Třetí muž TOPky: Robin Hood už nejsem. Kalouska i knížete si vážím

25. 10. 2011 22:09

ROZHOVOR Pavol Lukša, poslanec Parlamentu České republiky za TOP 09, místopředseda partaje, předseda krajské organizace za tuto stranu v Moravskoslezském kraji a starosta v Čeladné sází na to, že "topka" je hlavní nositelkou reforem uskutečňovaných současnou koaliční vládou. Zda bude v krajských volbách kandidovat zatím ještě neví.

Třetí muž TOPky: Robin Hood už nejsem. Kalouska i knížete si vážím
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša
reklama
Půjdete v krajských volbách do volebního boje za TOP 09? Myslíte, že máte šanci uspět?

Rozhodnutí o tom, zda budu kandidovat v krajských volbách zatím nepadlo a odpověď na tuto otázku je zatím otevřená. V současné době probíhá předběžný výběr kandidátů v jednotlivých regionálních organizacích strany. Chceme se na krajské volby zodpovědně a kvalitně připravit a nic neuspěchat ani neponechat náhodě - to je hlavní motto celé naší přípravy v Moravskoslezském kraji. Věřím, že šanci uspět určitě máme.

Jediný kandidát, téměř sto procent hlasů. U nás není totalita, směje se TOPka

Jak vypadá vaše členská základna v regionu, jak se za poslední období vyvíjí?

Naším hlavním úkolem je upevnit pozici TOP 09 v jednotlivých regionech, které odpovídají území bývalých okresů kraje a zakládat místní organizace v místech, kde je záruka, že získáme kvalitní členy. Naše strategie preferuje jednoznačně kvalitu členské základny před kvantitou a myslím, že se nám daří ji postupně naplňovat.

Jak bude vypadat vaše volební strategie? Vyrazí do boje opět Robin Hood z Čeladné?

Na tuto otázku vám z pochopitelných důvodů zatím přesně neodpovím. Ale určitě budeme prezentovat TOP 09 jako stranu, která je hlavní nositelkou reforem uskutečňovaných současnou koaliční vládou včetně návrhu rozpočtového určení daní /RUD/, který může výrazně zlepšit daňové příjmy okolo 1000 obcí a měst v kraji. Robin Hood patří k určité etapě mého života, kterou jsem před lety uzavřel spolu se svým členstvím v KDU - ČSL.

Šéfem TOPky se stal Schwarzenberg. Dvojkou zůstal Kalousek

Původně jste do krajského zastupitelstva v MSK za tuto stranu kandidoval, jak v současné době s KDU-ČSL komunikujete?

S KDU - ČSL komunikuji stejně, jako s kteroukoliv jinou demokratickou stranou na naší politické scéně.

Myslíte, že v nadcházejících krajských volbách mají lidovci šanci uspět?

Šanci této strany v nadcházejících krajských volbách nechci hodnotit, ale rozhodně bych její potenciál nepodceňoval.

Co je podle vás největším problémem našeho regionu? A máte jasno v tom, jak ho řešit?

K největším problémům Moravskoslezského kraje patří především nezaměstnanost, kvalita životního prostředí, a dobudování dopravní infrastruktury. Řešení těchto problémů není jednoduché, ale TOP 09 má program, kterým může přispět ke zlepšení situace v těchto problematických oblastech.

Co považujete za největší úspěch TOP 09 v Moravskoslezském kraji?

Je to rozhodně zisk 10 procent hlasů ve sněmovních volbách v roce 2010 a účast více než 200 starostů na manifestaci na podporu návrhu rozpočtového určení daní z dílny TOP 09, která se uskutečnila letos počátkem září před Novou radnicí v Ostravě.

Související:

Jak hodnotíte představitele své strany na vládní úrovni - ministra Miroslava Kalouska a ministra Karla Schwarzenberga? Kterého z nich berete jako větší autoritu a proč?

Ministr financí M. Kalousek je odborníkem na svém místě, dokladem čehož je nedávné ocenění jeho práce jako nejlepšího ministra financí z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik. Ministr zahraničních věcí K. Schwarzenberg je na mezinárodní scéně váženým a uznávaným politikem s mimořádným renomé, kterého nám mohou ostatní země jenom závidět. V TOP 09 je díky svým morálním a občanským kvalitám všeobecně uznávanou autoritou.

Co říkáte koaličním šarvátkám na vládní úrovni?

Větší či menší šarvátky jsou asi víceméně standardní součástí jakéhokoliv koaličního vládnutí. Vážný problém nastává, když občané nabývají oprávněného dojmu, že politici, místo aby řešili aktuální problémy, které se týkají jejich každodenního života, se zabývají nesmyslnými půtkami. Veřejnost tím buď unavují nebo jí dokonce dávají najevo, že její názor je jim vlastně lhostejný. K této situaci zatím v naší koalici nedošlo a doufám, že ani nedojde.

Kníže se prý spojí s ČSSD. Chce na Hrad, nechá i padnout vládu

Co považujete za největší chybu svých stranických kolegů ve vládě a co naopak za největší klad?

Nezlobte se, ale o jejich chybách si raději popovídám přímo s nimi. Pokud jde o největší klad, tak je to podle mého názoru každopádně systematické úsilí a příprava klíčových reforem nezbytných pro naši zemi.

Máte tři děti. Myslíte si, že současná sociální politika státu je vstřícná k rodinám s dětmi?

Současná politika je nebo bude taková, jakou si můžeme dovolit. A jsem přesvědčen o tom, že i v těchto podmínkách se snaží být k rodinám s dětmi vstřícná a nabízí zodpovědným občanům motivaci pro založení rodiny. Například daňová podpora je jedna z největších ve vyspělém světě. Musíme si také uvědomit, že podporu rodin s dětmi nelze řešit na dluh, to bychom své problémy přenášely právě na naše děti a vnuky.

Co byste preferoval vy pro rodiny s dětmi?

Aby si rodiče uvědomovali, že to nejcennější, co mohou pro své děti a jejich výchovu udělat, je věnovat jim čas v době, kdy to děti skutečně potřebují. Tím položí základ správných sociálních vztahů v rodině, které se jim mohou „vrátit" péčí a pomocí jejich dětí v období stáří či nemoci.

Více čtěte:

Foto: TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Anna Vidiševská
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

16:55 Jiří Ovčáček udeřil přes PL na kritiky prezidenta i na neziskovky. Je zde hrozba

ROZHOVOR Kdy prezident promluví k veřejnosti? A jak by se postavil ke kontroverzní Istanbulské úmluv…