Tři tisíce měsíčně za nemocnici neuvrhnou do chudoby nikoho, vzkazuje Petr Gazdík. Od Zemana čeká stejnou nefér kampaň jako minule

18.02.2017 15:36

ROZHOVOR „Prezident zcela jistě půjde do další kandidatury, jeho okolí by mu ani nic jiného nedovolilo,“ říká šéf STAN Petr Gazdík k případné účasti současné hlavy státu v prezidentské volbě. S Milošem Zemanem souhlasí v názorech na poplatek za hospitalizaci a v rozhovoru pro Parlamentní listy ocenil jeho profesionalitu politického řemesla. Volbu prezidenta považuje za velmi důležitou pro budoucnost naší země. „Z mého pohledu by byl dobrým prezidentem Jiří Drahoš. Je to vysoce vzdělaný člověk, skvěle řídil Akademii věd a je to moudrý člověk. Ale kandidátů jeho kalibru se najde víc,“ uvedl Gazdík.

Tři tisíce měsíčně za nemocnici neuvrhnou do chudoby nikoho, vzkazuje Petr Gazdík. Od Zemana čeká stejnou nefér kampaň jako minule
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Velkou diskuzi vyvolala úvaha prezidenta Miloše Zemana o obnovení plateb za pobyt v nemocnici. Prezident při návštěvě Královéhradeckého kraje totiž uvedl: „Stovka denně za hospitalizační poplatek nikoho nezabije.“ Řekl to v souvislosti s tím, že by měly být lépe placeny zdravotní sestry a pečovatelky. Co si o tom myslíte?

Pan prezident má rozhodně pravdu. My to prosazujeme dlouhodobě a byli jsme proti rušení poplatku. Je běžný všude ve světě. Člověk, i když je doma, tak za energie, bydlení, ložní prádlo, jídlo stovku rozhodně utratí. Dnes se od sester z léčeben dlouhodobě nemocných navíc dozvídám, že je snaha některé staré lidi dávat do těchto zařízení, protože jim jde stále důchod a pak mohou mladým více přispět. To je neetické.   

A argument, například, že právě dlouhodobou péči v nemocnicích využívají lidé, kteří jsou vážně nemocní, čili se dá předpokládat, že nejsou na tom finančně zrovna nejlíp?

To není úplně pravda. Průměrný důchod je u nás 11 tisíc a pokud má člověk zaplatit tři tisíce měsíčně, tak to nikoho do chudoby neuvrhne. Koho to uvrhne do chudoby do budoucna je naše zdravotnictví, bohužel, protože pak nebude na skutečně závažné operace a rozvoj zdravotnictví.

Samozřejmě otázek v této souvislosti se nabízí spousta, ale vraťme se k osobnosti prezidenta republiky. Je rozhodnutí Miloše Zemana, a pak i výsledek volby, důležitý mezník, který určí další fungování této země, nebo vzhledem k významu funkce fakticky až tak o moc nejde?

Pan prezident zcela jistě půjde do další kandidatury, jeho okolí by mu ani nic jiného nedovolilo.

Jak to myslíte, že „nedovolilo“?

Tak, jak to říkám.

Že na něj má okolí tak velký vliv?

Tak, jak jsem řekl. Tečka.

V čem Miloš Zeman jako prezident české společnosti v poslední době prospívá a v čem jí škodí?

Prospívá tím, že komunikuje s občany, jezdí po republice. Škodí dlouhodobě tím, že společnost nestmeluje a ani se o to nesnaží.

Prezident „hraje“ často témata: Radost nad vítězstvím Trumpa, vytěžování tématu migrace, šťouchance Merkelové a politikům EU… Jak je úspěšný v tom, jak s nimi zachází?

Miloš Zeman je určitě jeden z nejprofesionálnějších, co se týče mistrů politického řemesla. Umí některá témata vytahovat a zacházet s nimi. Je to jeho dlouhodobá profesionalita. Ví, koho chce oslovit a jak ho má oslovit.

V jeho popularitě u veřejnosti jsou výkyvy. Samozřejmě je to těžké předvídat, ale udrží si důvěru?

Češi tradičně měli prezidentský úřad v hluboké úctě, ať je prezidentem kdokoli. Samozřejmě u přímé volby bude záležet také na kvalitě protikandidátů. Pokud má mít smysl, národ si musí mít z koho vybrat. 

Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich se má Zeman obávat? Tedy, pokud je to správná otázka, je skutečně takový favorit?

Nevím, koho se má obávat Miloš Zeman, ale spíš se domnívám, že obávat by se měla tato země, pokud nevybere dobrého prezidenta.

Kdo by byl podle vás dobrým prezidentem?

Už jsem se k tomu vyjadřoval. Z mého pohledu by byl dobrým prezidentem Jiří Drahoš. Je to vysoce vzdělaný člověk, skvěle řídil Akademii věd a je to moudrý člověk. Ale těch kandidátů jeho kalibru se najde víc. 

Debatuje se o vztazích prezidenta Miloše Zemana s Ruskem, Čínou a teď navíc i s prezidentem USA. Může návštěvu USA obrátit ve svůj triumf? Jakou tohle bude hrát roli?

Návštěva Bílého domu nebude znamenat zásadní obrat v preferencích popularity prezidenta Miloše Zemana.

Zeman, Babiš a ČSSD, politický trojúhelník. Potřebuje Babiš Zemana tak, aby ho podpořil a nestavil svého kandidáta? Může si ČSSD dovolit nepostavit Zemana jako svého kandidáta?

To je věcí a odpovědností ať ANO, nebo ČSSD. Evidentní je, že mezi Hradem a ANO kšeft bude, nebo nebude. Jestli se to stane, bude to kšeft, nikoli altruismus. Co se týká ČSSD, nedomnívám se, že musí podpořit Miloše Zemana, domnívám se, že v ČSSD je i část, která si dovede představit jiného kandidáta. Ale stále se pohybujeme v rovině spekulací. 

Dají se některé vlivy, které do rozhodování zasáhnou, předpokládat?

Ty, které byly použity v minulé prezidentské kampani a také výrazný vliv médií. Určitě se dá předpokládat, že kampaň nebude procházkou růžovým sadem, budou použity nefér tahy jako v minulé kampani Miloše Zemana. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …