Štefec: Oko za oko, zub za zub. V půlce srpna to začne ve Francii, v Německu o týden později. A u nás...

27.07.2016 4:42

ROZHOVOR „Kromě výjimečného stavu tam musí nastoupit armáda a udělat pořádek s no-go zónami. Dát jasně najevo, že se s nikým nebudou mazat. V tomhle případě musí platit ‚oko za oko, zub za zub‘, protože ‚kdo do tebe kamenem, ty do něho chlebem‘, je tady naprosto bez jakéhokoliv smyslu,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o situaci ve Francii postižené teroristickými atentáty bezpečnostní expert Jaroslav Štefec.

Štefec: Oko za oko, zub za zub. V půlce srpna to začne ve Francii, v Německu o týden později. A u nás...
Foto: Facebook
Popisek: Jaroslav Štefec
reklama

Anketa

Kdyby stát organizoval kurzy střelby, zúčastnili byste se za poplatek v relaci např. ceny autoškoly?

42%
hlasovalo: 14259 lidí

Na Facebooku jste napsal: „Co k tomu dodat. Počítám, že ve Francii se to rozjede do půlky srpna, v Německu tak o týden později. Kdy u nás?“ Mohl bych se na to zeptat podrobněji? Co se konkrétně ve Francii rozjede?

Tajným službám a policii se intenzivní činností do jisté míry dařilo eliminovat některé skupiny, které teroristické činy připravovaly. Existují objektivní statistické metody, které dokáží s vysokou věrohodností predikovat. A tady to vychází tak, že potlačením činů těch menších skupinek se otevřela cesta osamělým vlkům. Jsou to provokačky, které vytvářejí poměrně velké napětí ve společnosti. Šíří se pocit strachu ve stávající společnosti u starousedlíků a na druhou stranu to vytváří atmosféru agresivity u těch lidí, kteří žijí ve Francii už po několikátou generaci a nenaplnila se jejich očekávání. Vzpomeňme na násilné bouře v Marseille, což se příliš neřešilo. Teď ale dochází k určitému kvalitativnímu zlomu. Začíná se objevovat pocit – My jsme silní, oni se nás bojí, pojďme do toho. Myslím dokonce, že většina vůdců, kteří chtějí vyprovokovat nějaké srážky – a oni je vyprovokují – je ještě brzdí. Protože vědí, že ještě nejsou dobře organizovaní, nemají vytvořené komunikační kanály v rámci komunit, které sem přicházejí ze zahraničí. Ale atmosféra předbíhá organizaci. Začíná to mít charakter organizovaného útoku větších a větších skupin. Bohužel ten charakter je katastrofický. 

Jak hodnotíte fakt, že si islamisté troufli na kněze, kterého zavraždili? Je to něco jako vyhlášení války? Kněz je určitý symbol...

Přesně. Je to naprosto symbolický čin, který byl prokalkulovaný. Jediná obrovská klika je, že ta francouzská speciální jednotka neváhala. Jinak by pobili naprosto spolehlivě všechny. Zásah byl rychlý, okamžitě zasáhli a teroristy zastřelili. Nebylo tam žádné vyjednávání. Zabránili obrovskému masakru.

Ve Francii je už několik měsíců výjimečný stav. Co ještě více mohou a musí udělat?

Kromě výjimečného stavu tam musí nastoupit armáda a udělat pořádek s no-go zónami. Dát jasně najevo, že se s nikým nebudou mazat. V tomhle případě musí platit „oko za oko, zub za zub“, protože „kdo do tebe kamenem, ty do něho chlebem“, je tady naprosto bez jakéhokoliv smyslu.

Co Německo. Tam se za odehrálo několik útoků v posledních hodinách. Němci si asi začínají uvědomovat, že také přestávají být bezpečnou zemí. Změní to klima v zemi?

Základní problém Němců je, že jsou zvyklí žít v normální organizované společnosti, kde policie plní svoji roli a funguje to tam dobře. Lidi to berou tak, že žijí ve spořádané společnosti, kde platí pravidla. Najednou jim do toho vnáší chaos lidé, kteří nectí pořádek, nedodržují pravidla, chovají se úplně jinak, než je ta společnost zvyklá. Němcům bude určitě chvíli trvat, než si uvědomí – podle mě déle než Francouzům – že je to všechno úplně jinak a že s tímhle přístupem neuspějí. Oni si to začínají uvědomovat, ale nevědí, co s tím. Stát se pořád tváří jakoby nic. Podobný problém je u nás. Armáda nakupuje radary, nová letadla. Ale nepřemýšlí o tom, že by se měly začít střežit hranice, zajišťovat zálohy. Rok nedokázali vojákům koupit neprůstřelné vesty. Vždyť to je katastrofa. Vojáci nemají pořádné hadry, boty. Obrovské problémy, které nikdo neřeší. A to chtějí nakupovat radary za desítky miliard korun.

My se zatím jevíme jako takový klidný ostrůvek v rozbouřeném moři. Vydrží nám to, nebo hrozí, že se k to k nám také přeleje?

Když se začne rozvíjet chaos, tak ten se nezastavuje na hranicích. Jedině tehdy, když je na nich hodně vysoká zeď nebo plot. Přesně tohle vědí například Izraelci. To byl základní důvod, proč si tam postavili obrovskou zeď, protože ta je schopná chaos zastavit. Musíte ji samozřejmě i střežit. Pokud bude naprosto volný pohyb lidí, začne se chaos šířit i do dalších zemí. Útoky byly ve Francii, Belgii, Německu, problémy máte v Turecku.

Na Turecko se chci také zeptat. EU má dohodu s Tureckem o uprchlících. Tam se dějou v posledních dnech po neúspěšném převratu ohromné čistky a země směřuje k islamizaci. Není riskantní spoléhat na tuto dohodu? A jaký je nějaký záložní plán? Existuje?

Mám obavu, že Evropa nemá žádný záložní plán. Z prostého důvodu – Evropa je vpodstatě bezbranná. De facto nemá žádnou armádu, teď nemyslím evropskou armádu, jak o ní mluvil premiér Sobotka. Tvrdil, že se musí vytvořit evropská armáda. Jaká evropská armáda? Vždyť většina zemí NATO jsou evropské země. A velení NATO tady přeci nemusí rozhodovat o použití armády. Členské země NATO si svoje armády spravují samy. A když je průšvih, tak se obrátí buď na NATO, nebo na jiné členské země NATO a požádají je o pomoc.

K čemu vytvářet evropskou armádu, když ji máme v rámci NATO?

Ano. Máme ji v rámci NATO. A když Američani do toho nebudou chtít jít, tak pokrčíme rameny a opřeme se sami o sebe. To je čistě náš problém. Potíž je v tom, že Evropa tu armádu moc velkou nemá. S těmi našimi deseti funkčními tanky z těch 132, které máme, s těmi asi třiceti pandury stojícími kvůli tomu, že nemáme náhradní díly, to asi moc nevytrhneme. Vrátím se k té dohodě s Tureckem. Z mého pohledu to byla zásadní chyba vůbec s Tureckem o tomto jednat. Bylo jasné, že je to neprůchozí. Turecko je islamistická země už řádově patnáct let, Erdogan je naprosto regulérní diktátor. Vůbec se s nimi neměli bavit. Evropa v zajetí svého multikulturalismu a humanity chrání lidská práva všech okolo kromě vlastních občanů. Hned na začátku, když se začala rozjíždět migrační vlna, měla zasáhnout armáda, jako to udělali Rusové nebo Američané proti pirátům u pobřeží Somálska, kdy podle mezinárodního práva je za pirátství trest smrti a oni to začali uplatňovat. Přesně tohle je vpodstatě případ lodí, které plují do Evropy.

Myslíte tedy, že měla armáda zasáhnout proti převaděčským gangům jako proti pirátům?

Snažili se zasáhnout. Ale měli převaděčství postavit na roveň pirátství a lodě měli bez minulosti likvidovat. Je to drsné, ale nic jiného nezbývá.

Zmínil jste Izrael. Mám pocit jakoby se nám trochu přesouval do Evropy, i se mluví o určité izraelizaci života. Jak tohle vidíte?
 
Zatím to, co se děje v Evropě, připomíná spíše orwelizaci. Mluví se sice o izraelizaci, ale Evropská komise se snaží evropským občanům zakázat vlastnictví zbraní. Dokonce to šlo až tak daleko, že se snažili zakázat v Evropě automatické zbraně vůbec vyrábět. To ničemu nepomůže. Výrazně se zvyšuje špiclování obyvatel. Je tu snaha osekávat lidská práva. Zbavování zbraní, špiclování, omezování internetu či Facebooku. Přitom není zmapovaná ani nijak sledovaná oblast počítačových her, jejímž prostřednictvím komunikovali atentátníci v Paříži a Bruselu. Dokonce si tu můžete ty situace přímo simulovat. Izraelizace je trošku jiný pojem. Byl bych rád, kdyby k ní česká společnost směřovala. Ne proto, aby tu bylo více výbuchů, více terorismu. Souvisí to s tím, že izraelizace je opřená o sebevědomého a hrdého občana, který je schopen a ochoten bránit území, na kterém žije. Začíná to u sebeobrany a končí u ochoty bránit svoji zem. Tohle je izraelizace společnosti. Na jedné straně jsou pod praporem politické korektnosti lidem ucpávána ústa, bojí se mluvit. Řeknete, že Rusko nás neohrožuje, a už jste putinovec. Nebo nesouhlasíte s přistěhovaleckými kvótami, nemáte rád lidi, kteří vyznávají náboženství, které je vám naprosto cizí, protože je to riziková záležitost pro vás a vaše blízké. A najednou jste fašista a xenofob. Nikoho nezajímá, že vám nevadí Vietnamci či Ukrajinci, kteří tady žijou. Žije tady spousta Američanů. Proč ne. Ať tady žijou. Nemám s tím problém. Ale když se sem snaží nacpat člověka, který se od třinácti let živil pytláctvím, kdy někde střílel nosorožce, a teď má vytrhnout evropskou ekonomiku? To ať se na mě nikdo nezlobí...
 
Česká republika přijme nově 80 syrských uprchlíků. Jaký na tohle máte názor?
 
Je tu jeden zásadní obrovský problém. Vláda byla zavázána usnesením Sněmovny, která odmítla kvóty. Premiér Sobotka prohlásil, že se tím necítí zavázán, protože to bylo v Bruselu už stejně odsouhlasené, takže je to jedno. Ale ono to není jedno. Je to v rozporu s Ústavou. Rozhodnutí Sněmovny je závazná pro vládu, nikoliv naopak. Sněmovna se většinou hlasů usnesla, že tady nebudou žádné kvóty. A teď je na jejich základě přijímáme. Tady je něco špatně. Někdo by to měl řešit. Měla by se sejít Sněmovna. Ale oni mají teď prázdniny.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Imunolog Svoboda pro PL: Pro zdravé lidi raději Sputnik. A na tento lék se zapomnělo

20:15 Imunolog Svoboda pro PL: Pro zdravé lidi raději Sputnik. A na tento lék se zapomnělo

ROZHOVOR Aby se vakcinace proti koronaviru stala v budoucnu pravidelnou záležitostí, musela by být …