Starosta Rýmařova: Stát ždímá peníze z těch nejchudších

12.03.2012 16:45

ROZHOVOR Změnu nečekám, předpokládám vítězství ČSSD. Po prezentaci stávající koalice na celostátní úrovni si ji ani nepřeji, řekl mimo jiné pro ParlamentníListy.cz starosta Rýmařova Petr Klouda.

Starosta Rýmařova: Stát ždímá peníze z těch nejchudších
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku
reklama

Pane starosto, Moravskoslezský kraj trápí vysoká míra nezaměstnanosti, jaká míra nezaměstnanosti je v Rýmařově a jaké jsou zde pro obyvatele pracovní příležitosti?

V Rýmařově je nezaměstnanost dlouhodobě přibližně 14 procent. Pracovních příležitostí je velmi málo a jsou převážně v dřevozpracujícím průmyslu. Malý počet a malá pestrost pracovních míst je jednou z hlavních příčin odchodu mladých z města a regionu.

Jak byste hodnotil kroky vlády? Měli jste například problémy se zavedením nového systému na úřadech práce?

Z kontaktu s našimi bývalými  pracovníky – nově zaměstnanci Úřadu práce, vím, že přechod na nové pracoviště, nová agenda a software jsou ve špatném a nepřipraveném stavu. Roztržení agendy mezi obce a stát hodnotím velmi záporně.  Celá sociální problematika je dělena mezi stát a obce a to nemůže v budoucnu být nikdy ideální a efektivní.

Vláda v současnosti také uvažuje o dalším zvýšení DPH, jak se k tomu stavíte?

Tak nyní je to již aktuálně 15 a 21 procent DPH. Stát nemá peníze a ždímá je z těch nejchudších. Nechce situaci řešit progresivním zdaněním vysoko příjmových skupin, nových paušálů OSVČ a firem. Celý postup současné vlády v mnoha směrech a v kontextu se soudním sporem Víta Bárty a VV, kauzami exministra Kocourka, Státního fondu životního prostředí (Drobil, Knetig, Machálek), Promopro – Vondra, odměny vysokých státních úředníků, kteří „dřou jako koně“ a dalších, hodnotím jako naši národní tragédii a absolutní dno politiky.  Jako obyvatel okresu s trvale absolutně nejnižší mzdou v republice nevím, co bych k tomu dodal.

Pokud se zaměříme na Rýmařov, co je Vaším cílem pro letošní rok? A do čeho bude město letos investovat?

Našim cílem je především pokračovat v rekonstrukci Střediska volného času – stavby asi za 70 milionů korun, jejímž výsledkem bude modernizace a opravy asi 40 let staré víceúčelové budovy v majetku města. Zahajujeme také stavbu cyklostezky ve směru na město Břidličná a revitalizaci brownfieldu v Janovicích. Budeme pokračovat v zateplování městských budov.

Jaké problémy nejvíce trápí obyvatele Rýmařova?

Nezaměstnanost, špatné spojení se světem, úbytek obyvatelstva. K tomu jsme již v minulosti vybudovali průmyslovou zónu, která je plně zasíťována a přesto, že prodáváme metr čtvereční za směšných 25 Kč, tak se nám ji stále nepodařilo plně obsadit. Spolufinancujeme ztráty autobusové dopravy, abychom udrželi co největší množství linek v provozu a další.

Jaký je ve městě demografický vývoj a jaká je zde věková struktura?

Obyvatel města trvale ubývá rychlostí asi 0,6 procenta ročně. Jen loňský rok byl úbytek nižší, ale je otázkou, jestli jde o trvalejší jev. Na vině je malá porodnost a stěhování mladých lidí za lepším životem

Plánujete pro letošní rok stavbu bytů či domů? Jaké byty jsou ve městě potřeba?

 Město má celkem 1 250 vlastních bytů – tedy relativně vysoké množství, ve kterých udržuje více než příznivou výši nájemného. Bytů máme relativní dostatek, fronta čekatelů na byt je malá. Byty nepronajímáme neplatičům a těm, kteří nemají ve městě trvalé bydliště déle než tři roky.

Jakou změnu očekáváte vzhledem k blížícím se krajským volbám?

Změnu nečekám, předpokládám vítězství ČSSD. Po „prezentaci“ stávající koalice na celostátní úrovni si ji ani nepřeji.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

16:43 Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravd…