Tomáš Klvaňa pro PL: Rudá armáda nás v květnu 1945 dobyla. Nešlo o osvobození

20.03.2015 13:07

ROZHOVOR Ti, kteří považují přejezd vojenského konvoje USA za okupaci, nejsou psychicky v pořádku a Rudá armáda v roce 1945 Československo neosvobodila, ale dobyla. ParlamentnímListům.cz to řekl novinář a hostující profesor na New York University Tomáš Klvaňa. Podle něho nemůže ve vztahu k vojenské koloně být řeč o provokaci, protože pokud někdo provokuje, je to Rusko s výhrůžkami rozmístění raket v Kaliningradu a na Krymu.

Tomáš Klvaňa pro PL: Rudá armáda nás v květnu 1945 dobyla. Nešlo o osvobození
Foto: Archiv TK
Popisek: Jeden ze studentských vůdců Tomáš Klvaňa

Z části politického spektra a občanských iniciativ se ozývá radikální kritika amerického vojenského konvoje, který má projet ČR. Zaznívají dokonce slova o okupantech nebo asociace se srpnem 1968. Co byste takovým kritikům této akce vzkázal?

Jde o absurdní srovnání. Ozbrojené síly Spojených států jsou spřátelenou armádou, která garantuje bezpečnost a svobodu také těch, kteří mohou na veřejnosti říkat takové nesmysly. Sovětská vojska, „dočasně” rozmístěná na našem území víc než dvě dekády, reprezentovala a „garantovala” přesný opak — tyranii a úpadek. Přejezdu konvoje pěti set vojáků může okupace říkat jen ten, kdo není úplně psychicky v pořádku.

Oficiální zdůvodnění průjezdu kolony hovoří o podpoře svých spojenců v Evropě ze strany USA a demonstraci síly vůči Rusku a jeho možným vojenským ambicím. Skutečně ale považujete za pravděpodobné, že by Putin napadl Pobaltí, členské země NATO? Co by to Rusku přineslo?

Pravděpodobné to není, vyloučené však také ne. A obrana státu — v tomto případě obrana všech států našeho spojenectví NATO — musí počítat se všemi možnostmi. Kdo by před pěti lety pokládal za reálné, že Putin násilně zabere Krym a vyvolá válku na východní Ukrajině. Musíme být připraveni na všechno.

Novinář Erik Best označil obavy z napadení některé z pobaltských zemí Ruskem za největší zbraň informační války ze strany Západu. Co o tom soudíte? Amerického novináře těžko podezřívat z náklonnosti vůči kremelské propagandě…

Nechci se vyjadřovat ke všemu, co kdo kde napíše. Máme svobodu, publikovat dnes může každý, kdo má internet. I lidé, kteří nemají žádný reálný vhled do situace, žádné podstatné informace a ani analytické schopnosti, mají právo vyjadřovat se k čemukoliv. Jinak vám ale můžu najít celou řadu Američanů s náklonností ke kremelské propagandě. Náklonnost a národnost spolu nesouvisejí. Všichni jsme lidé, že?

Europoslanec Miloslav Ransdorf řekl, že sice jde o demonstraci síly, ale ne vůči Ruské federaci, nýbrž vůči občanům států, kterými bude americký konvoj projíždět. Neobáváte se, že to část populace tak může vnímat, až americké vojáky uvidí na českých silnicích?

Nepochybuji, že komunisté to takto vnímají. Je zajímavé, že ačkoliv Putin není komunista a komunistická strana je formálně v Rusku v opozici, naši komunisté ve všech důležitých uzlových bodech kopírují názory ruské zahraniční politiky. To dokazuje, že komunismus byl víc než ideologií specifického marxismu, především nástrojem ruské imperiální expanze. A naše komunistická strana byla a je jedním z nástrojů této expanze.

Bývalý poradce prezidenta Klause a několika českých premiérů Tomáš Haas nevěří argumentu o demonstraci síly Rusku, protože Rusové prý dobře vědí, jak vybavená a schopná je americká armáda. Nelze říci, že v době, kdy je snaha ukrajinský konflikt vyřešit diplomaticky, jde o zbytečné gesto provokace, které může jednání zhatit? Pochybují dle vás Spojené státy o naší spojenecké loajalitě?

Politika je také hrou gest. Rusové pochopitelně vědí, jak silná aliance NATO je, ale nyní testují naše odhodlání. Spojenecká cvičení jim tedy dávají najevo, že jsme odhodláni bránit se jejich případné agresi. Rusko stále agresi na východní Ukrajině provádí, a to v rozporu s výsledky minského jednání. Rusko je agresorem, ono narušuje vzdušný prostor celé řady našich spojenců svými vojenskými letouny, ono hovoří o rozmístění jaderných raket na Krymu a v Kaliningradu. Kdo to tedy vlastně provokuje? My to nejsme.

Nejsou na místě obavy, že by tato vojenská akce mohla vést k eskalaci nálad ve společnosti ve smyslu prohloubení názorových příkopů a rozdělení na příznivce USA vs. Rusko stejně tak, jako tomu bylo v prezidentské volbě, tedy Zeman vs. Schwarzenberg?

To rozdělení zde je. Nelze se tvářit, že není. Symbolický rozměr přejezdu konvoje má také informační charakter — někteří lidé mají obavy, neorientují se ve složité situaci, podléhají ruské propagandě šířené desítkami webových stránek financovaných Kremlem, ruskou zpravodajskou sítí (za komunismu tu měla ruská rozvědka asi 8 tisíc agentů, není důvod domnívat se, že je tomu dnes jinak). Lidé, kterým záleží na našem demokratickém, svobodném, západním uspořádání, nyní mají možnost na tomto tématu vysvětlit těm znepokojeným a třeba i svedeným, o co vlastně jde.

Když sledujete plánované demonstrace proti konvoji, přikládáte jim nějaký význam? Obáváte se násilných incidentů? Jaká bezpečnostní opatření navrhujete?

Podporuji svobodu těch lidí svobodně vyjádřit vlastní názor. Pokud dojde k násilným incidentům, i to k demokracii patří. K demokracii a svobodě, kterou i ten konvoj zabezpečuje. Kdyby to byl ruský konvoj, žádné demonstrace by se tu konat nesměly, to vám garantuju.

Politolog Stanislav Balík má strach, že přestáváme patřit mentálně na Západ a že „amerikanofilní“ 90. léta byla anomální. Jaké je dle Vás vnímání USA jednotlivými složkami české společnosti? Jak by se případně měla změnit komunikace vůči české veřejnosti?

Ano, tento prozápadní kurz oslabuje. Dochází k jeho oslabení ze strany některých levicových politiků a intelektuálů, především proruského prezidenta Zemana. Dochází k oligarchizaci společnosti, nástupu Babiše, který je ohrožením demokracie. Měli bychom bít na poplach, my všichni, kterým na svobodě a demokracii, na prozápadní orientaci záleží, měli bychom odložit spory a dělítka a spojit se proti společnému nebezpečí, na jehož jednom extrémním konci je proruská pátá kolona, někde ve středu je to prezident Zeman a napravo politik Babiš a oligarchové, vlastnící média.  

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že cílem asociačních dohod s Ukrajinou (a dalšími státy) není členství v Evropské unii a NATO. Je to podle vás správně?

Jde o jakési taktické prohlášení. Kdo ví, jak bude situace vypadat za deset let? Vývoj nelze odhadnout.

A jak bychom ta slova Merkelové měli chápat, když se celou dobu tvrdilo, že asociační dohoda je pro Ukrajinou jakousi zárukou vstupenky do EU? Asociační dohoda byla přece rozbuškou Majdanu a následné války na východě Ukrajiny. Bylo to tedy všechno zbytečné a Ukrajinci bojovali nadarmo za svoji evropskou budoucnost, která nepřijde?

O členství v EU a NATO musí především rozhodnout samotní Ukrajinci. Pokud na ně jednou budou připraveni hospodářsky a politicky, Rusko nesmí mít veto. Byla by to zrada ukrajinské demokratické revoluce.

Nepředpokládám, že patříte k zastáncům účasti prezidenta Miloše Zemana na květnové oslavě konce druhé světové války v Moskvě. Nicméně není to odmítání účasti ze strany evropských státníků jen prázdným gestem? Tyto přehlídky Rusové, kteří přinesli ve válce nejvíce lidských obětí, pořádají pravidelně, vítězství nad nacismem je pro ně citlivá záležitost a nemá jít o nějakou politickou akci…

Každá akce se koná v nějakém kontextu. A současný kontext je takový, že účast politika na této akci je neslušná. Je nepřímou podporou ruské propagandy, protože ruský režim se samozřejmě chopí oslav konce války propagandisticky. Mimochodem — v jednom je současná situace užitečná: říkat obsazení Československa Rudou armádou v květnu 1945 osvobození, vyžaduje zavřít oči nad tím, co se dělo v následujících třech letech: posílení komunistů, podrývání demokracie a nakonec puč nastolující totalitu. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla. Jeden totalitní režim byl v krátké době nahrazen jiným. Osvobození se konalo v západní Evropě, kde naopak západní spojenci z diktatur udělali prosperující demokracie.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…