Socioložka Šiklová dala najevo, co jí vadí na Zemanovi. Zmínila se i o Havlovi a Babišovi

14.12.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Miloš Zeman má sice tendenci obracet Českou republiku spíš na Východ. Ale nemáme prezidentský systém, takže bez podpory nějaké politické strany nemůže prosadit nic," myslí si socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. V půlnočním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz vysvětluje i volební úspěch Andreje Babiše.

Socioložka Šiklová dala najevo, co jí vadí na Zemanovi. Zmínila se i o Havlovi a Babišovi
Foto: Archiv JŠ
Popisek: Jiřina Šiklová

Tento rozhovor je půlnoční. Co obvykle děláte v sobotou o půlnoci?

Většinou ještě nespím, čtu si, vyřizuji emaily nebo píšu články. Je to v sobotu dobrý čas, protože druhý den můžu spát déle.
 
V souvislosti s 25 lety od listopadu 1989, ale i s blížícím se tříletým výročím jeho odchodu se teď hodně mluví o Václavu Havlovi, kterého jste znala. V posledních dvou dílech seriálu České století byl ztvárněn způsobem, který se některým jeho přátelům nelíbí - třeba Martin Šimečka o tom psal v posledním Respektu. Byl podle vás vyobrazen věrohodně?
 
Je to pojetí toho autora. V seriálu České století byl vláčen různými proudy a neměl vlastní názor. V tomto směru to nebylo dobře pojaté.
 
Zmiňovaný Šimečka se domnívá, že dnes poprvé od roku 1989 nejde o nic menšího než o to, zda tato země zůstane součástí Západu. Vidíte to také tak dramaticky?
 
To byla asi reakce na řeči Miloše Zemana. Myslím ale, že už to vyčpělo. Bezesporu má Zeman tendenci obracet Českou republiku spíš na Východ. Ale nezapomeňme, že nemáme prezidentský systém. Prezident je sice reprezentant na veřejnosti, ale ve skutečnosti nemůže dělat nic. Musel by získat nějakou politickou stranu, která by toto podporovala. Ta by to pak mohla prosadit. Jinak se nedomnívám, že by toto hrozilo.
 
 
Větší pravomoci má premiér Sobotka a vláda. Bohuslav Sobotka se nedávno v USA přihlásil k odkazu Václava Havla...
 
Ano. Tady skutečně mluvil velice dobře. Asi proto, že byl v prostředí západním. A tam si uvědomil, že Václav Havel je někdo, kdo hodně ovlivnil to, že jsme akceptování na Západě jako významná země.
 
Nejnověji dokonce premiér kritizoval Zemanův výrok o finlandizaci. S tímto asi také budete souhlasit?
 
Samozřejmě. Miloš Zeman asi neví, co znamená finlandizace. Finsko bylo skoro prodlouženou rukou Sovětského svazu, který jim zabral i část území, Karélii. V tomto směru myslím, že finlandizace Ukrajině nehrozí.
 
 
Doufejme, že jí nehrozí...
 
Máte pravdu. Doufejme, že jí nehrozí. Na Ukrajině se to táhne už rok a nemají svoji garnituru, kterou by dosadili. To je ta chyba. Majdan či nějaké náměstí můžete držet jenom určitý čas, ale pak to musí někdo vzít do ruky. Což se nestalo.
 
Je ale třeba vzít v úvahu v připomínce listopadu 1989, kdy jsme se začali odpoutávat ze sovětského vlivu, že dnešní Ukrajina to má mnohem těžší, aby se vymanila z vlivu ruského...
 
Má to pochopitelně mnohem těžší. Je blíž Rusku, dál od Západu a je v mnohem horší ekonomické situaci než my. A nikdo nemá extra zájem je podporovat. A tam je potřeba tak výrazná podpora finanční, že to asi půjde těžko. Takže i když se to tam zvládne a Ukrajina bude nezávislá, budou tam mít tolik ekonomických problémů, že se to promítne do všech různých hodnocení.
 
 
Nejpopulárnějším politikem v České republice je nyní Andrej Babiš, jeho hnutí zažívá boom. Co na to říkáte?
 
To, že zvítězil na základě dobře volených marketingových sloganů Ano, bude líp, svědčí o tom, že lidé mají skeptických výroků plné zuby. 
 
Myslíte tedy, že se lidem líbí jeho optimismus a chtějí mu věřit?
 
Říkají si, že když byl schopen postavit velkou firmu, tak dá do pořádku celý stát. To je jeho hlavní plus. Že si získal lidi a dostal se do vlády i se svým hnutím, aniž by měli nějaké sekretariáty po republice.
 
Ale u hnutí ANO se kritizuje, že vlastně nemají program...
 
To také není zatím partaj, politická strana. Myslím, že sám Babiš byl překvapen, že až takhle uspěli.
 
  • Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE
     

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Je něco, za co podle vás Babiš nemůže?

O Babišovi si nedělám iluze, ale jak jste přišel na to, že vás Agrofert odposlouchá? Jak by to dokázal? Myslíte, že má pod palcem policii?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spisovatel: Fialu vylepšovali. A tak dopadl. Babiš, to je jiná. Co chybí v ČT

4:44 Spisovatel: Fialu vylepšovali. A tak dopadl. Babiš, to je jiná. Co chybí v ČT

Už neplatí to sobecké, odporně pravicové a konzervativní heslo roku 1989 o vládě odborníků. Z hledis…