Starý Zemanův přítel, právník Kříženecký: Obklopil se takovými, kteří mu jen kývají. Sám si mi stěžoval, co se na něj lepí za lidi

24.12.2014 14:05

JINÝMA OČIMA Padesátá léta v demokratickém kabátě. Tak významný advokát a dřívější neúspěšný kandidát KSČM na prezidenta Miroslav Kříženecký hovoří o představě právního státu v Česku. Je příznivcem Vladimira Putina a kvůli EU A USA se prý svět dostal nejblíže ke světovému konfliktu od Karibské krize v roce 1962.

Starý Zemanův přítel, právník Kříženecký: Obklopil se takovými, kteří mu jen kývají. Sám si mi stěžoval, co se na něj lepí za lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Anketa

Který člen vlády se v roce 2014 nejvíce osvědčil?

5%
29%
11%
3%
0%
0%
hlasovalo: 18578 lidí

"Člověk má myslet pozitivně. Oproti předchozí hysterii došlo k uklidnění situace. Nemyslím si, že jsou vládní činitelé schopnější než ti předchozí, jen pracují klidnějšími metodami řízení. Jen mi v koalici nesedí KDU-ČSL. Když si v nejdůležitější fázi skládání koalice odjede předseda Pavel Bělobrádek do USA, tak je to na pováženou. Jako by dával na vědomí, že ho to nezajímá. Navíc je plný té své ideologie, což je slabé místo koalice," podotýká známý advokát z Českých Budějovic Miroslav Kříženecký. Pro ParlamentníListy.cz hodnotí končící rok, který byl plný zvratů a problémů, i v dalších směrech.

Oligarcha Babiš a nespoutaný Zeman

Na ministra financí Andreje Babiše má rozporuplné názory. "Neoplývám sympatiemi k oligarchovi typu Babiše. Jeho bohatství ho ale zbavuje závislosti na ostatních. Tu jeho ideu řídit stát jako firmu většina lidí zúžila na odmítnutí  jako blbost. Na druhou stranu řídit stát jako podnik, aby prosperoval, přece není tak špatné. On svou moc uplatňuje napřímo, hospodářsky, kdežto ostatní politici to dělají přes spřátelené firmy či PR experty. Prostě jen chci říct, že je ze dvou zel tím menším," podotýká.

K Miloši Zemanovi je jako ke starému kamarádovi mnohem shovívavější. "Před zvolením mi Miloš říkal, že se na něj začalo nabalovat spousty nových kamarádů a on by chtěl spoléhat hlavně na ty staré. Moc se tím neřídí. Obklopil se velmi nešťastnou skupinou lidí, kteří mu nekladou odpor a na všechno jen kývají. To je špatně. Velikost člověka je v tom, jak se umí vrátit ke svým původním základům. Spoléhal jsem v tom na něj, ale nedokázal to. Podlehl. Ostatně ti jeho 'strážci' jsou si toho vědomi, a tak ho před ostatními hlídají. Na druhou stranu je Miloš pořád stokrát lepší varianta než Karel Schwarzenberg," dodává.

Podle Kříženeckého udělal současný prezident v Hovorech z Lán chybu. "Ošklivá charakteristika služebního zákona byla zbytečná a navážet se do těch děvčat také. Jako by velkomyslný lev tlapou hrábnul po mravenci. Dělat to nemusel. Je nespoutaný a trochu jej pohltilo to, co Vladimír Škutina kdysi nazval podílem funkce na odlidštění člověka. Jednou, je už to dost dávno, prohlásil, že sedmdesát až osmdesát procent národa je na hranici debility. Měl pravdu. Psychiatři by to potvrdili. Nicméně dnes už si takové postřehy prostě nemůže dovolit říkat," vysvětluje.

Borec Putin a snílek Gorbačov

Tisk se podle něj v Zemanově případě stává opravdu sedmou velmocí. "Je to občas až směšné. Občas poslechnu Radiožurnál a ten je hlásnou troubou primitivního antikomunismu. Ještě že máme mnoho chytrých lidí, jako třeba Zdeňka Jičínského či Václava Bělohradského, kteří nevidí situaci až tak černobíle. I když se jim nedostává tolik sluchu, kolik by zasloužili. Lidé se spíše uzavírají do sebe. Všichni jsou masírováni stejnou propagandou a tisíckrát nic umoří vola," říká Kříženecký.

Ohledně Ruska má také jasno. "Jsem příznivcem Vladimira Putina. Co udělal, udělat musel. Situace ve světě je nejistá a sliby snílkovi Gorbačovovi, že se nebude rozšiřovat NATO, se začaly hned porušovat. Proto chápu to, co se stalo na Krymu a chápu i to, co se děje na Donbasu. Například v Litvě, Estonsku a Lotyšsku byl také velký počet ruského obyvatelstva, které se stalo občany druhé a třetí kategorie. Na Ukrajině se s Majdanem, chaosem a návratem k Banderovi mezi ruskou menšinu dostává obrovský strach," začíná muž, který byl za minulého režimu hlavním vojenským prokurátorem.

"Nikdo nechce vyvolávat válku, ale nyní jsme se kvůli EU a USA dostali nejblíže světovému konfliktu. Něco jako Karibská krize. V USA se totiž už po desetiletí jede ve stále stejné politice, že jsou Spojené státy americké jedinou vládnoucí velmocí. A když slyším našeho ministra zahraničí, tak je mi nevolno. To je strašný blbec. Nemá tam co dělat. Jestli podle něj ostatní ve světě posuzují českou populaci, tak si myslí, že v Česku žije devadesát procent debilů," dovysvětluje.

Jižní Čechy a Ústavní soud

Za léta právní praxe vypozoroval a potvrdil si jeden zajímavý úkaz. Na jihu Čech se u soudů rozdávají tvrdší tresty než ve zbytku republiky. "V každém rozhodování by měl být sociální rozměr. Politika se dělá pro lidi, jinak nemá smysl. Všude se vytrácí lidskost. Ústavní soud byl dříve plný myšlenek 17. listopadu, měli tam sociální cítění a smysl pro spravdelnost. Stal se z něj ale nyní specifický nástroj politické vůle," doplňuje s tím, že má se soudy neustálé problémy.

"Jde o padesátá léta v demokratickém kabátě," sdělil ParlamentnímListům.cz obhájce, který působí ve vlastní kanceláři od roku 1994. Mezi jeho klienty například patřili František Mrázek či Karel Srba. Mezitím byl náměstkem vyššího vojenského prokurátora v Táboře, kdy dvakrát navrhl trest smrti. V říjnu 1990 se stal na tři roky hlavním vojenským prokurátorem. V roce 2002 byl jako bezpartijní kandidátem KSČM na prezidenta republiky a získal čtyřiačtyřicet hlasů.

Co se týče spravedlnosti v Česku, servítky si nebere. Státní zástupci jsou prý nejdražšími pošťáky v zemi. Soudní jednání se prodlužují. "Člověk nechce vynášet dokonalou skepsi, ale je to zlé. Soudci nejsou ochotni na sobě pracovat, neznají důležitá rozhodnutí Nejvyššího a Ústavního soudu. Důsledkem je neuvážené zavírání Rathů či Rittigů. Dělá se zde z práva pipmrlové divadlo," dodává s tím, že je Česku třeba životné a spravedlivé společnosti. Nicméně nechce končit náznakem totálního rozvratu a proto ještě zmíní: "Za každým mrakem se ale často skrývá sluníčko."


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto se s informacemi nenakládá. Jestli to chtějí vyhrotit, tak to fakt není sranda, obává se generál Blaško

15:29 Takto se s informacemi nenakládá. Jestli to chtějí vyhrotit, tak to fakt není sranda, obává se generál Blaško

ROZHOVOR Ať je modrej nebo fialovej. Za bestiální útok s cílem zranit brankáře měl dostat doživotní …