To, že vyhrálo ANO ve většině krajů, nepovažuji za dobré, varuje veleúspěšný senátní kandidát za TOP 09

09.10.2016 7:55

ROZHOVOR Strana TOP 09 sice v krajských volbách propadla, ale jeden z jejích kandidátů – ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička je jedním ze dvou kandidátů v republice, kteří se přiblížili padesátiprocentní hranici pro vstup do Senátu. Jiří Růžička vyhrál s obrovským náskokem před filozofem Václavem Bělohradským, který je kandidátem ČSSD a Strany zelených. „Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne, protože máme před sebou ještě druhý poločas,“ prohlásil Jiří Růžička v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz krátce po volbách.

To, že vyhrálo ANO ve většině krajů, nepovažuji za dobré, varuje veleúspěšný senátní kandidát za TOP 09
Foto: archiv Jiřího Růžičky
Popisek: Jiří Růžička, senátor za TOP 09 a STAN
reklama

Jak jste spokojen s výsledkem přes čtyřicet procent hlasů, kterého jste dosáhl v prvním kole senátních voleb v Praze 6?

S výsledkem jsem spokojen, kdyby to bylo přes padesát procent, byl bych nadšený, kdyby to bylo méně, než je, byl bych zklamaný.

Váží si vedení TOP 09 toho, že jste byl jejím nejúspěšnějším kandidátem v senátních volbách?

Já doufám, že si toho váží. Postoupili jsme tři kandidáti na senátora, doufám, že to vnímají stejně dobře jako my. Ale uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne, protože máme před sebou ještě druhý poločas.

Myslíte, že díky velkému náskoku máte slušnou šanci získat post senátora?

V poločasu vedeme 3 : 1, diváky máme na své straně, realizační tým je skvělý, budeme se snažit ten náskok udržet až do konce.

Jak hodnotíte výsledek TOP 09 v krajských a senátních volbách?

To, že postoupili do druhého kola senátních voleb i pánové Tomáš Czenin a Jiří Holubář, mne opravdu těší. Pokud se týká krajských voleb, vidím to jako ústup ze slávy a samozřejmě mě to mrzí.

Mělo na výsledek v krajských volbách podle vás vliv, že se TOP 09 rozešla se Starosty a nezávislými?

Nepochybně. To samozřejmě velký vliv má. Ale vliv na výsledek v krajích má i fakt, že lidé trochu směšují celostátní a krajskou politiku. Zemi se plus minus daří dobře, protože i celá Evropa je na tom ekonomicky dobře, je málo nezaměstnaných, a to k tomu také přispívá. Lidé si řeknou, že vláda funguje a přenesou to i do krajské politiky.

Překvapilo vás něco na současných volbách, co jste nepředpokládal?

Poměrně malý počet lidí, kteří k volbám přicházejí. Možná to souvisí s tím, že lidé jsou docela spokojeni a nemají důvod nic měnit, nebo jsou otráveni politikou, a tak k volbám nejdou. Ta nízká volební účast mne opravdu mrzí. Ale s tím, jaké jsou přesně výsledky politických stran v jednotlivých krajích, jsem ještě neměl čas se podrobněji seznámit. To, že vyhrálo hnutí ANO ve většině krajů, nepovažuji za dobré, protože jakákoli centralizace politické, ekonomické a mediální moci je vždycky cesta špatným směrem.

VÝSLEDKY VOLEB DO ZASTUPITELSTEV KRAJŮ

SENÁT - VÝSLEDKY VOLEB

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klausův muž sehnal nemocnicím desítky tisíc roušek. Za své. A teď varuje: Na toto si dejte pozor, jinak skončíme v totalitě

18:05 Klausův muž sehnal nemocnicím desítky tisíc roušek. Za své. A teď varuje: Na toto si dejte pozor, jinak skončíme v totalitě

ROZHOVOR Vidím velké rezervy, rizika a značný rozpor mezi proklamacemi na tiskovkách a realitou, ří…