to jde.

Byl jste starostou v době velkých povodní, které velmi zasáhly Karlín. Co vám tato zkušenost dala?

Zkušenosti. Něco, co je neopakovatelné. Zajímavé je, že po povodních za mnou přišli Švédové, Němci, Francouzi, Číňané a bůhvíkdo ještě zeptat se na to, co jsme udělali dobře a hlavně kde jsme dělali chyby. Jen z Čech nikdo nepřišel. Přitom když byly nedávno povodně v Praze a já už byl dávno odvolaný, tak mě primátor vytáhl ve čtyři ráno z postele, abych jim pomohl. 

Systém krizového řízení u nás je postavený tak, že v případě mimořádné události má primátor nebo starosta obrovské pravomoci. Jenže starostou se nestává člověk, protože něco umí, nebo je schopný, ale protože vyhrál volby. Takže právě zkušenosti jsou zdaleka to nejcennější. 

Taky mi to přineslo žaludeční vředy a rozpad manželství, ale to už je jiný příběh...

Podařilo se podle vás dát Prahu 8 po povodních do kupy?

Někdy se tam projděte. Před šestnácti lety byly Karlín a Libeň do značné míry pochmurné místo. Bylo zde plno sociálně nepřizpůsobivých občanů, charakterem to byly spíš průmyslové a zanedbané čtvrti. Od Sokolovské k Vltavě byly trosky bývalého stavebního areálu, domky plné bezdomovců, bordel. 

Dnes na místě průmyslových areálů vyrostly někdy budovy, které respektují charakter Karlína, jako Korzo Karlín, někdy zcela moderní budovy. Od Těšnova až po Palmovku je to nové město. Najednou je z Karlína moderní část centra Prahy a zároveň si dokázal zachovat svého ducha. 

Jak hodnotíte dosavadní vývoj Osmičky v minulém volebním období a práci radnice?

Podívejte se na rozpočty. Doslova nám vyjedli vše, co tam bylo. Posledních osm let se utrácelo víc a víc, poslední koalice tomu dala korunu. Vzpomeňte si na prvních deset let tohoto století; podle mne bylo líp a za mnohem méně peněz. Otevírali a opravovali jsme hřiště, školy, školky, parky, zeleň nebo třeba naučnou stezku v Thomayerových sadech. Připravil jsem projekt, který měl šetřit peníze a naopak něco vydělat – torzo vidíte na Palmovce, ani za osm let se nedostalo dál než na betonový skelet a původní záměr se rozplynul.

Co Osmička potřebuje? Co nabízíte?

Práci a rozum. Osmička potřebuje normální vedení města, které ví, co dělá. Slíbit se dá cokoliv, ale fakt je to jenom o práci a znalostech, o zdravém rozumu ve financích. Nejhorší je současný trend vesele utrácet, protože je dost peněz na účtu, jenže to není navždy. 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To až Fiala zjistí...“ Keller už ví. A má příběh s covid testy

4:45 „To až Fiala zjistí...“ Keller už ví. A má příběh s covid testy

Premiér Fiala chce snižovat daně, zvyšovat výdaje a zároveň snižovat státní dluh, všiml si profesor …