Špinavá hra, 11. září, Usáma a CIA. Odborník odkryl pozadí nejbližších spolupracovníků Hillary Clintonové a odhalené vazby a fakta vás možná dost překvapí…

19.10.2016 19:22

ROZHOVOR Petr Markvart, který se dlouhodobě profesně pohybuje v oblasti Blízkého východu (hlavně v Iráku a Sýrii), poukazuje na zajímavé pozadí blízkých spolupracovníků Hillary Clintonové. Jeden pracoval pro Bushe, ví toho hodně o 11. září a vzniku Islámského státu. Další spolupracovnice má zase napojení na světové islamistické organizace…

Špinavá hra, 11. září, Usáma a CIA. Odborník odkryl pozadí nejbližších spolupracovníků Hillary Clintonové a odhalené vazby a fakta vás možná dost překvapí…
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Jaký si myslíte, že by mělo zvolení Hillary Clintonové vliv na vývoj politiky USA k Blízkému východu?

Já se domnívám, že v tomto směru bude klíčové, koho si přivede s sebou do Bílého domu. Toto téma se dotýká nás všech, neboť to jsou lidé, kteří budou určovat hlavní směry zahraniční a bezpečnostní politiky této jaderné supervelmoci, která ročně utratí na výdajích za zbrojení – eufemisticky se tomu říká „za obranu“ – stejnou částku peněz jako dohromady dvanáct zemí, které ve výdajích následují hned za ní – pro vaši lepší představu jsou to v pořadí Čína, Saúdská Arábie, Rusko, Velká Británie, Francie, Indie, Japonsko, Německo, Jižní Korea, Brazílie a Austrálie. Částka kolem 600 miliard dolarů financuje mimo jiné pořízení a provoz deseti bojových svazů letadlových lodí, stovek dálkových bombardérů a raketových zbraní, schopných intervenovat kdekoli ve světě za „americké zájmy“.

Podrobíme-li trochu hlubší analýze nejbližší spolupracovníky Hillary Clinton, o nichž se předpokládá, že budou zastávat pozice v zahraničně politickém a národně bezpečnostním aparátu této kandidátky na nejvyšší post v nejnebezpečnější zemi světa, vypadne nám z této analýzy několik nesporně zajímavých jmen.

Koho máte na mysli?

Máme zde veterána špinavých válek a muže, který zřejmě ví, co se stalo 11. září 2001 a jaká byla skutečná role Usámy bin Ládina a „al-Káidy“ v dalším vývoji světového boje proti terorismu. Michael Morell, římský katolík, původem ze státu Ohio a absolvent Georgetown University v oboru ekonomik se stal zaměstnancem CIA v roce 1980. Jeho kariéra v CIA se točila především kolem energetických zdrojů, tras a jejich role v zahraniční politice Spojených států.

V roce 1999 se stal ředitelem odboru analýz pro Asii, Pacifik a Latinskou Ameriku. V této době se stal též jedním ze styčných zpravodajských důstojníků prezidentů Clintona a Bushe ml., s nímž byl i osudného 11. září. V letech 2003–06 – tedy v období americké invaze do Iráku – byl tajemníkem ředitele CIA Teneta. V období 2006–08 byla speciálně pro něj vytvořena pozice ředitele pro zpravodajství „asociovaného zástupce ředitele CIA“, de facto muže číslo 3 agentury, který měl na starosti veškerou analytiku informací vcházejících do systému a jejich vnější prezentaci pro „uživatele“ – tedy politiky a vojenské velitele.

V roce 2010 byl jmenován zástupcem ředitele CIA a ve dvou případech vedl CIA jako její pověřený ředitel. Naposledy na přelomu let 2012 a 2013, na jehož konci se na scéně světové politiky objevila do té doby neznámá skupina „Islámského státu v Iráku a v Šámu“. A Morell byl u toho.

A jak je spojen přímo s Hillary?

K tomu se právě dostávám. Upozornil na sebe v srpnu letošního roku, kdy Morell podpořil Hillary Clinton a nastínil i svoji představu o budoucím řízení národně bezpečnostní politiky Spojených států pod jeho vedením, v které mluvil o zabíjení ruských a íránských vojáků, bojujících v Sýrii, a o útocích na syrského prezidenta Asada a jeho věrné. Tentokráte bez prostředníků a proxy sil, přímo vojenskými prostředky Spojených států. Podobnou rétoriku jsem od politiků naposledy slyšel na vrcholu studené války. Od zpravodajského důstojníka nikdy. Všechny indicie nasvědčují tomu, že to byl právě Morell, který stál u zrodu takzvaného Islámského státu. Ale Hillary má v týmu i další pozoruhodné lidi…

Ano?

Jako „muslimská spojka“ slouží Huma Abedin, která je dítětem ze smíšeného indicko-pakistánského manželství muslimských rodičů. Huma Abedin se narodila v roce 1976 ve státě Michigan. Ve věku dvou let přijal její otec, muslimský aktivista a funkcionář Muslimské studentské asociace a Světové muslimské ligy, angažmá na Univerzitě v saúdskoarabské Džeddě. Jeho hlavním sponzorem a patronem se stal Abdalla Omar Nasíf, saúdskoarabský klerik, islámský právník a zakladatel mnoha panmuslimských institucí.

