Ukradené SMSky. Řev. Chování Michálka. Co nikdy neodpustím. Pád Pirátů a spol. v Praze: Svědkyně o jejich praktikách

16.01.2020 11:10

V úterý večer bylo na pražském Žofíně pořádně horko. Jednání zastupitelstva Prahy 1, kde byl v minulých dnech odvolán starosta Pavel Čižinský, přerostlo v překřikování, a dokonce i strkanice; v tom jednu z hlavních rolí hrál předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který přišel podpořit Čižinského a další odvolané radní, mezi kterými byli i Piráti. Zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová se pro Čižinského stala jedním z hlavních terčů útoku. ParlamentníListy.cz ji požádaly o svědectví, co všechno se kolem „horkého“ zastupitelstva dělo.

Ukradené SMSky. Řev. Chování Michálka. Co nikdy neodpustím. Pád Pirátů a spol. v Praze: Svědkyně o jejich praktikách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané na popud zastupitelů opozice. Na programu bylo odvolání starosty Pavla Čižinského a dalších členů rady a volba nového vedení radnice
reklama

Připomeňte, prosím, na úvod, jaké byly hlavní výtky vůči bývalému vedení Prahy 1 pod vedením Pavla Čižinského.

Zastupitelé klubu ODS na Praze 1 dali v listopadu roku 2018 Radě složené ze zástupců nově vzniklé koalice svou důvěru. Tento náš krok symbolizoval ochotu ke spolupráci a snahu překonávat konflikty z minulých let. Za uplynulých 13 měsíců se ukázalo, že šance na kooperaci a řešení problémů na radnici bohužel není. Sledovali jsme rostoucí problémy i politické konflikty, růst agresivity a osobních animozit, viděli jsme, že současné vedení Prahy 1 není schopno naplňovat očekávání do něj vkládaná. Koalice pod vedením Pavla Čižinského vedla radnici chaoticky, způsobila postupný rozklad úřadu, chovali se vůči zejména starším úředníkům arogantně, mnohdy je donutili raději odejít.

A musím zmínit i neúspěšné experimenty v dopravě i v dalších oblastech.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 21195 lidí

Jak fungovala vládnoucí koalice pod Čižinského vedením směrem k zastupitelstvu?

Téměř vůbec nefungovala komunikace, a to ani uvnitř koalice, o komunikaci s opozicí ani nemluvě. Starosta o sobě sice prohlašoval, že chce kolegům i lidem naslouchat, ale opak byl pravdou. Chtěl poslouchat pouze názory, se kterými souhlasil. Opačné názory vůbec nerespektoval, a vlastně je ani nechtěl slyšet. Naopak, v poslední době začal na své oponenty útočit s cílem je co nejvíce dehonestovat.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15325 lidí

Již od svého novoročního projevu se bývalý starosta Čižinský snažil mobilizovat své stoupence, hovořil o „návratu starých pořádků“, na úterní jednání zval své sympatizanty, aby přišli projevit názor. Upřímně, čekala jste, že to bude tak vypjaté, jak to nakonec proběhlo?

Naplnilo se přísloví „tonoucí se stébla chytá“. Byla to marketingová taktika Čižinského a jeho kolegů, která měla zakrýt jejich absolutní neschopnost vést radnici a Prahu 1. Upřímně, mně tolik nevadí, že jsme byli takto nechutně a lživě uráženi a nálepkováni. Jsme v politice a musíme něco vydržet. Zarazila mě agresivita jejich útoků, účelové lži, nálepkování s cílem co nejvíce poškodit pověst oponentů.

Poněkud mi to připomíná doby nedávno minulé.

Ale co mi opravdu vadí, že byli tímto způsobem uráženi především naši voliči, kterých bylo téměř 18 procent. Oni jsou stejní občané Prahy 1 jako voliči jiných stran.

Vy osobně jste, i kvůli svědectví, které jste poskytla ParlamentnímListům.cz, byla jednou z nejviditelnějších tváří „revolty“ proti vedení pana Čižinského. Čelila jste před jednáním nějakému tlaku, ať už z jakékoliv strany?

