Situace s uprchlíky v České republice není tak problematická jako v jiných evropských zemích, protože jsme zatím tranzitní zemí. Ale příliv žadatelů o azyl do Evropy sílí. Myslíte si, že takovou vlnu Evropa zvládne?
Předvídat budoucí vývoj je samozřejmě velmi nesnadné. Doufám, že to Evropa zvládne, zvládla celou řadu jiných problémů, na druhou stranu ta výzva, před kterou stojí, je největší. A to z mnoha různých pohledů. Za prvé zabránit lacinému populismu, nárůstu radikalismu v Evropě, protože Evropa se vyznačovala hodnotou, že dokáže rozlišit mezi těmi, kdo jsou ohroženi na životě, a těmi, kdo se snaží zneužít systém. Byl bych rád, kdyby to zůstalo zachováno. Pokud v tom Evropa selže, je nepochybné, že dojde k erozi základních evropských hodnot a to by mělo určitě zásadní důsledky na fungování Evropské unie. Už teď je vidět napětí mezi jednotlivými evropskými státy, které se vzájemně obviňují z nedostatku solidarity.
Je ale možné rozlišit mezi ekonomickými imigranty, kteří se snaží zneužít azylový systém, a těmi, kteří mají nárok na udělení azylu ze závažných důvodů? Řada uprchlíků nemá žádné dokumenty, dokonce někteří odborníci tvrdí, že se jich úmyslně zbavují, aby nebylo možné zjistit, odkud přicházejí.
Myslím si, že to možné je, a to z několika důvodů. Rozhodně si nemyslím, že to možné není, že situace je tak černobílá, jak tvrdí pan prezident Zeman. Evropská unie má řadu nástrojů k tomu, aby to odlišila. Je to výměna informací mezi bezpečnostními a informačními službami členských států, informace rozvědek, snímání otisků prstů a identifikace žadatelů. Jestli nějaký uprchlík, ekonomický imigrant odhodí své doklady, musí v azylovém řízení prokázat, kdo je. Tyto údaje je potom možné ověřit v rámci diplomatické služby. Když neprokáže svou totožnost, pak to musí jít k jeho tíži. Musí být ihned vrácen, pokud se neví, odkud je, pak musí být vrácen na místo, odkud pravděpodobně přišel. V mnoha zemích, ať už je to subsaharská Afrika, Blízký východ nebo asijské státy, je možné dohodnout s vládou výměnu informací o žadatelích. Dokonce si myslím, že evropská pomoc, která proudí do řady afrických či asijských států, by měla být podmíněna dobrou spoluprácí v oblasti imigrace. Nemůžeme posílat peníze vládám států, které nesplňují základní požadavky dobré mezinárodní spolupráce.
Německo nejvíc trpí přílivem uprchlíků, očekává, že počty žadatelů o azyl během letošního roku dosáhnou rekordních 800 tisíc. Někteří pozorovatelé soudí, že dříve či později bude muset Německo i další cílové země migrantů změnit svoji azylovou politiku, protože čím více lidem poskytne azyl, tím více budou přicházet další. Bude k tomu muset podle vás dojít?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová