Topka ještě není na odpis, ale prospělo by jí, kdyby zmizel Kalousek. O pravicové straně hovoří Jan Kasl

17.10.2014 18:29

ROZHOVOR Bývalý pražský primátor Jan Kasl, který se letos neúspěšně pokusil se svým hnutím Demokraté Jana Kasla v hlavním městě o comeback, říká, že bychom přes špatnou personální situaci v TOP 09 a přes uvadajícího knížete neměli stranu TOP 09 ještě odepisovat. Ale TOPce by podle něj možná nejvíc prospělo, kdyby z ní odešel Miroslav Kalousek, protože je pro voliče iritující osobou.

Topka ještě není na odpis, ale prospělo by jí, kdyby zmizel Kalousek. O pravicové straně hovoří Jan Kasl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kasl
reklama

Anketa

Výsledek které strany v komunálních volbách vás nejvíce potěšil? Ať už příjemně, nebo škodolibě

3%
1%
83%
3%
2%
0%
2%
5%
hlasovalo: 8649 lidí

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz však bývalý politik tvrdí, že TOP 09 je seriózní stranou, na rozdíl od hnutí ANO, kde vládne Andrej Babiš a jeho nefér metody.

Co říkáte úspěchu ANO v komunálních volbách v Praze, kdy bez jakéhokoli programu zvítězila, byť velmi těsně, před TOP 09?

Přiznávám, že mě to překvapilo, protože jsem si opravdu myslel, že Pražané používají ve volbách mozek. Podle mne byla TOP 09 favoritem, to se nenaplnilo. ANO s nulovým programem, s jedním heslem na prodej jogurtů a s velmi slabou lídryní, která předváděla ve všech debatách, ať už televizních, nebo dalších v Praze, kde jsem s ní byl, zoufalé výkony. Skutečně nepřesvědčila o ničem. Tady se i v komunálních volbách volil Andrej Babiš, ANO také mělo v Praze obsazených sedmdesát procent reklamních ploch, jejich kampaň musela stát osmdesát milionů korun, ne třináct nebo patnáct, jak vykládali. A tahle masáž prostě zabrala, dvaadvacet z těch třiceti osmi procent voličů, kteří přišli v Praze k volbám, si zvolilo ANO. Já to nechápu, ale je to prostě tak. Myslím, že lídr TOP 09 v Praze Tomáš Hudeček leccos neudělal dobře, třeba ta billboardová válka byla zbytečně vyhrocená. Myslím, že z obou stran.

Myslíte si, že takzvaná antikampaň billboardové lobby proti vedení Prahy a jmenovitě Tomáši Hudečkovi negativně ovlivnila výsledek voleb TOP 09 v metropoli?

Myslím, že mu to mohlo uškodit, bylo to další zmatení voličů. Ale v této věci je potřeba se Hudečka jednoznačně zastat, protože to, co ohledně stavebních předpisů tvrdili zástupci Svazu provozovatelů venkovní reklamy, byly úplné nesmysly. Ale dopadlo to, jak to dopadlo. TOP 09 má zvláštní personální politiku, já jsem jí to vyčítal před čtyřmi lety, myslím, že pražskou organizaci vedl František Laudát špatně a volby „podělal“. Tvrdil, jak to bude mít úžasné, a teď to dopadlo ještě hůř. Pražský lídr strany Hudeček - zřejmě na výzvu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga – nakonec ze strany odešel.

Představitelé TOP 09 uvádějí jako hlavní důvod spory mezi Tomášem Hudečkem a Jiřím Vávrou v pražské organizaci. Ale nejsou příčinou, proč vyzval Karel Schwarzenberg svého chráněnce Hudečka k rezignaci, spíš jeho schůzky s Andrejem Babišem?

Jsem si naprosto jist, že se s Hudečkem Babiš bavil o tom, jestli by nešel do hnutí ANO. Protože jsem s Babišem kdysi o Hudečkovi mluvil, že by ho byla škoda nechat, kdyby ho TOPka zapudila. Zřejmě si to uložil do hlavy. A jak oslovoval kdekoho, když jsem odešel, tehdy zkoušel snad každého, kdo trochu vládne jazykem a má hlavu na ramenou, takže je naprosto jasné, že to zkoušel i na Hudečka. Ale kdyby teď lidi, kteří odešli z TOPky, vymýšleli variantu, že by vytvořili frakci v sestavě s Trojkoalicí, ANO a ČSSD, bylo by to trochu zklamáním. Ale nebudeme spekulovat, nechme se překvapit.

Co říkáte tvrzení Andreje Babiše, že se naopak sám Tomáš Hudeček před několika měsíci ucházel o místo na kandidátce hnutí ANO v době, kdy neměl pevnou pozici uvnitř své strany, protože ho prý „kalouskovci“ chtěli vystrnadit.

