Tvrdá slova o mafiánech odírajících lidi. Kandidát lidovců do Senátu se neudržel

09.01.2014 18:00

ROZHOVOR Jsme zvyklí dělat pořádek, hlásá na billboardech kandidát do Senátu Patrik Kunčar (KDU – ČSL) společně se svým lidoveckým kolegou Jiřím Čunkem. Důvody, proč vypadá část jeho předvolební kampaně pro doplňovací volby na Zlínsku právě takto, vysvětlil starosta Uherského Brodu Kunčar v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Tvrdá slova o mafiánech odírajících lidi. Kandidát lidovců do Senátu se neudržel
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL)

Na jednom serveru padla věta, že „jdete ve šlépějích“ senátora Jiřího Čunka. Zřejmě zaujaly Vaše billboardy, na kterých jste vyfocený právě s ním. Je ta formulace vystihující nebo spíš ve Vaší kampani vystupuje Čunek jako známý člen KDU – ČSL, který Vás podporuje?

Vnímám to pouze jako podporu stranického kolegy, tak, jak je zcela běžné, a tak, jak to udělal teď například Bohuslav Sobotka, který přijel osobně podpořit Milenu Kovaříkovou. To, že jsme si dali heslo, které je obdobou toho, které používal Jiří Čunek, rezonuje trochu s tím, že také nemám strach dělat nepopulární opatření a pořádek, což se promítlo samozřejmě také do mé práce ve městě Uherský Brod, kde došlo k mnoha změnám a k odstranění mnoha nešvarů.

Heslo zní „Jsme zvyklí dělat pořádek“. Je to tak?

Ano, já si totiž uvědomuji, že pokud bych byl zvolený, tak sám neudělám nic a je potřeba mít kolem sebe tým, mnohdy i zkušenějších lidí, což bezesporu Jiří Čunek je. Už delší dobu je senátorem a máme i další senátory za naši stranu. Pokud budeme něco prosazovat, tak chci řešit práci týmově, proto je i v heslu kampaně množné číslo.

Často je slyšet, že chcete bojovat proti byznysu s ubytovnami. Jak?

Dochází k masivnímu zneužívání a parazitování na lidech v nouzi. Nejsou stanoveny jednoznačné standardy, aby na ubytovaného spadaly určité minimální metry čtvereční ubytovací plochy. Do jedné místnosti je často nacpána spousta lidí, a pak z toho plynou jen obrovské zisky mafiánům, kteří na těchto lidech parazitují. Lidé v nouzi často nemají kam jít a jsou rádi, že je někdo vůbec na ubytovnu vezme, přitom mají často ale naprosto neadekvátní podmínky k životu. S tím je potřeba zatočit. Dát ubytovnám jasná pravidla, jasné standardy, stanovit poplatky za bydlení ve výši, která je v místě obvyklá, aby nedocházelo k předražování. Dochází k okrádání státu a také parazitování na lidech, kteří potřebují pomoct a ne, aby je ještě někdo odíral o jejich poslední práva.

Věříte tomu, že budete senátorem?

Určitě ano. Kdybych věděl, že budu druhý, tak nebudu kandidovat.

Dostal jste v regionu podporu Strany zelených, jak k tomu došlo?

Začali jsme o tom diskutovat, a protože jsme s krajským předsedou zelených měli poměrně blízké názory, tak mě pozval na krajskou konferenci této strany. Tam jsem asi hodinu debatoval s přítomnými o nejrůznějších tématech a zjišťovali jsme, nakolik se vůbec shodujeme v názorech. Na většině věcí jsme se shodli. Následně jsem se pak dozvěděl, že hlasovali o tom, kterému z kandidátů vysloví důvěru, a byl jsem to právě já. Samozřejmě mě to velmi těší. Strana zelených nepostavila vlastního kandidáta a podpořila mě.

Pojďme ještě připomenout, co od vás mohou občané očekávat, pokud uspějete?

Kromě toho, že budu pokračovat ve své práci starosty, tak se plnou silou vrhnu do senátorské práce, tak, jak slibuji ve své kampani. Chci pomoct v adekvátním zviditelnění regionu, férovému rozdělování peněz, aby nezůstávaly jenom v Praze a vybraných regionech, ale aby skutečně doputovaly k těm nejpotřebnějším. Chci, aby se dostalo adekvátní podpory drobným podnikatelům, kteří dávají lidem práci a jsou pro nás a ekonomiku státu velmi důležití. Další mé téma je spravedlivá výplata sociálních dávek.

Pokud vyhrajete volby, chcete tedy zůstat na pozici starosty. Nebo jde jen o dočasné stanovisko, než zjistíte, jak moc času zabere práce senátora?

Spousta lidí mi vyčítala, že chci utéct od rozdělané práce, a říkali, že mě raději nepůjdou volit proto, abych zůstal tady. Vysvětloval jsem jim, že má kandidatura souvisí s tím, že jako starosta vidím, jak máme často svázané ruce, a chci řadu věcí změnit v místech, kde vznikají. Za určitého přeskupení práce a přerozdělení kompetencí chci svůj mandát starosty dokončit. Jde o necelý rok do komunálních voleb a následně se uvidí. Na podzim zvážím další postup. Chtěl bych se naplno věnovat práci senátora, ale po omezenou dobu si myslím, že je zvládnutelné i za cenu enormního pracovního nasazení vykonávat funkci starosty i senátora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

18:42 Veterán balkánských misí zcela otevřeně o armádních čachrech: Šméčka s Migy. Zachrchlala se, zavařila a konec

ROZHOVOR Kdo hlídá náš vzdušný prostor, když české gripeny chrání Island nebo severní Evropu či Poba…