Stanislav Huml vidí za ukrajinským konfliktem pomstu USA Putinovi. A toto prohlásil o Babišovi

14.02.2015 16:00

ROZHOVOR Ukrajina je do určité míry pomsta Spojených států za Sýrii. O mír se tehdy zasloužil Vladimir Putin, řekl poslanec ČSSD Stanislav Huml. Podle něj ustanou válečné konflikty na Ukrajině, pokud dojde k dodržení slibů. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také vyjádřil obavu, že pravdu o sestřelení malajsijského letadla se už nikdy nedozvíme.

Stanislav Huml vidí za ukrajinským konfliktem pomstu USA Putinovi. A toto prohlásil o Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml
reklama

Na Ukrajině má o víkendu nastat mír, domníváte se, že válečné konflikty skutečně přestanou?

Moc tomu chci věřit a moc doufám, že dohoda bude dodržena. Petro Porošenko ji nepodepsal, podepsal ji bývalý prezident, což není autorita. Zatím jde jen o sliby a snad Merkelová a Hollande vyvinou tlak, aby se dohody dodržely. Jinak bude konflikt eskalovat, bude horší a horší a může se rozrůst i mimo území Ukrajiny. Stále vnímám, že Rusko nemá na Ukrajině pravidelnou armádu, náčelník štábu to prohlásil také a tak to opravdu je. Každopádně Rusko nějakou podporu separatistům dává. Jde o boj za vlastní domovinu, ne o boj mezi Ruskem a Ukrajinou, zatím je to občanská válka.

Součástí dohod je podmínka, že dojde k demokratickým volbám. Zajistí v zemi větší stabilitu než ty předchozí?

Minulé volby proběhly bezprostředně po puči na Ukrajině. A on to byl puč. Volby neměly žádnou legitimitu, už před necelým rokem jsem v České televizi říkal, jak jsem zaznamenal poslance na dvou, třech hlasovacích zařízeních, s demokracií to nemělo mnoho společného. Nové volby by měly zajistit stabilitu. Záleží, jak se Porošenkovi podaří ten slib splnit, jaký bude parlament, který je ovládán lidmi s nacionalistickým smýšlením, jak přijmou zákony, aby byly naznačeny hranice včetně autonomie Ukrajiny. Bez ní to nepůjde, stalo se příliš mnoho vražd, zločinů, objevily se kazetové i fosforové bomby, zakázené střelivo…

Dozvíme se, kdo sestřelil letadlo nad Ukrajinou?

Já mám pochybnosti o způsobu vyšetřování. Nestandardní je, že do komise nebyla připuštěna Malajsie, kde měli mít své lidi. Její součástí je naopak Ukrajina, která je podezřelá. Když pominu vše ostatní, prostor měl být uzavřen pro letecký provoz, dodnes se také Malajsie snaží získat těla pilotů a dodnes je nedostala, zprávy z komise jsou chudé. Trvám na informaci, že na fragmentech letadla byly nalezeny stopy fosforu, což ukazuje na střely letecké stíhačky v dostřelu. Obávám se, že se pravdu nikdy nedozvíme.

Kdo může podle vás za jeho sestřelení?

Za sestřelení letadla může Ukrajina, já si to myslím dlouho a řekl jsem to i v pořadu Daniely Drtinové a názor jsem nezměnil. Někdo se snažil rozpoutat kola války a zatáhnout Ruskou federaci do konfliktu a to, že se nenechali vyprovokovat, je opravdu obdivuhodné.

Nechal jste se slyšet, že ukrajinská armáda sestřelila malajsijské letadlo stejně jako USA newyorská Dvojčata 11. září. Jaký je podle vás jejich cíl?

Nechal bych USA. Nevadilo mi, co se tam děje, dokud se podobné praktiky nezačaly objevovat u nás. Když chce někdo zatáhnout Evropu do celosvětového konfliktu, začnete logicky přemýšlet a dávat si dohromady informace. Nemůžeme věřit ani jedné, ani druhé straně, můžeme se spolehnout jen na svoje oči, na videa a fotografie. Co se týče 11. září, u budovy WTC jsou záběry, kdy odcházejí hasiči a varují lidi, že objekt vyhodí do povětří. Velký problém jsou zabavená videa. Dalším argumentem je malý otvor v budově, do kterého měl vletět boeing. Nejsou na něm vidět obtisky po motoru, navíc šířka letadla, takže pochybnosti mám a nikdo mi je nevysvětlil. Dával jsem to do souvislosti s útoky pod falešnou vlajkou. Vyprovokovat veřejné mínění, aby lidé šli do války. Takhle začala druhá světová válka i válka ve Vietnamu.

Znamená to tedy, že Putin v podstatě brání svoji zemi před USA?

Já si myslím a řekl jsem to už loni v dubnu, že Ukrajina je do určitě míry pomsta za Sýrii, kdy Putin zarazil možnost vyrazit natvrdo do boje. Zásluhy o mír jsou v tomto případě na straně Putina a sklidil za to obdiv veřejnosti. Vypovídá o tom jeden vtip: Obama potká paní Smithovou a ptají se jí, jak se má, co děti? Moji kluci jsou v pohodě, odpovídá. Nejstarší je v Afghánistánu, prostřední v Iráku a nejmladší se chystá do bitvy na Ukrajině. A co manžel, ptá se Obama. Ten jezdí po Evropě a vypráví, jak se rozpíná Putinův režim.

