Soudní znalec o restitucích: Stát může určitá rozhodnutí církve korigovat

16.02.2014 7:57 | Zprávy

ROZHOVOR Otázka církevních restitucí ve společnosti stále silně rezonuje a vyvolává protichůdné emoce. Zeptali jsme se proto Františka Froly, soudního znalce v oboru ekonomiky a zemědělství a člena řádu sv. Huberta, jak se on dívá na problematiku majetkového vyrovnání s církvemi a zda si myslí, že se dá hospodaření církví s nabytým majetkem uhlídat.

Soudní znalec o restitucích: Stát může určitá rozhodnutí církve korigovat
Foto: archiv red
Popisek: František Frola

Které majetky se církvím budou vydávat?

Rozhodným obdobím pro přiznání a vrácení majetku církvím je 25. únor 1948 až 1. leden 1990. Povinnými subjekty na základě žádostí, které církevní subjekty musely do konce roku 2013 uplatnit, jsou: Pozemkový fond ČR, Lesy ČR, s. p. a příslušné státní organizace. Církevní majetek ve vlastnictví soukromých osob nemůže být vydán, stejně jako majetek ve vlastnictví státu, který byl zastavěn, vznikly na něm vojenské újezdy, národní parky či jiné chráněné plochy podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, včetně nemovitostí pro plnění úkolů bezpečnostních sborů. Za tento majetek byla státem stanovena kompenzace v oné citované výši, která má být postupně vyplácena v průběhu třiceti let. Vedle vrácení majetku a kompenzace za nevydaný majetek stát po sedmnácti letech, v roce 2030, přestane financovat provoz církví. Tím dojde k definitivní odluce církve od státu.

Někteří kritici vystupují s názory, že určitý majetek církví jejich majetkem vlastně není, protože jde o majetek, který měl v minulosti patřit státu...

Tomu argumentu rozumím, avšak podle rakouského zákona z roku 1874 byl církevní majetek pouze pod státní ochranou a jeho zcizování nebo zatěžování podléhalo, kromě státního souhlasu, i souhlasu papežské kurie. Jiní kritici naráží na to, že některé církve nikdy žádný majetek nevlastnily a tudíž jim vlastně nebyl odňat. Nejvíce se v této souvislosti zmiňuje Českobratrská církev evangelická. Na tuto kritiku lze odpovědět argumentací ze zákona č. 428/2012 Sb., kde se praví, že „vlastnická práva mezi 25. 2. 1948 a 1.1. 1990 musí žadatelé prokázat“.   

Kritici namítají, že římskokatolická církev získá ohromnou moc a bohatství, přestože jen asi 10 procent populace je tohoto vyznání. Jak se na to díváte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák odvrátil útok ČT na svou osobu a usadil Pavla

9:31 Drulák odvrátil útok ČT na svou osobu a usadil Pavla

Reportáž České televize o připomínce osvobození Rudou armádou je zmanipulovaná a překrucuje fakta. N…