Spisovatelka se vysmála šíleným teoriím o ruských agentech v Praze. A všem, kteří nesmyslnými útoky zajišťují Zemanovi znovuzvolení

27.10.2017 12:31

ROZHOVOR „Mně je jedno, které strany nakonec vládu sestaví, podstatné je, aby v ní byli lidé, kteří chtějí pro tuto zemi opravdu pracovat a nejen ‚krasořečnit‘ ve Sněmovně a předvádět svůj ostrovtip. A to už nemluvím o těch, kteří si v politice chtějí zlepšit svoji vlastní ekonomickou situaci,“ říká novinářka a spisovatelka Marie Formáčková. I když levice ve volbách dostala silný výprask, a ČSSD měla dokonce slabší výsledek nežli KSČM, nelze to tak prý úplně dávat za vinu ani voličům, ale ani samotným partajím. „S levicovými voliči prostě umí lépe komunikovat Andrej Babiš než lídři sociální demokracie a komunistické strany. Levicoví voliči nevymizeli, jen si vybrali jiného vůdce. A ať se nám to líbí, nebo ne, volby jsou o osobnostech daleko víc než o myšlenkách a volebních programech,“ tvrdí v rozhovoru ParlamentníchListů.cz mimo jiné.

Spisovatelka se vysmála šíleným teoriím o ruských agentech v Praze. A všem, kteří nesmyslnými útoky zajišťují Zemanovi znovuzvolení
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Protestující s červenými kartami

Cítíte spokojenost s výsledkem sněmovních voleb? Co vás překvapilo a co vás ve spojitosti s tím zklamalo? Zvolil národ „moudře“?

Pestrý výsledek voleb, tedy skutečnost, že se do Sněmovny dostalo devět stran a hnutí, je důkaz demokracie. Ale ať je výsledek jakýkoliv, nikdy se nemůže dostavit naprostá spokojenost. Ta tady nebyla nikdy, a ani by nebylo normální, kdyby byli všichni spokojeni. Naštvaní jsou ti, kteří čekali lepší výsledek, nadšení nejsou ani vítězové, protože právě pro ně nastávají problémy s vyjednáváním a koalicemi. Já spokojená jsem, volby byly demokratické.

Vládu bude sestavovat Andrej Babiš, ale nemá (zatím) s kým. ODS ho tvrdě odmítla, KDU-ČSL spíše nechce, ČSSD se bojí, TOP 09 a STAN zásadně s Babišem nechtějí... Do vlády se naopak těší Tomio Okamura, komunisté nevědí... Mluví se o menšinové vládě, vládě s přeběhlíky apod. Za jaké řešení byste byla nejšťastnější?

Vždycky se vede spousta řečí, ale nakonec k domluvě pokaždé došlo. Do voleb jdou přece lidé, kteří mají zájem se na vládě podílet, kteří „do toho chtějí mluvit“. Takže i tentokrát se vlády určitě dočkáme. Mně je jedno, které strany nakonec vládu sestaví, podstatné je, aby v ní byli lidé, kteří chtějí pro tuto zemi opravdu pracovat a nejen „krasořečnit“ ve Sněmovně a předvádět svůj ostrovtip. A to už nemluvím o těch, kteří si v politice chtějí zlepšit svoji vlastní ekonomickou situaci.

Jak už všichni víme, levice ve volbách dostala silný výprask. A ČSSD dokonce měla slabší výsledek nežli KSČM. Čím si vysvětlujete takové pohoření tradičních levicových partají? Neumějí snad marketing? Nemají už co voličům nabídnout?

S levicovými voliči prostě umí lépe komunikovat Andrej Babiš než lídři sociální demokracie a komunistické strany. Levicoví voliči nevymizeli, jen si vybrali jiného vůdce. A ať se nám to líbí, nebo ne, volby jsou o osobnostech daleko víc než o myšlenkách a volebních programech.

Ve volbách dostala napráskáno TOP 09, Miroslav Kalousek již nebude jejím předsedou. Je vám ho líto?

S oplakáváním Miroslava Kalouska bych počkala. Nemusí být šéfem své strany, ale určitě nezmizí z politiky. I on je osobností, kterou lidi volí. Jeho není proč litovat, on se určitě neztratí.

Za předpokladu, že by ve vládě byl Tomio Okamura a komunisté, případně by vládu podporovali a měli vliv ve Sněmovně, byla by ohrožena pozice Česka jako součásti Západu? Lidé kolem médií či TOP 09 už trousí poznámky, že v takovém případě by si agenti ruských tajných služeb mohli rovnou otevřít kancelář na Ministerstvu obrany...

