Starostou jste druhé volební období, což vám dává možnost nejen dokončit projekty z uplynulého volebního období, ale také nasměrovat město určitým směrem. Jaká je vaše vize Brandýsa za deset let?
Vzhledem k tomu, že město bude mít zanedlouho 20 000 obyvatel, tak bych chtěl přispět k tomu, aby se obyvatelé města s nejdelším názvem v republice u nás cítili jako doma. Děti měly dostatek míst ve školách a školkách, školní zařízení měla důstojná zázemí. Sportovci kvalitní podmínky pro svou činnost, podobně jako spolky a kulturní organizace. Rádi bychom přispěli k bohatému kulturnímu životu, jehož centrem by byl brandýský zámek a nově zrekonstruované církevní kostely ve Staré Boleslavi. Zaměříme se i na to, aby každý měl kde zaparkovat a silnice měly dostatečnou kvalitu. Samozřejmě by bylo dobré dokončit boleslavský obchvat a udělat rozhodující kroky ke spuštění toho brandýského. Myslím, že adresa v našem městě má svou hodnotu, a byl bych rád, kdyby tu lidé žili svůj plnohodnotný život a měli pocit, že jsou tu doma, a ne jako v noclehárně u Prahy. Aby se tu dobře žilo všem generacím, dětem, mladým, rodičům i seniorům. To je moje velké předsevzetí.
Co konkrétně byste chtěl změnit v příštích čtyřech letech?
Chtěl bych, aby se podařilo otevřít dvě mateřské školky v boleslavské části města s celkovou kapacitou cca 150 dětí. Co se týká základního školství, jsem rád, že se podařila dokončit přístavba ZŠ ve Staré Boleslavi. V delším časovém horizontu se plánuje MŠ v oblasti Vrábí pro 56 osob, v rámci plánovací smlouvy a postupného budování lokality „Sedmikráskov“ vedle Zahradního města. Další rozšíření jsou v plánu v obou brandýských základních školách, čímž by se kapacita měla rozšířit o cca 100 míst v každé škole. V rezervě je ještě budova hudební školy a budova speciální školy. Další významný projekt by se měl realizovat u ZŠ Palachova, kde by měla vyrůst sportovní hala, zejména pro potřeby školy, kde současná tělocvična naprosto nevyhovuje. Také základní umělecká škola by měla dostat svůj nový stánek, pokud se podaří přestavět objekt Vyššího Hrádku, kde by škola našla skvělé historické zázemí i s venkovními učebnami a prostory pro kulturní produkce. Naším záměrem je i přeměna městských ruin v moderní a účelné nemovitosti. Mám na mysli především dům č. p. 98 na brandýském náměstí, dům Kim Ir-sena a Slunečních lázní v Houštce, ale i další objekty (č. p. 191 a tři další). O dopravě jsem mluvil, jen bych chtěl vypíchnout, že proměnou by měla projít hlavní městská tepna Pražská a Mladoboleslavská a další prašné ulice by měly změnit svůj vzhled. Pro parkování u brandýského sídliště by mělo vyrůst P + R parkoviště s kapacitou více než 300 aut. Myslíme i na cyklisty, zejména na bezpečné spojení mezi oběma městskými částmi, kde vymýšlíme, jak nejlépe překonat Labe. Nezapomínáme ani na seniory, pro které chceme začít budovat dům pro seniory. Pro mladé chceme bike park a skate park. V hlavě máme i přírodu – zejména central park a další plochy. Kulturní dům chceme částečně nahradit sportovní halou, částečně vytvořením kulturních prostor propojením vinárny Klášterní, kina a orlovny. Hodně peněz zřejmě spolyká i intenzifikace čističky odpadních vod, bez které není možný další rozvoj města.
Jaké to je, stát se z armádního generála a ministra obrany starostou? Je těžší velet armádě, či obyvatelům zhruba devatenáctitisícového města?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková