Tohle může Babiše zničit. Ekonom mluví o sebevraždě v přímém přenosu

16. 5. 2014 17:00

ROZHOVOR Hlavní ekonom ekonomického portálu Roklen24.cz Lukáš Kovanda říká, že fakt, že Babišovo ministerstvo předložilo daňové zákony fakticky zvyšující daně některým živnostníkům, může Andreje Babiše zničit, protože jednak zklame tuto skupinu, která ho volila s tím, že sliboval nezvyšovat daně, ale může si narušit důvěru i dalších skupin. Situace na Ukrajině poškozuje českou ekonomiku a očekávané oživení nemusí přijít.

Tohle může Babiše zničit. Ekonom mluví o sebevraždě v přímém přenosu
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Jak hodnotíte dosavadní působení Sobotkovy vlády v ekonomické oblasti?

Zaprvé je třeba říci, že tato vláda se k moci dostala v době začínajícího, byť stále křehkého hospodářského oživení. Pokud bude oživování pokračovat, vláda se bude moci marketingově pýřit úspěchy v hospodářské oblasti, snížením míry nezaměstnanosti a nastartováním růstu, ačkoli se o ně nijak nezasloužila. Jsou mnohem spíše výsledkem celkové ekonomické situace v Evropě a ve světě, případně – a v mnohem menší míře – výsledkem opatření vlád předchozích. Zadruhé, jako každá vláda také tato mnohem více mluví o tom, na co všechno hodlá vydávat, než o tom, kde na tyto výdaje vezme.

Některé návrhy, jak zvýšit příjmy státní kasy, ovšem už navrhla.

Máte pravdu. Zatím však nemám pocit, že by jejich objem – i po započtení ekonomických důsledků z příslušných opatření pramenících – mohl stav státní kasy zlepšit. Vezměte si třeba aktuální návrh z dílny ministra financí Babiše. Navrhuje, aby OSVČ využívající paušály nemohly odečítat základní slevu na poplatníka, tedy těch necelých 25 tisíc korun. Pravda, u některých OSVČ využívajících paušálu by nárok na slevu nezanikl, ale u té skutečně podstatné části ano. S jistou nadsázkou, ministr Babiš tím páchá sebevraždu v přímém přenosu, to ho může zničit.

Proč myslíte?

Myslím, že hnutí ANO volila i celá řada živnostníků, kteří již byli znechuceni zdiskreditovanou ODS, která navíc v čase hospodářského propadu zvyšovala daně, a zároveň nebyli natolik euroskeptičtí, aby svůj hlas odevzdali Svobodným. Tito lidé nyní budou roztrpčeni, neb v Babišovi – coby podnikateli – vzdáleně spatřovali spřízněnou duši, jednoho z nich, někoho, kdo nebude působit na úkor živnostenstva.

Nyní zjišťují, že se mýlili. Shledávají, že Babiš, jenž před volbami deklaroval hlavně zefektivňování chodu státní správy a zlepšení výběru daní, postupuje mnohem spíše jako ministři financí vlád předešlých – a že i pro něj je jednodušší zpřísnit podmínky malým a středním podnikatelům než iniciovat vskutku zásadní ozdravná opatření a strukturální reformy. U voleb to Babišovi spočítají. I když ještě nejspíše ne u těch nejbližších – růžové brýle člověk zpravidla neodhodí ze dne na den.

To zřejmě opravdu ne. Preference hnutí ANO zatím stále rostou.

Ano. Pochopitelně, že hnutí volili nejen živnostníci, ale i zástupci dalších socioekonomických skupin. Ti se zatím zjevně dotčeni být necítí. Ovšem Babiš už svým nynějším krokem vysílá neblahý signál. Příště se některé z jeho opatření může obrátit zase proti jiné socioekonomické skupině, navzdory tomu, že ta o ničem takovém před volbami neslyšela. Přijde mi rovněž politicky netaktické, že s návrhem opatření zpřísňujícím podmínky pro OSVČ nepočkal alespoň až bude po eurovolbách.