To já znám. Pošlete Babišovi esemesku nebo informaci a on ji pošle protistraně. Tohle je Babišův základní nedostatek lidské slušnosti a podnikatelské korektnosti. To on dělá, prý to posílá svým ředitelům navzájem a pak si vybere toho, kdo přežije. To je jeho styl práce – rozeštvávat lidi, nefér metody jsou u něj charakteristické. Zažil jsem to osobně. Moje informace pro něj šla rovnou k paní Kleslové (předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová, bývalá členka Státní bezpečnosti, členka vyjednávacího týmu ANO na magistrátu – pozn. red.), víc k tomu nemusím říkat.

Takže věříte spíš Tomáši Hudečkovi, když říká, že se o místo na kandidátce hnutí ANO sám neucházel?

Myslím, že se o to sám neucházel. Určitě ne. Babiš ho lákal, to považuji za jednoznačné. Ale to, že schůzky Babiše s Hudečkem vyšly na veřejnost, je nepříjemné, samozřejmě je to v TOPce musí hodně dráždit, hlavně Kalouska. Zprvu jsem nechápal, proč TOPka, která vznikla na reformním étosu, se neumí domluvit s ANO, které chce také nějaké změny. Ale když jsem pak poznal fungování uvnitř ANO, tak jsem TOPku a Kalouska trochu omlouval, protože když se někdo chová jako Babiš a navíc je obklopený estébáky, tak se s ním politika nedá dělat.

Ale nebyla chyba, jestli o schůzkách s Babišem Hudeček neinformoval vedení své strany?

On tvrdí, že informoval. Já nevím. Už asi dva roky jsem říkal, že je to ze strany Hudečka taková jízda na tygru, buď to dopadne, nebo nedopadne. Na všem se trochu podepisuje jeho mládí a nevyzrálost. To tam je a není to dobré, spoustě lidí to pochopitelně vadí a je to také důvod, proč TOP 09 dostala tak relativně málo hlasů. Předpokládal jsem, že dostane dvaadvacet procent a ANO přes patnáct, ale nakonec průzkumy výsledek odhadly docela přesně. Jediné, co jim nevyšlo, byla prognóza, že se Svobodní do zastupitelstva hlavního města dostanou. Nedostali, všichni je nadhodnocovali, stejně jako hnutí Pro Prahu Zbyňka Passera, ty jsme i my dokázali porazit. To byla satisfakce, ale velmi slabá.

Neovlivnilo v Praze volby i velké množství uskupení, která kandidovala do zastupitelstva hlavního města? Když se hlasy voličů rozdělí mezi jednatřicet uskupení, málokdo z menších subjektů uspěje.

Myslím, že rozhodla i účast, která nebyla nijak valná. Lidi ukazují, že je komunální politika nezajímá, což podle mne není dobře, protože se jich bytostně dotýká. Ale důvodem je také naštvanost na politickou scénu, protože Praha se nikam neposouvá. Ale nadšení voliči zvolili v roce 2006 Pavla Béma, ačkoli mnozí jsme říkali: „neblázněte, vždyť je to šílenec“. A za chvíli to byl nenáviděný politik. Volič se chová, jak se chová. Nemá smysl ho přeceňovat. Chová se stádně. Ale na druhou stranu na Praze 7 se voliči zachovali skvěle, dali lídrovi Janu Čižinskému a jeho hnutí Praha 7 sobě přes 43 procent hlasů, takže jsou místa, kde jdou lidé k volbám, něčeho dosáhnou a něco se změní. Ke změně došlo i na Jižním Městě, myslel jsem, že vyhraje hnutí ANO a hnutí Pro Prahu bude druhé, ale dopadlo to obráceně, vyhrálo hnutí Pro Prahu a ANO bylo druhé. Tam je takové slušné ANO, které bych označil za světlou výjimku v rámci pražské organizace ANO, ti se nenechají ovládat paní Kleslovou, dělají si svoji slušnou a férovou politiku. Naopak na desítce, kde je paní Kleslová místostarostkou, ANO volby vyhrálo. Sice nijak významně, ale vyhrálo. Doufám, že se povede ji tam vyšachovat, jinak je desítka ztracená na další čtyři roky.