Konspirační teorie do politiky patří, sama dostávám soustu mailů s články o nejrůznějších tajných službách a scénářích, které už proběhly, nebo se teprve chystají. Západ a Východ v dřívějších souvislostech už neexistují, dneska se problémy přesunuly jinam, jde daleko víc o islám a tradiční evropské hodnoty. My jsme zemí ve středu Evropy a tou zůstaneme. Navíc si myslím, že agenti ruských tajných služeb o kancelář na našem Ministerstvu obrany ani nestojí.

Do vlády míní hovořit prezident Miloš Zeman, který dostal od Babiše slib, že ANO nenominuje vlastního kandidáta. Např. senátor Kubera hned po volbách pravil, že Zeman má nyní znovuzvolení jisté. Může „starý lišák Zeman“ dotáhnout Babiše k tomu, že mu zajistí dalších pět let na Hradě?

Miloš Zeman žádné takové sliby nepotřebuje a připadá mi legrační představa, že by jeho úspěch v dalších prezidentských volbách mohl zajistit Andrej Babiš. Pro jeho úspěch mnohem víc dělají všichni jeho kritici, kteří na něho velmi nevybíravě a nedůstojně útočí. Lid má totiž jednu krásnou vlastnost, zastane se toho, komu je ubližováno. Vždyť i s Andrejem Babišem to tak bylo. Sama jsem ve volební místnosti zažila paní, která mi řekla, že volí Babiše, protože mu všichni tak křivdí.

Ať bude Babiš vládnout s kýmkoliv, co by měl v naší zemi rozhodně pozvednout? Ve své knize vizí toho napsal spoustu. Chce například zlepšit infrastrukturu, zavádět výrobu s přidanou hodnotou, optimalizovat státní finance, podpořit učňovské a technické školství, bojovat s korupcí, podporovat malé firmy... Věříte mu podobné úmysly?

Nejsem věřící a sliby beru zásadně s rezervou. Nevěřím ani v osvíceného panovníka, který sám má v moci vytvořit ráj na zemi. Každý se musí snažit pozvednout sám sebe a zároveň pomáhat těm, kteří to sami nezvládnou. Důležité je, abychom si sami nekalili vodu a nekazili vzduch leností, lhostejností, zlostí, naštvaností, vztekem a onou pověstnou špatnou náladou, které Václav Havel říkal „blbá“.

Předseda SPD Tomio Okamura stále častěji hovoří o budoucnosti veřejnoprávních médií. A také si to u nich pěkně rozlil... Rád by totiž převedl obě instituce přímo pod stát a hovoří o příspěvkových organizacích a také o tom, že ředitele ČT a Čro by měli volit lidé přímo, a ne „nějaké“ rady, jelikož nyní v obou institucích vládnou různá bratrstva. Co tomu říkáte? Znamenalo by to ohrožení demokracie, jak někteří tvrdí?

Veřejnoprávní média by měla být nestranná a nad věcí. Ta naše taková nejsou, respektive televize taková určitě není, sama jsem mnohokrát její program přepnula, protože už jsem to prostě nemohla vydržet. Jenomže tohle není o oné instituci, ale o lidech. Ti by měli vědět, kde pracují, a měli by si uvědomovat, že jim na jejich činnost všichni přispíváme, bez ohledu na to, v jaké jsme straně nebo koho volíme, tak by neměli své vlastní názory na obrazovce prezentovat. Já osobně na to opravdu zvědavá nejsem. Když to nechápou, neměli by tam být.

Objevují se návrhy na zavedení obecného referenda, častokrát s úmyslem dosáhnout vypsání referenda o setrvání v EU. Je možné, že Tomio Okamura k tomu nakonec dotlačí Andreje Babiše? Zdá se, že právě toto téma bude brzy mezi politiky rezonovat. Již teď proevropští aktivisté bijí na poplach, že je to začátek konce našeho členství v EU...

Tomio Okamura Andreje Babiše k ničemu takovému nedotlačí. O tom jsem přesvědčená a klidně se vsadím.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať unijní liberálové třeba puknou vzteky. Rektor z SPD Pána o Maďarech i hlasateli landsmanšaftu Hermanovi

21:09 Ať unijní liberálové třeba puknou vzteky. Rektor z SPD Pána o Maďarech i hlasateli landsmanšaftu Hermanovi

„Ať unijní a západní liberálové třeba puknou vzteky, s Maďary to nehne. A to je pro nás příklad hodn…