Čelila jsem naprosto nechutnému, až nevídanému tlaku, jehož součástí bylo dokonce i zveřejňování soukromých SMS, určených třetím osobám, které se, nevím jakým způsobem, dostaly do rukou starosty Čižinského, SMS vytržených z kontextů a účelově zkompilovaných, úplně absurdní obviňování, že jsem prý měla krýt nějakou korupci na stavebním úřadu, což je naprostý nesmysl, a spousta dalších pomluv, z nichž některé jsem nucena řešit trestním oznámením. Poprvé v životě.

Jak jsem řekla dnes už bývalému starostovi Čižinskému na jednání zastupitelstva, neodpustím mu, že svým jednáním rozeštval občany Prahy 1 a vykopal mezi nimi hluboké příkopy. To mne mrzí nejvíc.

Cítili jste se jako zastupitelé na úterním jednání bezpečně?

Nemůžu říct, že bych se cítila v nějakém ohrožení. Jsem zvyklá z předlistopadového režimu na leccos. Ale podstatou jednání zastupitelstva by měla být diskuse. Zde ale klaka příznivců bývalé koalice bez skrupulí překřikovala názory, se kterými nesouhlasili, což je samozřejmě nepříjemné, a hlavně vrcholně neslušné. Na druhou stranu je to jejich obrázek. Sami o sobě tvrdí, že jsou ti nejslušnější, ale svým chováním dokázali pravý opak.

Myslím, že i přítomnost šéfa místní policie Bohumila Stejskala s jeho týmem zapůsobila, že se průběh jednání zastupitelstva obešel bez tvrdších konfliktů.

Fotogalerie: - Odvolání Čižinského

Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Pavel Čižinský
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...
Mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 1, svolané ...

Vy jste byla jeho aktivním účastníkem, když se pan Čižinský pokoušel vás odvolat z kontrolního výboru zastupitelstva MČ Praha 1, a odehrálo se divadlo kolem přehrání jakési nahrávky. Co byste řekla k této situaci?

Pan Čižinský ve své zoufalé snaze o udržení se u koryta překročil veškeré meze slušného chování, a dokonce nejspíš i zákona. Jen tím ukázal, že mu nejde o blaho Prahy 1, ale pouze o sebe. Puštěním oné nahrávky (já jsem ze sálu odešla, neb se domnívám, že je součástí vyšetřování, tedy z živého trestního spisu) chtěl zřejmě dokonce navodit atmosféru, že jedna strana nahrávky jsem já. Potvrdilo se mi to na sociálních sítích, kdy jedna z diskutujících položila otázku: Nemáte tu nahrávku o korupci s Janderovou? Na můj dotaz, jak na to přišla, sdělila, že se to říká...

Pak se mi omluvila. Co dodat?

Na jednání dorazili i někteří celostátní politici, třeba senátor Hilšer nebo předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Jak jste vnímala jejich chování?

Naprosto respektuju, že přijde senátor či poslanec vyjádřit svůj názor, i kdybych s ním stokrát nesouhlasila. Potud naprosto v pořádku. Ovšem přijde mi neuvěřitelné, že pan Michálek fyzicky napadne občana jen proto, že má v ruce transparent, který se mu nelíbí. Je to, bohužel, důsledek toho, o čem jsem už mluvila, a sice poštvání lidí proti sobě, za které je zodpovědný Pavel Čižinský.

 

 

Co očekáváte od nového vedení radnice?

Jsem přesvědčena, že začne okamžitě tvrdě pracovat ve prospěch Prahy 1 a jejích občanů, že dá do pořádku úřad, že bude spolupracovat.

Přála bych si, aby ukázala vstřícnost i bývalému vedení, protože  opoziční strany přece zastupují zájmy občanů Prahy 1. Pokud budou přicházet s konstruktivními návrhy, tak je určitě nebudeme rovnou shazovat pod stůl, jako to dělali oni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ze Senátu se stal skanzen zamindrákovaných, zoufá si veterán komory Jaroslav Doubrava. Sluníčkáři a psychopati potřebují svojí Českou televizi

19:39 Ze Senátu se stal skanzen zamindrákovaných, zoufá si veterán komory Jaroslav Doubrava. Sluníčkáři a psychopati potřebují svojí Českou televizi

ROZHOVOR „Ze Senátu se stal více méně skanzen zamindrákovaných pyšných lidí považujících jen ten svů…