Jak teď vidíte pozici TOP 09, když v komunálních volbách neuspěla? A tam, kde uspěla nejlépe – v Praze, se jí zase rozpadá pražská organizace, kromě Hudečka a Vávry odcházejí další lidé, například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Není to žádná dobrá zpráva, nemám z toho žádnou radost. TOPka přes svoji špatnou personální politiku, přes některé nesmyslné jednání jako držení a podpora Jaromíra Drábka, přes uvadajícího knížete, který je stínem člověka, jakým byl před třemi, čtyřmi lety, by se podle mne ještě neměla odepisovat. Snad pořád nějaká šance je. Možná by bylo nejlepší, kdyby odešel Kalousek, i když je mozkem strany. Jeho osoba tak irituje lidi, že kdyby tam nebyl, fungovalo by to možná lépe. Když jeden z hlavních představitelů strany pomalu totálně odchází a druhý odrazuje, situaci to tak zašpuntovalo, že nikdo místní tam nevyrostl. Rozhodně to nejsou žádní exlidovci nebo exODS, lidi typu jako Laudát – to není žádná perspektiva TOPky. To je fakt špatné. Bohužel se ukázalo, že ani Tomáš Hudeček není tou cestou, Vávra už vůbec ne, to je pragmatická říše zla. A tím, že se ho TOPka zbavila, se očistila. Odešel Zdeněk Tůma, ale to jsou ikonické obličeje lidí, kteří ve straně nic neudělali. On je v zásadě prázdná nádoba, ale populární. Ten také nebyl perspektivou pro stranu. Situace v TOP 09 je škoda, měla by na pravici šanci, protože ODS je na tom špatně. Rozhodně se její zaměření nezměnilo, i když se vyčistila, když odešli ti nejhorší, ale pořád ve straně zůstávají různí pleticháři, jejichž politika se z principu moc nemění. Třeba pan Alexander Bellu v Praze 3 je člověk pana Hurdy. Hurda (Pavel Hurda – pražský politik, který za podivných okolností získal palác Akropole v Praze 3, kde byl zastupitelem – pozn. red.) není vidět, ale vypěstoval si nového zástupce. Nebo jak mohli zvolit Davida Vodrážku na Praze 13, „blba z Horní Dolní“? (Tak ho nepřímo nazval tehdejší předseda ODS Mirek Topolánek – pozn. red.) Je vidět, že to je z nějaké setrvačnosti, ale ODS to nepřidává na žádné důvěryhodnosti.

Pravice zažívá hodně krušné časy. Neuvažujete o tom se i přes letošní neúspěch Demokratů Jana Kasla v Praze někdy příště znovu pokusit o návrat do politiky?

Já jsem celostátní politiku nikdy nechtěl moc zkoušet. To vylučuji. A za čtyři roky, kdy budou příští komunální volby, mi bude už šedesát sedm, to už se nebudu nikam cpát, když voliči chtějí mladé neokoukané Piráty. Nanejvýš mohu pomoci politikům, kteří o to budou stát a kteří budou ochotni naslouchat návodům, jak to mají dělat. Doufám, že budou chtít, protože důvod, proč jsem do voleb šel, byl ten, že pražští politici nebyli ochotni naslouchat.

Neptali se vás někteří lidé, jestli nelitujete toho, že jste nezůstal lídrem hnutí ANO v Praze, protože jste se nedokázal dohodnout s paní Kleslovou? Mohl jste dnes místo nezkušené Adriany Krnáčové vyjednávat koalici v hlavním městě.

Rozhodně nelituji odchodu z ANO. Kdybych měl za zády Kleslovou a další jí dosazené lidi, ať už by se jmenovali Hašek nebo Vomáčka, stejně bych měl omezenou manévrovací schopnost. Ale fakt je, že se mne na to lidé ptají.

Myslím, že i kdybyste lídrem zůstal, dlouho byste to s ANO kvůli podivným manýrům nevydržel…

Tam je to principiálně zabudováno ve fungování  hnutí ANO, to není problém jenom estébačky Kleslové nebo estébáků kolem Babiše. To je v systému fungování. A teď jsou dvě možnost: buď těch šestnáct set kandidátů Babišovi hnutí seberou a začnou to budovat sami zespoda, nebo on si ho nenechá vzít. A pak to půjde do kytek.

Zatím je ANO typická vůdcovská strana, jak říká Miroslav Kalousek. Ovšem podle bývalého ministra za ODS Vlastimila Tlustého je TOP 09 podobnou podnikatelskou stranou. Myslíte si to taky?

To byste se dotkla TOPky. Ta strana funguje, tam jsou seriózní struktury, to je klasická strana, kdežto ANO není. Záleží na tom, jak se politická situace v Praze bude vyvíjet. Spíš nás čekají léta chaosu, než léta vývoje, co by Praha potřebovala. To je škoda. Ale nemůžeme to vyčítat vůbec nikomu jinému než sami sobě. Máme, co jsme volili. A kdo nevolil, ať si nestěžuje vůbec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

16:43 Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády

ROZHOVOR „Ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravd…