Starosta Picek: Řídit město je náročnější než velet armádě

12.04.2019 10:48

Adresa v našem městě má svou hodnotu a byl bych rád, kdyby tu lidé žili svůj plnohodnotný život a měli pocit, že jsou tu doma, a ne jako v noclehárně u Prahy, konstatuje starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek (hnutí Podpora občanů). Přiznává ale také, že kvalitě městských silnic je radnice velkým dlužníkem. Jak to bude chtít napravit? A co vyčítá ŘSD? Návrat do celostátní politiky důrazně odmítá. Proč? Nejen to zajímalo ParlamentníListy.cz.

Starosta Picek: Řídit město je náročnější než velet armádě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek
reklama

Starostou jste druhé volební období, což vám dává možnost nejen dokončit projekty z uplynulého volebního období, ale také nasměrovat město určitým směrem. Jaká je vaše vize Brandýsa za deset let?

Vzhledem k tomu, že město bude mít zanedlouho 20 000 obyvatel, tak bych chtěl přispět k tomu, aby se obyvatelé města s nejdelším názvem v republice u nás cítili jako doma. Děti měly dostatek míst ve školách a školkách, školní zařízení měla důstojná zázemí. Sportovci kvalitní podmínky pro svou činnost, podobně jako spolky a kulturní organizace. Rádi bychom přispěli k bohatému kulturnímu životu, jehož centrem by byl brandýský zámek a nově zrekonstruované církevní kostely ve Staré Boleslavi. Zaměříme se i na to, aby každý měl kde zaparkovat a silnice měly dostatečnou kvalitu. Samozřejmě by bylo dobré dokončit boleslavský obchvat a udělat rozhodující kroky ke spuštění toho brandýského. Myslím, že adresa v našem městě má svou hodnotu, a byl bych rád, kdyby tu lidé žili svůj plnohodnotný život a měli pocit, že jsou tu doma, a ne jako v noclehárně u Prahy. Aby se tu dobře žilo všem generacím, dětem, mladým, rodičům i seniorům. To je moje velké předsevzetí.

Co konkrétně byste chtěl změnit v příštích čtyřech letech?

Chtěl bych, aby se podařilo otevřít dvě mateřské školky v boleslavské části města s celkovou kapacitou cca 150 dětí. Co se týká základního školství, jsem rád, že se podařila dokončit přístavba ZŠ ve Staré Boleslavi. V delším časovém horizontu se plánuje MŠ v oblasti Vrábí pro 56 osob, v rámci plánovací smlouvy a postupného budování lokality „Sedmikráskov“ vedle Zahradního města. Další rozšíření jsou v plánu v obou brandýských základních školách, čímž by se kapacita měla rozšířit o cca 100 míst v každé škole. V rezervě je ještě budova hudební školy a budova speciální školy. Další významný projekt by se měl realizovat u ZŠ Palachova, kde by měla vyrůst sportovní hala, zejména pro potřeby školy, kde současná tělocvična naprosto nevyhovuje. Také základní umělecká škola by měla dostat svůj nový stánek, pokud se podaří přestavět objekt Vyššího Hrádku, kde by škola našla skvělé historické zázemí i s venkovními učebnami a prostory pro kulturní produkce. Naším záměrem je i přeměna městských ruin v moderní a účelné nemovitosti. Mám na mysli především dům č. p. 98 na brandýském náměstí, dům Kim Ir-sena a Slunečních lázní v Houštce, ale i další objekty (č. p. 191 a tři další). O dopravě jsem mluvil, jen bych chtěl vypíchnout, že proměnou by měla projít hlavní městská tepna Pražská a Mladoboleslavská a další prašné ulice by měly změnit svůj vzhled. Pro parkování u brandýského sídliště by mělo vyrůst P + R parkoviště s kapacitou více než 300 aut. Myslíme i na cyklisty, zejména na bezpečné spojení mezi oběma městskými částmi, kde vymýšlíme, jak nejlépe překonat Labe. Nezapomínáme ani na seniory, pro které chceme začít budovat dům pro seniory. Pro mladé chceme bike park a skate park. V hlavě máme i přírodu – zejména central park a další plochy. Kulturní dům chceme částečně nahradit sportovní halou, částečně vytvořením kulturních prostor propojením vinárny Klášterní, kina a orlovny. Hodně peněz zřejmě spolyká i intenzifikace čističky odpadních vod, bez které není možný další rozvoj města.

Jaké to je, stát se z armádního generála a ministra obrany starostou? Je těžší velet armádě, či obyvatelům zhruba devatenáctitisícového města?

Těžší roli má určitě starosta. Musí naslouchat všem a pořád, i když splnit přání všech je nemožné. V armádě má všechno svůj řád, což má svůj význam a v mnohém to pomáhá. Tam se moc diskuse nepřipouští.

Chtěl byste se někdy vrátit do celostátní politiky? Proč?

Do celostátní politiky bych se určitě vrátit nechtěl. Je velmi neupřímná a moje osoba by tam podle rčení hlavního hrdiny Josefa Tkalouna z filmu Vratné láhve „nebyla ráda“. Raději budu řešit problémy babiček v DPS než abstraktní politické problémy. Poděkování od babiček je pak tou nejlepší odměnou, které se na vládních postech nedočkám.

