Trumpova cla a české patolízalství. Švihlíková o světě, do kterého se možná zítra probudíme

05.11.2024 20:01 | Rozhovor

Z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu plyne, že ze zemí EU by zavedení cel, o nichž v případě svého zvolení americkým prezidentem hovoří Donald Trump, nejvíce poškodilo Českou republiku kvůli silné závislosti na obchodu s Čínou, byť třeba i nepřímé, „přes Německo“. Jednou z možných obran je posílení lokální ekonomiky a její odolnosti. „A druhou z cest je nezavírat si obchodní příležitosti přihlouplou zahraniční politikou. Místo hodnotového patolízalství, s nímž jsme k smíchu, zkusit obnovit vazby v afrických a latinskoamerických zemích,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ilona Švihlíková.

Trumpova cla a české patolízalství. Švihlíková o světě, do kterého se možná zítra probudíme
Foto: Inovace republiky
Popisek: Ekonomka Ivana Švihlíková

Pokud Donald Trump ve volbách zvítězí, zavede v souladu se svými předvolebními prohlášeními roku 2025 desetiprocentní univerzální clo na dovoz z EU a šedesátiprocentní clo na dovoz z Číny, nebo to až tak horké nebude?

Je potřeba odlišovat předvolební rétoriku a následné kroky. Je pravda, že Trump je svou podstatou neomerkantilista a ukázal již ve svém prvním období, že mu nevadí využívat cla a další restriktivní nástroje obchodu. Stejně tak víme, že nemá rád Světovou obchodní organizaci a chce z pozice síly vyjednávat jeden na jednoho.

Jeho motivací je obnovit průmyslovou páteř USA. K tomu ovšem sama cla o sobě nestačí – s velkou pravděpodobností dopadnou na americké spotřebitele a oni ponesou jejich tíži ve vyšších cenách a nižší dostupnosti některého zboží. Spoustu statků, které dovážejí, navíc ani USA nemusejí vyrábět. Logičtější je domácí průmyslová politika, cla sama o sobě strukturu ekonomiky těžko změní.

S čím by tedy měla Evropa, potažmo Česko počítat?

Je možné očekávat, že bude dál zesíleno obchodní i technologické napětí mezi USA a Čínou. Jenže za demokratů jela do Čína Janet Yellenová vykládat jim, že mají moc velké výrobní kapacity. Boj proti Číně je něco, co spojuje jak republikány, tak demokraty.

Co se týče vztahu k EU, té by odpojení od USA a větší samostatnost při tvorbě politik jedině prospěla.

Z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu plyne, že ze zemí Evropské unie mají Trumpova cla nejvíce poškodit Českou republiku a Irsko. Česko kvůli své silné závislosti na obchodu s Čínou, byť třeba i nepřímé, „přes Německo“. Irsko zase kvůli silným ekonomickým vazbám na USA. Bude Česko opravdu tou nejzranitelnější zemí v rámci EU?

Nelze to vyloučit, protože Česká republika je v pozici závislé ekonomiky a naši subdodavatelé a závislé dceřiné firmy nedohlédnou, kde skutečně končí jejich export. To je jádro pudla. Náš export je právě kvůli zahraničnímu vlastnictví enormně koncentrován jak z hlediska exportních statků (automobily a součástky do nich), tak z hlediska zemí (první zemí vývozu je blízké okolí, tj. sousední země). To samo o sobě vytváří velkou zranitelnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Máme na to být opět svobodným, svrchovaným sebevědomým národem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 05.11.2024 20:57:46
Skutečnost, že se z prezidentských voleb v USA můžeme u nás podělat svědčí jen a jen o naší dnešní malosti, submisivnosti, poddanství, vazalství, servilnosti, lokajství, ...... . Netrpělivě s napětím a obavami čekáme, kdo nám asi bude (co by imperátor a kolonizátor) další 4 roky poroučet, z koho budeme mít naděláno v kalhotách. Je to neskutečná dekadence českého národa s bohatou tisíciletou historií a státností. Mně jsou volby v USA celkem ukradené. Je úplně jedno, zda to bude Petr nebo Pavel. Mně zajímají naše volby, aby byly férové, regulérní, dle zákona a naplňovaly pravé principy voleb demokratických a demokracie samotné (ne, jak jsou dnes evidentně manipulované, aby si imperátor a jeho výkonní protektoři v Evropě u nás mohli dosazovat své loutky a pohůnky). Imperialismus, jako nejvyšší a také poslední stádium kapitalismu skutečně nemá budoucnost, zvoní mu hrana, a tak je úplně jedno, kdo imperialistické USA k jejich konci dovede. Kdo to byl, kdo v dávnověku prorokoval, že "žlutá horda nás utluče čepicemi?" S imperialistickým kapitalismem USA a jejich západní Internacionály - kolektivního západu to už dlouho trvat nebude. Jsme na rozhraní východu a západu, a až přijde čas, necháme se tonoucím imperialistickým západem stáhnout pod vodu?

|  15 |  0

Další články z rubriky

Srabi a zbabělci v ODS. Po „ocenění“ Pekarové se utrhl Holec a promluvil

11:36 Srabi a zbabělci v ODS. Po „ocenění“ Pekarové se utrhl Holec a promluvil

Masa členů ODS ozývající se proti Fialovi? Ne, sdělil ParlamentnímListům.cz komentátor Petr Holec. „…