Prominentní roli v dalších osudech Abedinovy rodiny začal potom hrát Institut pro záležitosti muslimských menšin (Institute for Muslim Minority Affairs), vzdělávací institut pro islámská studia muslimů žijících v nemuslimských zemích.

Co to je za organizaci?

Abychom si náplň této instituce přeložili do lidské řeči, tak je to instituce, která zajišťuje, že muslimové, žijící především v Evropě nebo Americe, se nebudou integrovat do většinové společnosti, ale budou se naopak ještě více vydělovat a diferencovat. Nasíf se stal zakladatelem této instituce a Humin otec Syed Zainul Abedin ředitelem tohoto institutu. Po jeho smrti v roce 1993 převzala roli ředitelky IMMA Humina matka, Saleha Mahmood Abedin a pracovaly v něm obě dcery, starší Huma i mladší Heba.

Dobrodinec Humina otce a zakladatel IMMA Abdalla Omar Nasíf je velkým sběratelem funkcí. Snad nejvíce přetřásanou je jeho role v saúdsko-pákistánské nadaci Rabita Trust, která se soustřeďovala zejména na financování afghánských mudžáhidů, bojujících proti tehdejší vojenské přítomnosti Sovětského svazu v zemi. Krátce po 11. září byla sice Rabita zařazena na americký seznam organizací, podporujících terorismus, avšak vyšetřování její činnosti bylo zastaveno a zavedeno na slepou kolej. Nasíf je mimochodem zachycen i na společné fotogradii s jedním z hlavních ideologů Muslimského bratrstva Abdallou Bajjánem.

Jaká je současná role Abdalla Omara Nasífa?

Mezi Nasífovy nejdůležitější současné funkce patří potom pozice generálního tajemníka Mezinárodní islámské rady pro šíření a podporu (International Islamic Council for Dawa and Relief – IICDR). Tato organizace podporuje islámské nadace a instituce po celém světě, včetně muslimských bratrstev. Jeho dalšími tituly jsou prezident Světového muslimského kongresu a předseda správní rady Nadace Centra pro islámská studia University of Oxford. Zde se jistě dříve nebo později potká i s naším největším žijícím „odborníkem“ na dialog s islámem, paterem Tomášem Halíkem. Ze zajímavých pozic nakonec uveďme post předsedy poradního sboru islámského kanálu Al-Risala mediálního obra Fox News Ruperta Murdocha.

Vraťme se ještě ke zmiňované Humě Abedin a její spolupráci s Hillary Clintonovou…

To jsem měl právě v úmyslu. Rok po otcově smrti se Abedinovi vrátili do Spojených států a Huma začala studovat George Washington University. Ve druhém ročníku nastoupila jako stážistka do Bílého domu – současně s Monicou Lewinskou – a nastoupila v této roli k tehdejší první dámě, Hillary Clinton. Od té doby ji věrně provází ve všech kampaních i veřejných funkcích, které Hillary zastávala.

V roce 2009 byla jmenována zástupkyní ředitele kabinetu ministryně zahraničních věcí se zvláštním statutem, který jí zároveň umožňoval pracovat jako konzultant velkých amerických společností jako Coca Cola a současně též i pro Nadaci Clintonových. V této nadaci spravuje především příspěvky na financování volební kampaně Hillary 2016. Není asi potřeba dodávat, že co do původu peněz vede žebříček zahraničních přispívatelů Saúdská Arábie s odhadovanou částkou mezi 10–25 miliony amerických dolarů. Její manželství s kongresmanem Anthony Wienerem, blízkým přítelem Clintonových židovského původu a vyznání, ztroskotalo v létě 2016 po opakovaném odhalení, že Wiener rozesílá prostřednictvím sociálních sítí mladým ženám své napolo odhalené fotografie.

No a co z těchto jmen podle vás vyplývá?

Tak vaši čtenáři jistě nepotřebují ode mě nějaký návod. Jen jsem předložil fakta.

Dobře, co z toho vyplývá pro vás?

Minimálně to vypovídá o tom, že zde jsou velké šance, že pokud bude Hillary Clintonová prezidentkou, bude se svými lidmi pokračovat ve špinavé hře USA a v americké podpoře Islámského státu, jak jsme o tom mluvili již v několika rozhovorech.

 

Petr Markvart je vystudovaný právník. Ve 2. polovině 80. let pracoval v podniku zahraničního obchodu Technoexport, mimo jiné jako obchodní referent realizace petrochemických investičních celků v Iráku a asistent generálního ředitele. V letech 1989 až 1995 působil v Sýrii jako ředitel blízkovýchodní expozitury – pro Technoexport Praha, později pro německý Südrohrbau Ingolstadt. V letech 1998 až 2001 pracoval pro kanadskou firmu MacDonald Engineering Group Calgary jako ředitel její dceřiné společnosti v Nigérii. Od roku 2002 působí v leteckém průmyslu jako konzultant pro země západní Afriky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

10:21 Žádná práva nemáte. Nikoho nezajímáte. Křeček k Prague Pride

Žádná „moderní pravda“ by neměla potlačit vliv rodičů na to, jak dětem předkládat genderová témata. …