Říkal jste, že česká ekonomika je do značné míry ve vleku hospodářské situace v Evropě a ve světě. Může odtud přijít něco, co třeba zadusí nynější křehké oživení tuzemského hospodářství? Primárně narážím na krizi na Ukrajině.

Ta je vskutku nebezpečná. Jak z geopolitického hlediska, tak samozřejmě z hlediska neblahého dopadu na ekonomiku ČR a mnoha dalších zemí. Je zjevné, že džin tam již vyletěl z láhve a země je na pokraji občanské války. V tuto chvíli je nemožné predikovat škody, které napáchá na české ekonomice. Přejme si, aby byly co nejmenší a aby se týkaly, když už k nim dojde, opravdu jen ekonomiky a ne dalších závažných oblastí našich životů.

Pozorně ovšem sledujme také dění na západ od našich hranic. Německá ekonomika sice aktuálně vykazuje poměrně dobrou kondici, ovšem množí se známky jejího možného útlumu již v příštích měsících. Ten může přivodit jak zmíněná napjatá situace na Ukrajině a související sankce vůči Rusku, s nímž obchoduje víc než šest tisíc německých firem, tak i stále nevyzpytatelnější stav čínské ekonomiky. Německo-čínský obchod je objemnější než obchod Číny s Francií, Británií a Itálií dohromady.

Pokud by tedy čínská ekonomika povážlivě klopýtla, otřese se ekonomicky nejen Německo, ale zprostředkovaně i Česká republika, jíž je Německo, jak známo, hlavním obchodním partnerem. V Číně je přitom mnoho problematických aspektů. Staví se tam města duchů, přetrvává tam přebujelý stínový bankovní sektor, již několik let se spekuluje o obří nemovitostní bublině, o vysokém podílu špatných úvěrů v bankovním systému atd. Toto vše může zprostředkovaně otřást i českou ekonomikou – a dokonce českou vládou.

Jak to myslíte?

Pokud čínská ekonomika opravdu projde citelným útlumem, a s ní následně i německá a česká, nynější ozdravení tuzemské ekonomiky může vzít zasvé. Český volič bude hledat viníka a nespokojí se s tvrzením, že je jím kolaps stínového bankovnictví někde v Číně. Bude chtít něčí hlavu. Nejlépe nějakého českého politika či dokonce celé strany. Pro Babiše pak může být značně lákavé svalit hospodářský propad na Sobotku a sociální demokracii a do voleb, třeba i předčasných, jít s programem zlepšení ekonomické situace. Jakkoli tato bude opět hodně závislá na tom, co Babiš ani žádný jiný český politik nemůže ovlivnit ani za mák.

Nově jste hlavním ekonomem ekonomického portálu Roklen24.cz. Co je to za projekt?

Jde o projekt, jenž má více rovin, které budou vzájemně propojeny. Zatím spatřil světlo světa pouze zárodek budoucího plnohodnotného fundamentálního ekonomického portálu Roklen24.cz, který nemá v České republice obdoby. Z velké části za celým projektem stojí lidé, kteří se předtím dlouhá léta pohybovali na finančních trzích v barvách společnosti Patria. Tu na českém trhu významným způsobem etablovali. Jde o zkušené profesionály, což je pro mě další motivací se na projektu podílet.

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom ekonomického portálu Roklen24.cz, je členem správní rady think tanku Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Od roku 2007 uveřejnil knižně i časopisecky více než stovku rozhovorů s významnými světovými ekonomy, včetně řady laureátů Nobelovy ceny (Paul Samuelson, Ronald Coase, John Nash, Robert Solow, Harry Markowitz a další), a s dalšími globálně známými osobnostmi typu Roberta Kiyosakiho či Bjørna Lomborga. Napsal několik knih o ekonomii.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

20:39 Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

„Kdysi jsme si mysleli, že je to jenom neodbornost, hloupost či nepochopení. Ale spíše jde o naprost…