Špína, nepořádek, rez. Oplzlosti mezi politiky. Lidé jsou zoufalí, chtějí změnu! Nám ale fandí. A trafikanti od Babiše, Pirátů a TOP 09, kteří zkazili, co mohli… Okamurův lídr v Praze promlouvá

28.09.2018 11:41

ROZHOVOR „Desítka rozhodně nepotřebuje lidi, kteří k naší obci nemají vztah, nemají tu kořeny. To už nám předvedla starostka Kleslová z ANO, co to znamená. Ta zkazila, co mohla. Desítka rozhodně nepotřebuje různé trafikanty, kteří se přišli jenom přiživit a napakovat, pro občany nic neudělali. Jako třeba trafikant Pavel Mareš z Vlasty, kterému se přezdívá ‚Pán plynu‘, protože sedí v dozorčí radě Pražské plynárenské, bere tam miliony a vůbec tomu nerozumí. Politický trafikant Jiří Komrska, který nejprve hledal koryto u TOP 09, pak přešel do Vlasty. A když začaly stoupat preference, tak založil se svojí ženou Piráty Prahy 10, které ovládli jako rodinný byznys,“ říká Jan Čížek, kandidát SPD na starostu Prahy 10 a do Zastupitelstva hl. města Prahy.

Špína, nepořádek, rez. Oplzlosti mezi politiky. Lidé jsou zoufalí, chtějí změnu! Nám ale fandí. A trafikanti od Babiše, Pirátů a TOP 09, kteří zkazili, co mohli… Okamurův lídr v Praze promlouvá
Foto: Archiv JČ
Popisek: Jan Čížek

Kromě toho, že kandidujete na starostu Prahy 10, tak se ucházíte i o místo v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Jak hodnotíte fungování dosavadní koalice na magistrátu?

Hodnotit působení každého nemůžeme podle osobních dojmů, ale podle výsledků práce. A ty bohužel nejsou dobré. Okruh stále nestojí, metro D stále nestojí, parkování stále není vyřešené. Bezpečnost se neustále zhoršuje. Lidé nemají kam umístit své děti do školek. Starost o veřejný prostor a zeleň je na úrovni Ukrajiny. Třeba u nás na metru Strašnická už dva měsíce nefungují hodiny, máme tam pořád čtvrt na tři. Kolem projdou denně tisíce lidí, nic se neděje. Může za to netečnost vedení. Tohle musíme zásadně změnit! Praha potřebuje nastavit automatické systémy údržby a úklidu veřejných prostor. Stejně tak je potřeba nastavit projektové řízení zásadních staveb a dopravní infrastruktury. V otázce bezpečnosti chceme systémová řešení.      

Vedení Prahy bývá často vyčítáno neřešení dopravních problémů. Co s tím?

Paní primátorka měla ten luxus, že ve schvalovacím procesu obsadilo ANO všechny dotčené organizace. Když půjdeme odshora: Ministerstvo financí – ANO, Ministerstvo dopravy – ANO, Ministerstvo životního prostředí – ANO, pražský magistrát – ANO. Co s touto podporou dokázali? Nic! My chceme ty věci dotáhnout do vítězného konce bez ideologických překážek. Musí se ale chtít. Tu chuť jsme u bývalého vedení neviděli. O obecné neschopnosti města vypsat jednoduchá výběrová řízení na opravy silnic a chodníků by vám starostové mohli vyprávět. Příklad dám z Kunratic, kde jsme řešili opravu ulice K Zeleným domkům, město na to vyčlenilo 65 miliónů již v roce 2016, dodnes se nic neopravilo. Lidé jsou zoufalí, chtějí změnu! Až budeme na magistrátu, Prahu v pozitivním slova smyslu „rozestavíme“.       

Co vás zaujalo či pobavilo v politických programech konkurence?

Co mne opravdu potěšilo, je fakt, že mnoho politických stran náš volební program opsalo. Protože jsem se na něm velkou měrou podílel, tak když jsem slyšel docenta Svobodu z ODS prezentovat řešení parkování v Praze, s humorem jsem si říkal, zda-li jsme neměli v kanceláři odposlouchávací zařízení. Do písmenka totiž opakoval věty, které jsme si říkali na poradách a které máme v programu. Program jsme zveřejnili poměrně brzo, jsme rádi, že se ostatní inspirovali a SPD je tahounem potřebných změn. To potěší, protože víme, že s prosazením našeho programu nebude problém.  

Setkáváte se u voličů s tím, že jste „fašouni“ a že vám šéfuje Pitomio?

Chodím obden na stánky SPD na metro Strašnická, Skalka nebo IP Pavlova a reakce obyvatel jsou úžasné. Lidé nám fandí, za to chci moc poděkovat. Vidí v SPD naději na opravdovou změnu. Ne tu strojenou a falešnou jako od jiných stran. Všichni už na magistrátu byli a jsou zodpovědní za marasmus, který tady vládne, my ne.

Samozřejmě termín Pitomio byl skvělý marketingový tah politické konkurence na dehonestaci našeho předsedy Tomia Okamury. Skandálním rozsudkem jej podpořil Nejvyšší soud, o jehož kompetenci si můžeme udělat obrázek u neméně skandálního rozhodnutí na vystěhování klientů H-Systemu. Lidé ale už chápou, že to je vše jenom hra konkurenčních politiků na zneuctění SPD, která jim leží v žaludku.     

