To je šikana, co to má být?! Senátor se rozčílil po dotazu omezit držení legálních zbraní

03.08.2016 17:18

ROZHOVOR " Jednoznačně nesouhlasím. Vláda by měla učinit všechny dostupné kroky, aby dopady tohoto nesmyslného evropského nařízení minimalizovala. Opravdu netuším, jakým způsobem navrhovatelé tohoto nařízení uvažují a čeho chtějí dosáhnout," prozradil senátor Petr Gawlas (ČSSD) ParlamentnímListům.cz k tématu ke snaze EU omezit držení zbraní.

To je šikana, co to má být?! Senátor se rozčílil po dotazu omezit držení legálních zbraní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Petr Gawlas

Co považujete kromě OKD za další velký problém ostravského regionu?
 
Zmíním z mého pohledu dva zásadní, i když je jich bohužel víc. Tím prvním je hrozba čínské oceli. Tato země má již nyní takové přebytky, že by hravě pokryly produkci všech evropských oceláren. Pokud tedy bude Číně udělen statut tržní ekonomiky, levná ocel z Číny může zaplavit evropský trh a nenávratně poškodit nejen české ocelářství. Nyní se skutečně hraje o všechno. Já jednoznačně tvrdím, že Číně s jejich produkcí bohatě dotovanou státem a dumpingovými cenami, nesmí být status tržní ekonomiky udělen. Byl by to umíráček pro české ocelářství.
 
Dalším významným problémem je doprava, kde náš region dlouhodobě strádal a doplácel na velkou vzdálenost od Prahy. Za posledních zhruba 5-6 let se ale ledy znatelně pohnuly a i díky nekonečné řadě jednání a schůzek, které jsem, coby vyslanec regionu v Praze, absolvoval, se výstavba klíčových dopravních staveb v regionu rozjela a část z nich bude dokonce už brzy dokončena. Za úspěch považuji například probíhající výstavbu přeložky I/11 na třinecku, brzké zahájení výstavby navazujícího úseku z Nebor do Třanovic, nebo zařazení obchvatu Frýdku – Místku a Prodloužené Rudné v Ostravě mezi strategické stavby, kde bude moci být využita původní studie EIA při schvalování stavebních povolení.
 
 
Krátce se zmíním o dalším bolavém místě regionu, a tím je ovzduší. V některých oblastech našeho kraje panují dlouhodobě nepříznivé podmínky, které ohrožují zdraví občanů. Jednou z příčin tohoto stavu je například i špatná dopravní situace a chybějící obchvaty měst. Stejně tak jsou problémem i lokální topeniště, která však díky kotlíkovým dotacím začínají ztrácet na významu. Co naopak neslábne, je vliv znečištění ze sousedního Polska a zahájení řešení tohoto problému i na úrovni EU je nejen pro místní politické představitele velkou výzvou.
 
EU se nyní snaží omezit držení legálních zbraní, jaký je Váš postoj na toto téma?
 
Jednoznačně nesouhlasím. Vláda by měla učinit všechny dostupné kroky, aby dopady tohoto nesmyslného evropského nařízení minimalizovala. Opravdu netuším, jakým způsobem navrhovatelé tohoto nařízení uvažují a čeho chtějí dosáhnout. Větší bezpečnost občanů osmadvacítky to ale jistě nebude. Je třeba si uvědomit, že držiteli legálních zbraní jsou lidé, kteří jsou řádně prověřeni a absolvovali náročné testy. Tito lidé mají plné právo vlastnit zbraň, ať už je to na vlastní obranu, nebo pro sportovní či lovecké účely.
 
 
Je to reakce na stále se opakující teroristické a jiné útoky, myslíte si, že by toto zavedení pomohlo zlepšit bezpečnost?
 
Toto opatření v žádném případě ke zlepšení bezpečnostní situace v Evropě nepovede a ani nemůže. Je to pouze chiméra, kterou Bůh-ví proč tak sveřepě prosazují někteří evropští politici. Odzbrojením legálních držitelů zbraní pouze ohrozíte slušné občany, nic víc. Je to vlastně šikana těch, kteří mají zbraň řádně zakoupenou, zdaněnou a mají k jejímu používání platnou licenci. 
 
