Starosta Prahy 8: Nebýt zpackané privatizace ODS, nemusíme v Praze řešit problém s nedostatkem bytů

27.04.2018 17:50

Může být pro ČSSD přínosná menšinová vláda s hnutím ANO? Za jakých okolností? Nejen nad tím se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamýšlí starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD), jenž má s menšinovou koalicí osobní zkušenost. Jak se koalice ČSSD, ANO a SZ osvědčila? Zhodnotil nejen realizované projekty, včetně dopadů na hospodaření městské části. Ostře se také vymezil vůči ODS a prozradil nám, proč uvažuje o odchodu z politiky.

Starosta Prahy 8: Nebýt zpackané privatizace ODS, nemusíme v Praze řešit problém s nedostatkem bytů
Foto: praha8.cz
Popisek: Roman Petrus (ČSSD)

Na protest proti vašemu zvolení odešla opozice ze sálu. Kritická byla zejména k menšinové koalici ANO, ČSSD a Strany zelených stojící na podpoře komunistů. Jste stále přesvědčený o tom, že to bylo správné rozhodnutí? Do jaké míry se vám daří splnit to, co jste občanům před volbami slíbili?

Jsem absolutně přesvědčen, že to bylo správné řešení. Máme tady stabilní skoro čtyřletou koalici s podporou, která bezproblémově funguje a kromě výstřelků dvou nespokojených zastupitelek se nijak nezadrhla. Vzhledem k tomu, že v Radě MČ jsou tři strany, je pochopitelné, že se vše nepodařilo prosadit. Musím však říci, že drtivou většinu věcí, kterou ČSSD slibovala, se prosadit podařilo.

Jste nakloněn tomu, aby ČSSD vstoupila do vlády s ANO a opírala se o případnou podporu KSČM? Nemůže to straně uškodit?

Pokud jde o vládu s ANO, jedná se o složitý problém. Dnes (pozn. red.: rozhovor proběhl dne 25. 4.) jsem spíše ještě proti. Pokud ANO vyhoví našim nastoleným požadavkům, tak by to myslím šlo. Spolupráce s KSČM nám, myslím, neublíží.

Do ČSSD jste vstoupil již v 18 letech. Co vás ještě jako studenta ke vstupu do strany a později i do aktivní politiky vedlo? A prozradíte nám, jaké jsou vaše politické ambice do budoucna?

Chtěl jsem tehdy i po celou dobu aktivně ovlivňovat komunální politiku na Praze 8. V současné době si myslím, že je čas na postupné odcházení.

Pro ČSSD budou zásadní letošní volby, v nichž obhajuje nejvíce mandátů ze všech politických subjektů. Domníváte se, že si udrží své pozice? Co pro to nyní musí učinit?

Strana se postupně mění a je potřeba v tom setrvat. Je potřeba lépe prodávat naše úspěchy a přestat se vnímat jako liberální strana.

Budete se vy sám ucházet o obhajobu mandátu?

Do zastupitelstva Prahy 8 kandidovat pravděpodobně budu, byť ze zadních pozic.

Jedním z vašich závazků před volbami bylo nezahušťovat další intenzívní výstavbou sídlištní celky na Praze 8. Jak se ale snažíte zlepšit život na sídlištích?

Připravili jsme velké projekty na revitalizaci ploch na sídlištích. Jedná se o náměstí v Krakově a v Ládví.

I vy jste si posteskl nad podfinancováním městské části. Kde se snažíte chybějící finance najít či získat? Pokusili jste se vydat například cestou úspor?

Po letech se na Praze 8 objevila taková koalice, která dokáže získat obrovské množství prostředků z jiných zdrojů. Zatímco ti před námi (ODS), prodali 10 000 bytů a spousty domů, a přesto jsme na účtech měli jen dvě miliardy, protože ostatní peníze se projedly v nesmyslech, tak my jsme stále i po třech a půl letech nad jednou miliardou a financování akcí řešíme i z jiných zdrojů.

Problémem na osmičce je i parkování. Do jaké míry situaci vyřešily parkovací zóny? A vzniknou také nějaká nová parkoviště?

Vyřešily a jsem tomu rád. V době platnosti parkovacích zón, tedy do 20.00, zaparkujete. Bohužel po platnosti zón již to je horší. Jdeme cestou rozšiřování parkovacích míst na Praze 8. Máme připraveny projekty v realizaci a další na příští volební období.

Radnice disponuje asi tisíci byty, které si necháváte pro potřeby sociálního bydlení. Rýsují se na území městské části i nějaké nové developerské projekty, které by zohlednily poptávku lidí po bydlení v Praze?

Na Praze 8 se staví prakticky neustále. Největší projekt se chystá na Rohanském ostrově.

Mezi roky 2010–2014 jste zastával post zastupitele hl. m. Prahy, kde jste mimo jiné působil jako předseda bytového výboru. Jak je možné, že v Praze chybějí tisíce bytů? Nešlo situaci předejít?

Jednoznačnou chybou byla v Praze privatizace bytů. Dnešní problémy by město nemělo, kdyby neprodalo své byty, a to ještě velmi lacino. Prakticky nikdo nemůže dělat skutečně efektivní bytovou politiku. Cesta ODS byla výprodej majetku za každou cenu a rychlé utrácení. Bohužel.

Již v roce 2015 si radnice nechala zpracovat koncepci Palmovka 2030. Co jste se ale za dobu svého působení snažil učinit pro realizaci tohoto projektu? Přeci jen na první pohled se toho za poslední tři roky na Palmovce příliš nezměnilo.

Tento projekt je jediný v oblasti územního rozvoje, který jsem nedělal já, ale v rámci koaličního jednání byl poskytnut straně Zelených a panu místostarostovi Vilgusovi.

Radnici se podařilo urovnat spory s Metrostavem, v důsledku čehož bude možné pokračovat v dostavbě Centra Palmovka. Kdy by tak mohl být projekt dokončen?

Vedení radnice se podařilo především tento absolutně zpackaný projekt, kde byla většina věcí špatně, přenastavit do legálního procesu. Chtěl bych říci, že vše, co jsme říkali jak před volbami, tak po volbách, se potvrdilo. Naše akciová společnost nikdy neměla pozemek ve svém vlastnictví, tedy nikdy nemohla stavět a nikdy nemohla vydávat jakékoliv pokyny. Jen díky obrovskému úsilí to nyní vypadá, že jsme napravili extrémně špatnou a odfláknutou práci ODS. Doufám, že nyní již budeme postupovat rychleji. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oni ty sociální dávky zneužívají. Na pomoc nesmíme doplácet, říká Kořanová

13:28 Oni ty sociální dávky zneužívají. Na pomoc nesmíme doplácet, říká Kořanová

„Model třikrát a dost může být pro lidi ve vyloučených lokalitách motivací, aby více ctili zákony v …