Jak pečlivě sledujete kroky svých nástupců v čele Ministerstva obrany? Vedou si podle vás dobře?

Po odchodu z nejvyšších vojenských a politických funkcí jsem se rozhodl, že se nebudu k dění v armádě vyjadřovat. A tuto zásadu nechci porušit ani v tomto rozhovoru.

Největší problém města je doprava. Jaké kroky jste pro zlepšení kvality a stavu silnic podnikl? A jak byste v tomto směru hodnotil spolupráci s krajem?

Kvalitě městských silnic jsme hodně dlužni. Zdaleka ne všechny jsou však v našem vlastnictví, a tak jsme závislí na tom, jak prosadíme naše záměry na kraji. Zdá se, že v letošním roce byly naše žádosti vyslyšeny a bude v tomto směru realizováno poměrně velké množství akcí. Začíná oprava Pražské ulice, novým povrchem se bude moci pochlubit ulice Kostelecká, lépe se bude jezdit po D10 i po staré Pražské do Kbel. Vyřešen by měl být i nekomfortní železniční přejezd na Zápské ulici. Bohužel někdy se dopravních omezení sejde moc v jednom období a občané jsou právem rozhořčeni. Spolupráce s krajem je v tomto smyslu celkem dobrá, ale s ŘSD je domluva mnohem obtížnější. Díky tomu to bude v našem dvojměstí od poloviny dubna dopravně hodně komplikované.

Jaká dopravní omezení přinese plánovaná oprava Pražské ulice a jak dlouho by měla trvat?

Dlouho odkládaná oprava Pražské ulice začala po Velikonocích a délka prací se odhaduje na 14 měsíců. Rekonstrukce je rozdělena do čtyř etap, tak aby dopravní omezení trvala co nejkratší dobu. Nejsložitější bude tvorba kruhového objezdu na křižovatce Průmyslová x Pražská, s tou se však počítá až na jaře roku 2020. Objízdné trasy povedou v jednom směru přes ulice Výletní a Seifertovu, ve druhém směru pak přes Průmyslovou a Zápskou.

Již řadu let město čeká na obchvat. Kdy by se mohlo začít s realizací?

Rozlišujme obchvat Staré Boleslavi a Brandýsa. Ve Staré Boleslavi vrcholí výkup pozemků realizovaný krajem. Vše jde poměrně dobře, a pokud nenastane nějaký zádrhel, mohlo by se začít se stavebními pracemi ještě během tohoto volebního období. U Brandýsa to však zdaleka není tolik připravené, ale i tady jsou v poměrně dobrém tempu pozemkové výkupy a probíhají přípravné a projektové práce. Časově to nedokážu odhadnout, ale je to určitě reálnější než tramvaj mezi Brandýsem a Prahou. 

Problémem je ale i parkování. Kdy by mělo vzniknout nové parkoviště P + R? Na čem výstavba závisí?

Parkovací dům P + R s parkovací kapacitou větší než 300 míst bude postaven v lokalitě brandýského vlakového nádraží. Na tento projekt jsme získali dotaci ve výši necelých 70 mil. Kč a momentálně se připravuje výběrové řízení na zhotovitele. Pokud vše řádně vysoutěžíme, pak by se s přípravnými pracemi mohlo začít již na podzim tohoto roku.

Do konce roku jste se zavázali vybudovat mateřskou školu pro bezmála 60 dětí. Jaké budou náklady?

MŠ Okružní by měla mít kapacitu pro 56 předškoláků, což představuje dvě třídy. Před několika dny jsme vybrali dodavatele, s ním se připravuje smlouva a cena by bez vybavení neměla překročit 10 mil. Kč. První děti by se zde měly objevit na začátku ledna 2020. O něco dále, v ulici Třebízského, je vyprojektována další MŠ s kapacitou 96 žáčků (4 třídy). Tato školka by měla být vybavena moderními technologiemi, tělocvičnou a na její stavbu město obdrželo dotaci ve výši 60 mil. Kč. Do provozu by měla být uvedena do školního roku 2021/2022. 

Občané se nově budou moci podílet na rozdělení investic radnice. Kdyby vám jako starostovi někdo daroval dva miliony korun. Na co byste je použil?

Ano, tzv. participativní rozpočet je v našem městě novinkou a pro lepší pochopení jsme mu dali sympatičtější název „Prima nápad“. Doufám, že občané tento projekt vezmou za svůj a bude se objevovat mnoho zajímavých a podnětných prima nápadů. Moje nápady by směřovaly především do oblasti životního prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymulovy lži? Jan Hnízdil: Takto jsem si vyléčil covid. Pět věcí je jinak

4:44 Prymulovy lži? Jan Hnízdil: Takto jsem si vyléčil covid. Pět věcí je jinak

ROZHOVOR Andrej Babiš ještě nedávno manipuloval médii, teď je obětí mediální manipulace. Je vyděšený…