Jaká jsou možná řešení situace? Co považujete za ideální pro všechny strany?

Můj problém je, že tam vidím fašisty. Marek Benda a další argumentovali, že fašisti jsou i v Německu a dodnes u nás. Já argumentuji, že naši fašisté nejezdí tankem, nezakládají vlastní bataliony a nestřílejí do lidí. My je máme na okraji společnosti, ne ve vládě, důležitých organizacích, v bezpečnostních strukturách. Celý problém občanské války na Ukrajině začal, když tihle šílenci naskákali do tanků, jezdili po Luhansku a Doněcku a stříleli do lidí. První konflikt vůbec byl, jestli si vzpomínáte, když vybili policejní stanici. To byl začátek konfliktu. Tehdejší moc nebyla schopna je pozavírat. Kdyby v době, kdy jsme se rozdělovali se Slovenskem, umožnili Rudolfovi Slánskému a jeho partě totéž, ten konflikt bychom tu měli také. Nacionalismus nepatří do Evropy. Fundamentální Evropa znamená rovná práva pro všechny. Výroky v dubnu z východu Ukrajiny, jak se blíží válka a nacisti, byly pravdivé, oni vážně přišli. Od samého počátku není agresor východ, ale západ Ukrajiny.

Komu nejvíce uškodily sankce?

Podle mě mají svůj význam, ale podívejte na Kubu, kde fungují čtyřicet let a chtějí je rušit. Ve své podstatě budou trpět jen nejchudší lidé a propuštění zaměstnanci.

Vyjádřil jste se, že by slovní útoky proti prezidentu Miloši Zemanovi na internetu měly být smazány a měly by být trestně postižitelné. Nepovažujete to za cenzuru? Za omezení svobody slova?

Měl jsem na mysli nadávky. Co si o někom myslíte, se dá říci slušně. Ať už kritizujete cokoliv, kdykoliv, naučte se ve veřejném prostoru používat slušný jazyk. Vyčítám prezidentu Zemanovi, že jako státník slova kapely přeložil a vyslovil. Vyčítám i jemu, protože situaci umocnil, nastartoval a tvrdím, že urážky by měly být trestné, protože jsou trestné a protiprávní. Minimálně je to přestupek.

Jak vnímáte působení prezidenta Miloše Zemana na Hradě?

Nemám s ním problém, já jsem ho volil. Mám své výhrady, ale ve své podstatě s ním mám z osmdesáti procent stejné názory. Volili jsme prezidenta mezi dvěma lidmi a druhý byl absoutně nepřijatelný. V podstatě, kdyby proti Schwarzenbergovi nastoupil houpací kůň, tak by vyhrál.

V rozhovoru v MF Dnes Zeman řekl, že by v případě předčasných voleb jmenoval premiérem Andreje Babiše, pokud by měl potřebnou většinu. Co si o případné výměně Bohuslava Sobotky na postu premiéra myslíte?

Rozhovor jsem četl a vnímal jsem jeho vyjádření jako: Kdo má většinu, má nárok být premiérem země. S tím se nedá než souhlasit. Mohl také provokovat před sjezdem ČSSD ve vztahu k Sobotkovi. Mrzí mne, že se nedokáže povznést přes velmi starou záležitost. Jsem typ, který zapomíná, na jeho místě bych to udělal.

Co očekáváte od sjezdu ČSSD? Jiří Paroubek mi v rozhovoru řekl, že sociální demokracie potřebuje barevnější vedení, jinak se oslabí dojem před veřejností, souhlasíte s ním?

Vedení by mělo být barevnější. Tejc by se měl vrátit, ten ve vedení strany chybí. Je to slušný rétor a inteligentní člověk. Naopak jsou lidé, kteří by ve vedení být neměli. To říkám jako člen sociální demokracie, do určité míry jde o vnitřní věc ČSSD. Sobotku vnímám jako dobrého premiéra, který nedělá chyby. Mně vadí velký střet zájmů Andreje Babiše, když na toto téma dojde ve sněmovně ze strany opozice, musím s nimi souhlasit a mlčet. Nic s tím nenaděláme. Oligarchové by se měli věnovat podnikání a nestrkat nos do politiky. Doufám, že se společnost nebo veřejnost vyrovná a dovtípí se, že bohatí, nekompromisní, razatní a agresivní jdou přes mrtvoly a nejsou lidomilové. Neplatí: Kdo je bohatý, nekrade. Kdo je bohatý, chce ještě víc.

Jak více posílit stranu ČSSD a příblížit ji lidem?

Musíme plnit sliby, které jsme dali před volbami. Na současném vývoji mi vadí církevní restituce, jak jsme je opustili a nedokázali dotáhnout do konce. Lidé musí chápat, že sociální demokracie je politika pro lidi. S nadsázkou tvrdím, že po tom volebním období zůstanou u nás jen tři firmy, a to Agrofert, ČEZ a katolická církev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

20:59 Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

ROZHOVOR Podle sociologa a spisovatele Petra Hampla nás nedostatečná svoboda stojí životy: „Svoboda …