Trump a Augiášův chlév. Zkušený Milan Syruček shrnuje, jak Obama zdevastoval vztahy mezi velmocemi

19.11.2016 16:14 | Zprávy

ROZHOVOR Hrozí Kyjevu třetí „majdan“ nespokojených? V rozhovoru s novinářským nestorem, bývalým zpravodajem Mladé fronty a znalcem Ruska a Ukrajiny Milanem Syručkem se rovněž dozvíme obsáhlé informace o cizincích ve špičkových funkcích v Kyjevě i o důvodu odchodu oděského gubernátora, bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho. A pak samozřejmě téma Donald Trump. Chce to nový svěží vítr, vždyť velmoci spolu neměly rozsáhlý dialog už šest let!

Trump a Augiášův chlév. Zkušený Milan Syruček shrnuje, jak Obama zdevastoval vztahy mezi velmocemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autor knihy Milan Syruček

Změní se podle vás nástupem Donala Trumpa do úřadu amerického prezidenta vztah Spojených států a Ruska? Dojde k oživení vztahů a rozplyne se přízrak studené války?

Nevím o tom, že by Trump vlastnil kouzelnou hůlku, s níž by rozplynul přízrak studené války. Ale vím, že vztahy USA a SSSR, resp. Ruské federace, se zlepšily vždy, když byl ve Washingtonu u moci silný republikán-konzervativec a v Moskvě silný vládce Kremlu. Nikoliv proto, že by se póly přitahovaly, ale proto, že jejich vzájemná politika se stala více vypočitatelnou. Zmizelo vzájemné ujišťování o možném přátelství, protože velmoci nikdy nemohou mít přátelské vztahy. Ale silní vládci se spíše mohou scházet a jednat, alespoň o určitých pravidlech vzájemného soužití a soupeření, než je-li jeden z nich slabý nebo nevypočitatelný – tj. naznačuje či dokonce slibuje něco, co nehodlá plnit. A mezi hlavami obou mocností nedošlo k vážnému dialogu už plných šest let! To nebylo ani za období studené války, ale může se dělat politika bez dialogu?

Vzájemná izolace jen narušuje vzájemnou důvěru a její snížení může vést k nepředvídatelným krokům. Proto jsem zásadní odpůrce ruské izolace: nikoliv pro náklonnost k ruské politice, ale hlavně proto, že pak nevíme, co vlastně zamýšlí. Jedno vím jistě: Trump by nikdy nepodřídil zájem Ameriky mezinárodním zájmům, ale právě naopak. Nevím, zda Trump zažene přízrak studené války, může však zahnat nejistotu, zda a jak se může vrátit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

17:26 Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

Publicista a spisovatel Jozef Banáš se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz pustil do ostré kritiky z…