Dodáte naopak většího pocitu jistoty těm, kteří si zbraň opatří na černo. Pouze ti, kteří si zajistí zbraň nelegálním způsobem, s ní přece mají nekalé úmysly. Loupeže, násilnosti nebo terorismus. A co je pro tyto zločince lepší zprávou než to, že občané se sami bránit nemohou, protože jim to EU zakázala? Copak byl některý z teroristických útoků z poslední doby spáchán legálně drženou zbraní?  EU tak místo intenzivního boje proti nelegálnímu obchodu se zbraněmi přijde s tímto paskvilem. S držiteli legálních zbraní je totiž jednodušší pořízení, než s lidmi z vyloučených komunit sídlícími v no-go zónách Paříže a Bruselu, kteří jsou často držiteli nelegálních zbraní a potenciálními pachateli ohavných teroristických činů.
 
Jako člen Podvýboru pro sport Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice budete bojovat za sportovní aktivity a zdravý životní styl u dětí a mládeže, jak konkrétně byste si zlepšení představoval a jak za zlepšení budete bojovat?
 
Osobně si myslím, že dětí a mládež by se měly vést a inspirovat ke sportu a větší pohybové aktivitě nenásilnou a motivační formou. Už několik let jsem patronem projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů, který se zaměřuje na žáky základních škol. Na projektu spolupracuji s bývalými úspěšnými sportovci a olympijskými medailisty Robertem Změlíkem a Šárkou Kašpárkovou. OVOV si klade za cíl motivovat děti ke sportu a je zaměřen na všestranný tělesný rozvoj, zlepšení tělesné zdatnosti a zdraví dětí a mládeže. Podporuji také projekt Cykloběh proti drogám, který je pro změnu zaměřen spíše na středoškoláky. Projekt by měl nenásilnou formou motivovat mladé lidi k pohybu a informovat je otevřeně o rizicích spojených s užíváním návykových látek.  V Senátu jsme před nedávnem schválili novelu zákona o sportu, která by měla do budoucna zajistit lepší a adresnější rozdělování finančních prostředků i do těch nejnižších žákovských a mládežnických soutěží a také nabídnout lepší finanční motivaci pro trenéry těchto soutěží. 
 
Souhlasíte s Vašim kolegou z Podvýboru pro sport Ivem Valentou, který na schůzi Podvýboru vyjádřil podporu pro vznik samostatného ministerstva sportu s jeho samostatným rozpočtem? Je podle Vás ministerstvo sportu u nás potřeba? 
 
Jsem jednoznačně stejného názoru jako můj senátní kolega Ivo Valenta. Je nutné si uvědomit, že ve vyspělých zemích je sport vnímán jako nedílná a důležitá součást života. Aktivní provozování sportu zvyšuje nejen úroveň tělesné kondice, ale má vliv i na psychiku a na posilování sociálních vztahů a vazeb. Samostatné ministerstvo by bylo rovněž zárukou lepšího financování a spravedlivějšího rozdělování prostředků sportovním svazům a sportovcům. Jak doufám, přineslo by i mnohem lepší finanční podmínky pro mladé sportovce, z nichž se poté rekrutují úspěšní vrcholoví reprezentanti. 
 
Vy osobně jste známý jako fanoušek fotbalu, co říkáte na sestup Baníku z první fotbalové ligy? A jak velký je naopak úspěch postupu Karviné?  
 
Nejen fanoušek, ale i bývalý aktivní fotbalista, který si do dneška rád zahraje za Old boys. Ale zpět k Baníku. Ten v současnosti skutečně neprožívá nejšťastnější období a sestup z první ligy byl pouze vyvrcholením určité smolné série, která už je ale doufám za námi a bude jen lépe. Moc mě mrzí, že Baníček sestoupil, protože tento klub má dlouhou tradici a do nejvyšší ligy jednoznačně patří. 
 
V tomto ohledu mě těší, že má region v první lize zdatného zástupce v podobě Karvinského klubu. Snad se brzy dočkáme také návratu Baníku zpět do první ligy a budeme se moci těšit na regionální derby Baník – Karviná. A kdo ví – do budoucna třeba také na derby Baník – Třinec. Mám ještě v živé paměti účinkování TJ TŽ Třinec v nejvyšší soutěži. Věřím, že to není utopie a fandím Třinci hokejovému i fotbalovému.
 
 
 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nenaleťte, varuje Okamura. Věci, kterými se Fiala nechlubí

8:46 Nenaleťte, varuje Okamura. Věci, kterými se Fiala nechlubí

„Důležité je, aby se v evropských volbách netříštily hlasy k malým stranám, které samy nic v Evropsk…