Jedním z klíčových témat je, zda je důležitější výstavba, nebo ochrana životního prostředí či památek. Výbor pro světové dědictví UNESCO poslal v létě po svém zasedání v Bahrajnu Praze vytýkací dopis. Vyjádřil v něm „velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace, a také nad nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu“. Jak vy se na to díváte?

Osobně jsem byl u přípravy a výstavby projektu V Tower a dostavby City Tower na Pankráci. Tam také vyhrožovali, jak nás vyškrtnou kvůli těm stavbám z UNESCO, a co se stalo? Nic. Obávám se, že z této organizace se stala lobbystická skupina na prosazování zájmů určitých vlivových skupin. Z Bahrajnu nám budou kázat, co si v Praze postavíme a co ne? To asi těžko. Prahu přece trápí úplně jiné problémy. A to je zahušťování výstavby, zejména na sídlištích. To si lidé nepřejí. Bavil jsem se s lidmi z IPRu a ti mají přesně opačný názor. Zde bychom chtěli jako SPD použít institut lidového referenda, ať si lidé sami rozhodnou, zda-li chtějí zahušťovat, nebo ne. SPD si myslí, že ne.   

Anketa

,,Za komunismu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osoby práce se štítící a šli do vězení," řekl Miloš Zeman. Vadí vám to?

3%
97%
hlasovalo: 16953 lidí

A jak se tedy díváte na otázku bydlení? Je třeba stavět obecní byty či privatizovat stávající?

Jsme zásadně proti privatizaci bytového fondu obce. Naopak, my budeme obecní byty přistavovat a výhodně lidem pronajímat. Ročně máme plán postavit 1000 nových bytů. Možnost získání dostupného bydlení se normálním lidem neustále vzdaluje. My chceme určitým cílovým skupinám, jako jsou třeba mladé rodiny s dětmi nebo senioři, co zůstali sami, pomáhat. Obecní byty by pro ně měly být možností, jak získat dostupné bydlení. Ty byty ale musí být v perfektním stavu. Opět zde byla neschopnost předešlých politiků se o obecní majetek starat. Obecní byty jsou leckdy zdevastované. To napravíme.

Jak hodnotíte dosavadní vývoj Desítky v právě uběhlém volebním období a práci radnice?

Je to období stagnace. Nic se nepostavilo, nic se neposunulo. Žijí z úspěchů let minulých. KD Eden? Místo duchů a hrůzy! Slavná Nová škola na Strašnické? Místo duchů a hrůzy! Metro Skalka vypadá jak z ukrajinských předměstí. Špína, nepořádek, rez. Na metru Strašnická nejsou schopni tři měsíce opravit hodiny, stále máme čtvrt na tři. Kdysi nejlepší hřiště v Praze Gutovka je marnou vzpomínkou zašlých časů. Kdysi travnaté tramvajové pásy jsou plné odpadků a odporné drnoviště. Tráva se seká a chodníky uklízí vždy jen před volbami. Občané chtějí zásadní změnu. Tou ovšem nejsou různá hnutí a Piráti, kde si přehazují funkce, jak se jim to zrovna hodí. Změna musí být opravdová, tedy lidé, kteří tam neseděli a nemají zodpovědnost za ten marast.  

Co Desítka potřebuje? Co nabízíte?

Desítka rozhodně nepotřebuje lidi, kteří k naší obci nemají vztah, nemají tu kořeny. To už nám předvedla starostka Kleslová z ANO, co to znamená. Ta zkazila, co mohla. Desítka rozhodně nepotřebuje různé trafikanty, kteří se přišli jenom přiživit a napakovat, pro občany nic neudělali.

Trafikanti?

Jako třeba trafikant Pavel Mareš z Vlasty, kterému se přezdívá „Pán plynu“, protože sedí v dozorčí radě Pražské plynárenské, bere tam miliony a vůbec tomu nerozumí. Politický trafikant Jiří Komrska, který nejprve hledal koryto u TOP 09, pak přešel do Vlasty a když začaly stoupat preference, tak založil se svojí ženou Piráty Prahy 10, které ovládli jako rodinný byznys. To vše stihl za dva roky. Svým bývalým soudruhům posílá oplzlé sms. Kumulantem funkcí je i Jaroslav Štěpánek z ANO, slavnou fotku, jak spí na jednáních magistrátu, všichni známe.

Praha 10 potřebuje naopak do svého vedení lidi, kteří jsou po generace s tímto místem spojení. Kteří tady prožili život nejen svůj, ale i svých rodin, kteří znají každý kámen a mají starost, aby se nám nestalo něco špatného. Lidé, kteří tady vychovávají své děti a mají tak zájem, aby školství a veřejný prostor bezvadně fungovaly. Abychom žili v bezpečí. Lidé, kteří v profesním životě něco dokázali a pro Prahu 10 něco konkrétního udělali. Takové kandidáty nabízí SPD Praha 10. Lidé u voleb sami rozhodnou, komu dají přednost.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Upřímně z Osoblažska: S cenou jsme šli nahoru. O pár korun. Víc nemůžeme. Fialův strop nepomohl

12:22 Upřímně z Osoblažska: S cenou jsme šli nahoru. O pár korun. Víc nemůžeme. Fialův strop nepomohl

„Bohužel, zastropování cen energií ze strany vlády má jednu zásadní chybu – že se netýká ještě velký…