Tohle jste měli vědět! Profesor – právnický kmet potápí kandidaturu Mirka Topolánka

14.11.2017 8:20 | Zprávy

ROZHOVOR I když Ministerstvo vnitra trvá na stanovisku, že jeden zákonodárce může podepsat kandidaturu více uchazečům o Pražský hrad, odborník na ústavu profesor Václav Pavlíček je stále přesvědčen, že to je nejen v rozporu se zákonem, ale i s logikou. „Přece nebudu někoho navrhovat a současně neřeknu: Já za tebou stojím, a zároveň proti tobě podporuji tvého protikandidáta,“ argumentuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uznávaný právní expert. Pokud by takový názor zvítězil, byla by ohrožena kandidatura dvou uchazečů – expremiéra Mirka Topolánka a bývalého velvyslance Pavla Fischera.

Tohle jste měli vědět! Profesor – právnický kmet potápí kandidaturu Mirka Topolánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oceněný právník Prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc.

V médiích jste dal najevo, že nesouhlasíte s Ministerstvem vnitra, protože podle vašeho právního názoru nemohou senátoři ani poslanci podpořit víc než jednoho prezidentského kandidáta. Proč? 

Zákon v paragrafu 21 odstavce 2 říká, že navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu, kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině. Ministerstvo vnitra k tomu poskytlo první výklad při minulé volbě prezidenta. Tehdy jednoznačně řeklo, že zákonodárce může podpořit jen jednoho kandidáta. Ale teď je výklad Ministerstva vnitra opačný. Měli bychom zajistit nějakou právní jistotu. 

Vy se tedy přikláníte k tomu výkladu, který ministerstvo poskytlo před pěti lety? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…