Uděláme vše, abychom vyhověli novým předpisům pro kuřáky. Manažer tabákového koncernu prozradil, jak chce reagovat

30.05.2017 16:44

ROZHOVOR. Česká republika je pro tabákový byznys stabilním trhem. Investory do zemí přitahují stabilita a předvídatelnost. A v těchto ohledech bylo Česko z pohledu nadnárodního výrobce cigaret British American Tobacco (BAT) standardním středoevropským trhem. Nepodepsalo se na tom ani nedávné hašteření politických subjektů na nejvyšší úrovni. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl hlavní manažer BAT pro region střední Evropy Richard Widmann.

Uděláme vše, abychom vyhověli novým předpisům pro kuřáky. Manažer tabákového koncernu prozradil, jak chce reagovat
Foto: maz
Popisek: V rámci kampaně Město není popelník tak budou dobrovolníci BAT rozdávat kuřákům ve městě mobilní popelníčky

Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, která zavádí politiku nekouření ve vnitřních prostorách barů a restaurací. Poč to podle vás trvalo tak dlouho?

Jakákoliv právní regulace, a obzvláště se to týká kouření, vyplývá ze společnosti a potřebuje podporu nejen politiků, ale i společnosti. Česká republika se nyní rozhodla k tomuto kroku a my se budeme snažit udělat vše, abychom tomuto zákonu vyhověli.

Jaká jsou specifika českého podnikatelského prostředí z vaší perspektivy?

Česko je velmi stabilním trhem a v minulosti bylo také. Stejně jako spousta dalších zemí jako Polsko, Chorvatsko, Maďarsko i Česko svým vstupem do EU začalo zavádět do praxe evropské regulace a ty ohledně kouření představují jen prvek toho všeho. Země budou v zavádění evropských regulací a směrnic pokračovat.

Dopadají nějak na váš byznys politické tenze mezi Východem a Západem, tedy řekněme, mezi státy Evropské unie, USA a Ruskou federací?

To je spekulace. Máme mezinárodní společnosti v Rusku stejně jako na Západě. Globálně lze říci, že podnikání se daří, pokud politici dokážou zajistit stabilní zázemí uvnitř jednotlivých států, ale samozřejmě i ve vztazích mezi nimi zároveň.

Česko prodělalo nedávno svého druhu politickou krizi. Jaký signál to vysílá směrem k zahraničním společnostem či investorům, kteří v zemi mají své podnikatelské zájmy?

Zřejmě máte na mysli diskusi, která proběhla mezi jednotlivými politickými subjekty. V tento moment, a řekněme ani v krátkodobém horizontu, zatím nevidím žádné negativní dopady na podnikatelské prostředí. V dlouhodobém horizontu ale musím říct, že dvě věci, které podnikatelé a investoři hledají, jsou stabilita a předvídatelnost. To jsou věci, které do zemí lákají investory. V tomto ohledu byla v minulých letech Česká republika standardním trhem regionu střední a východní Evropy.

Co si myslíte o budoucnosti kouření? Velké společnosti jako například Phillip Morris již dnes vyvíjejí nové technologie, které by kuřákům umožnily dostávat do těla nikotin bez ostatních škodlivin, a v tomto smyslu tedy kouřit, řečeno eufemisticky, „zdravěji“.

To máte pravdu. Celý tabákový průmysl se nyní zabývá vývojem nových produktů. Hlavní vlajkovou lodí toho všeho jsou nyní tzv. elektronické cigarety (vaping products). BAT je největším producentem těchto zařízení v Evropě. Nabízíme tyto produkty v Německu, ve Francii, v Británii a časem se dostanou i do Česka. Co se týče Phillip Morris, oni spouštějí technologii tzv. ohřívání tabáku a velmi tuto myšlenku podporují. BAT v této oblasti má také nějaké investice. Celkově jsme do oblasti vývoje nových technologií investovali více než miliardu liber. Další příležitosti nám ukáže budoucí vývoj.

Co říkáte na myšlenku, která byla v České republice určitými lidmi veřejného života prosazována, tedy spojování práva si v hospodě či baru zapálit s konceptem osobní svobody jednotlivce? Často zazníval například argument, že nekuřák si přece může svobodně zvolit podnik, kde se nekouří, a podobně. Zaregistroval jste diskusi v tomto duchu i v jiných zemích?

Nejprve bych chtěl zmínit, že schválení zákona podpořily vláda a parlament. My bychom preferovali pragmatičtější řešení, jako je například oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor. Tak je to například v Německu. Co se týče té diskuse, kterou jste naznačil, ta se vede v každé zemi odlišně. My jsme se do ní snažili přispět, ale ve výsledku rozhodli vláda a zákonodárci ve prospěch zákazu kouření ve všech vnitřních prostorách barů a restauračních zařízení, což my musíme respektovat.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: maz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

7:25 Petr Hampl: Fiala jako Emanuel Moravec. Bartoš bez harmoniky. Takto to dopadne

Jaký je rozdíl mezi Petrem Fialou a Piráty? Dnes téměř žádný, neboť i Piráti začali nosit sako. Před…