Starosta Uničova z ODS: Jsem zvědav, zda TOP 09 vůbec překročí 5 procent

14.03.2012 9:02

ROZHOVOR Dalibor Horák ParlamentnímListům.cz řekl jak o aktuálních problémech města, tak o dosavadních úspěších. Zeptali jsme se také na krajské volby, nezaměstnanost či plány.

Starosta Uničova z ODS: Jsem zvědav, zda TOP 09 vůbec překročí 5 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněm TOP 09 v Hradci Králové
reklama

Pane starosto, jaké největší problémy sužují obyvatele města, a jak se Vám tyto problémy daří řešit?

Vyjma nezaměstnanosti, o které bude řeč dále, obyvatele našeho města a mikroregionu sužuje celá řada obdobných problémů, se kterými se setkávají i obyvatelé jiných míst České republiky. Jedním z takových problémů je například dlouhá léta zanedbávaná dopravní infrastruktura. Ve spolupráci s Olomouckým krajem se v minulosti podařilo část silnic druhé třídy v okolí města zrekonstruovat a další investiční akce jsou v přípravě. Přesto se v celkovém rozsahu jedná pouze o zlomek a na rekonstrukci většiny silnic vlastníkovi, tedy kraji, prostě chybí prostředky. Tento problém se týká zejména obyvatel místních částí města, kde hlavně silnice třetí třídy jsou ve velmi špatném stavu, a naděje na zlepšení je v krátkodobém horizontu mizivá.        

Dalším problémem, který řeší mnoho měst v rámci republiky je například nedostačující počet míst v mateřských školkách. Tento problém se však v našem městě podařilo v posledních letech zcela vyřešit, když z pomocí finančních prostředků z Regionálního operačního programu Střední Morava byla vybudována nová čtyři oddělení ve volných prostorách základních škol.

Do jaké míry trápí obyvatele nezaměstnanost? A jaké jsou zde pro obyvatele pracovní příležitosti?

 Největším problémem města Uničova a celého mikroregionu je vysoká míra nezaměstnanosti, přesahující 10 %. Toto postižení je způsobeno skutečností, že v minulosti byly největším zaměstnavatelem v rámci celého olomouckého státní podnik Uničovské strojírny, dnes akciová společnost UNEX. Tento podnik poskytoval v osmdesátých letech téměř pracovní příležitosti téměř pro pět tisíc pracovníků v různých profesích. Po transformaci podniku v polovině devadesátých let se počet pracovních míst snížil na necelé dva tisíce. Poté vystoupala nezaměstnanost ve městě na hrozivých více než 20 procent. Na tuto situaci město velmi rychle zareagovalo a vybudovalo na výměře 34 ha průmyslovou zónu, která k dnešnímu dni poskytuje okolo patnácti set pracovních míst. Za tyto své aktivity město v roce 2001 obdrželo v rámci soutěže agentury CZECHINVEST třetí místo v kategorii zóna s největším společenským přínosem. Další pracovní místa poskytly další privátní společnosti a nezaměstnanost se podařilo do roku 2009 snížit na přijatelných 7 %. V důsledku hospodářské krize od druhé poloviny roku 2009 nezaměstnanost opět vystoupala na více než 10 %. Souvisejícím problémem jsou poté negativní demografické tendry, když od počátku devadesátých let městu ubyla tisícovka obyvatel.

V současné době, která příliš nepřeje investičním aktivitám, je obtížné pro orgány samosprávy se do řešení tohoto problému aktivně zapojovat. Určitým příslibem pro budoucnost jsou však plánované investiční aktivity největšího zaměstnavatele v průmyslové zóně, německé společnosti MIELE, která ještě v jarních měsících zahájí výstavbu nové výrobní haly. V té bude do konce letošního roku vytvořeno sto padesát nových pracovních míst. Úkolem města je v těchto souvislostech poskytovat podnikatelským subjektům perfektní servis pro realizaci jejich záměrů. I z reakcí investora je zřejmé, že v případě našeho města se tento úkol daří plnit téměř beze zbytku.

Co považujete ve funkci starosty za svůj největší úspěch?

Vzhledem ke skutečnosti, že ve funkci starosty působím teprve rok a několik měsíců, myslím si, že jsem prozatím největšího úspěchu dosáhl v minulých letech, kdy jsem pracoval jako místostarosta. V této době jsem měl na starosti, mimo jiné, také investiční akce města. Tehdy jsem se svými kolegy vypracoval rozsáhlý projekt na výstavbu cyklostezek a smíšených komunikací pro pěší a cyklisty ve městě a jeho okolí. Tento projekt je dnes již z větší části realizován a dosahuje délky téměř patnácti kilometrů a jsou na něj připojeny také tři místní části města a dvě sousední samostatné obce. Významnou přidanou hodnotou projektu byla také rekonstrukce zastaralých chodníků ve městě na moderní komunikace, na prostou rekonstrukci chodníků by totiž nebylo možné získat prostředky z dotací. Celý projekt byl realizován za významné finanční pomoci Státního fondu dopravní infrastruktury, Regionálního operačního programu Střední Morava, Ministerstva pro místní rozvoj České republiky a Olomouckého kraje.

Realizací projektu se město Uničov ocitlo na samém čele řešitelů tohoto problému v rámci celé republiky a za své aktivity obdrželo v minulých letech několik významných ocenění, například ocenění ministra dopravy a ministra pro místní rozvoj za rozvoj cyklistiky nebo zvláštní cenu v dopravní soutěži Nadace Partnerství „Cesty městy“ v kategorii harmonizace automobilové a nemotorové dopravy. Já osobně jsem za svůj přínos v této oblasti obdržel historicky první titul Cyklistická osobnost roku v soutěži měst a obcí na podporu cykloturistiky a cyklodopravy společnosti UNILEVER.

Výsledky práce v jiné oblasti se dostaví příští rok. V roce 2013 naše město totiž oslaví osmisté výročí založení a k této příležitosti připravujeme vydání reprezentativní vědecké publikace s pracovním názvem Akademické dějiny města Uničova. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem vzděláním historik, tak jsem spolu s pedagogy a externími spolupracovníky Univerzity Palackého v Olomouci členem redakčního a autorského kolektivu. Protože dějiny města byly naposledy zpracovány téměř před sto lety, nejen já se na vydání knihy velmi těším. Budu ho považovat za svůj velký osobní úspěch.

Co říkáte na současný spor s panem Bártou (více ZDE)?

V komunální politice působím od roku 1994, od tohoto roku naše kandidátka vyhrála v našem městě všechny, tedy patery komunální volby. Tato skutečnost vypovídá o mnohém. Za tu dobu bylo třeba si vše poctivě odpracovat. Proto mne současná situace, kdy kvůli eskapádám některých rychlokvašených „takypolitiků“ celá řada občanů hledí na tuto profesi s opovržením, velmi mrzí. Hluboce mne uráží, když jsou v současnosti díky iniciativám exponentů politické strany (dá-li se to tak nazvat), jejíž vrcholní představitelé se zodpovídají za svou činnost před soudem, připravovány legislativní normy, které výrazným způsobem omezují rozhodovací pravomoci samosprávných orgánů s poukazem na možnou korupci. Velmi to připomíná úsloví „zloděj křičí, chyťte zloděje“.

Do čeho hodlá město letos investovat?

Vzhledem k tomu, že v loňském roce město realizovalo významné investiční akce, které bylo letos třeba dofinancovat, nebudou v tomto roce investiční aktivity nijak rozsáhlé. Necelých dvacet milionů korun bude investováno do zkvalitnění prostředí na sídlištích, postaveno bude několik nových parkovišť, rekonstruovány místní komunikace a podobně. Zahájena již byla také rekonstrukce historické budovy jedné ze základních škol. Důležité také bude, jak se podaří naplnit příjmovou stránku rozpočtu a jak bude město úspěšné při získávání dotací.

Výstavbu bytů město v současnosti ani budoucnu neplánuje, a pokud vím, tak ani jiní investoři se touto otázkou v současnosti nezabývají. Vzhledem k hospodářské situaci a souvisejícím negativním demografickým trendům, o kterých jsem se již zmiňoval, je v našem městě k dispozici dostatek volných bytů, nabídka převyšuje poptávku.  

Jak podle Vás dopadnou krajské volby?

Myslím si, že výsledek bude zhruba odpovídat průzkumu, který byl v této věci nedávno zveřejněn. Vítězem voleb se stane sociální demokracie se ziskem do 40 procent, následována občanskými demokraty se zhruba 20 procent a komunisty s 16 % procent. Spekulovat se podle mne dá o výsledku TOP 09, ale jenom v tom smyslu, jestli překročí 5 procent a dosáhne na nějaká křesla v zastupitelstvu, či nikoli. Tuto hranici podle mne nepřekročí žádný z dalších politických subjektů včetně KDU – ČSL a VV. Jako člena a kandidáta do Zastupitelstva Olomouckého kraje za Občanskou demokratickou stranu, která v současnosti platí daň za své vládní angažmá, mě tento předpoklad nenaplňuje žádným zvláštním nadšením. Na druhé straně je na mně, abych se snažil přispět k tomu, aby výsledek naší kandidátky byl co nejdůstojnější.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěch to spustil, Blatný ukončil. Českou vakcínu proti covidu se ale dařilo vyvíjet. Šéfka výzkumného týmu odhalila vše

17:23 Vojtěch to spustil, Blatný ukončil. Českou vakcínu proti covidu se ale dařilo vyvíjet. Šéfka výzkumného týmu odhalila vše

ROZHOVOR Máme českou vakcínu v prototypu, protože ještě neprošla klinickými zkouškami. Další etapou …